Гійас ад-дін Ахмад

Гійас ад-дін Ахмад Джалаїр (помер 31 серпня 1410) — правитель з династії Джалаїрідів, один з перших азербайджанських поетів[1][2].

Гійас ад-дін Ахмад
5-й Джалаїрський султан
1382  1410
Попередник: Джалал ад-дін Хусейн I
Спадкоємець: Шах Валад
 
Народження: 1382
Смерть: 31 серпня 1410(1410-08-31)
Рід: Джалаїріди
Батько: Увайс I

Життєпис

За часів правління свого старшого брата Хусейна, від 1374 до 1375 року, був намісником у Басрі. 1382 року він підбурив заколот, заволодів столицею Тебризом, і наказав стратити свого брата. Втім лише після тривалої боротьби з іншими своїми братами (до 1384 року) був визнаний правителем у всій державі.

Вже у перші роки свого правління він був змушений віддати більшу частину своїх земель зовнішнім ворогам. На межі 1385/1386 років Тебриз жорстоко спустошив Тохтамиш, а 1386 року Тимур. Після того, як Тимур 1387 року залишив місто, його зайняли туркмени Кара-Коюнлу на чолі з Кара Мухаммедом. 1393 року Тимур завоював і другу столицю Ахмада Багдад. Ахмад був змушений тікати до Єгипту, де його дружньо приймав султан Баркук. За допомогою останнього він зміг ще того ж року повернутись до Багдада, де йому вдалось утриматись упродовж кількох років. 1401 року Тимур повторно захопив Багдад. Ахмад залишив столицю раніше та, в союзі з Кара-Юсуфом, вирушив спочатку до Сирії, а потім — до Малої Азії. Під час війни між Тимуром і Баязідом він скористався нагодою, щоб знову заволодіти Багдадом, однак невдовзі був змушений поступитись ним своєму колишньому союзнику Кара-Юсуфу та знову шукати притулку в Сирії, куди за ним попрямував й його противник після взяття Багдада онуком Тимура Абу Бакром. У Сирії обох ув'язнили і звільнили лише 1405 року, після смерті Тимура.

За короткий час Ахмад зумів відвоювати всю свою державу, однак у подальшому його витіснив з Азербайджану Абу Бакр, а того, у свою чергу, — Кара-Юсуф. Останній розбив Ахмада 30 серпня 1410 року під Тебризом і наступного дня вбив.

Джерела змальовують Ахмада жорстоким, жадібним і віроломним деспотом, однак, разом з тим, хоробрим воїном і покровителем науковців і поетів. Він сам писав вірші азербайджанською, арабською та перською мовами, а також написав кілька праць з музики.

Примітки

  1. AHMED İBN VEYS, Gıyâseddîn Sultân Ahmed Bahâdır, Mugîseddîn Sultân Ahmed
  2. M. Fuad Köprülü, «XVI. Asırda Bir Âzerî Şairi», HM, стор. 82 (1927)

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.