Дегтярьов Володимир Геннадійович

Дегтярьов Володимир Геннадійович
Народився 1 січня 1953(1953-01-01)
Одеса, УРСР
Помер 25 лютого 2004(2004-02-25) (51 рік)
Ужгород, Україна
Громадянство  СРСР Україна
Діяльність музейна справа
Відомий завдяки культурний діяч
Alma mater Ужгородський національний університет
Посада директор музеюd

Володи́мир Генна́дійович Дегтярьо́в (1 січня 1953, Одеса, УРСР — † 25 лютого 2004, Ужгород, Україна) — культурний і громадський діяч, музейник, філолог, куратор художніх виставок, директор Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая.

Життєпис

Народився 1 січня 1953 року в Одесі у родині військового лікаря та вчительки. Дитинство минуло на Закарпатті, де батько Геннадій Федорович Дегтярьов обіймав посаду головного лікаря в кількох санаторіях. З 1963 родина осіла в Ужгороді, тут Володимир провів решту життя.

Володимир Дегтярьов закінчив музичну школу по класу фортепіано, кафедру російської філології в УЖНУ. Володимир Дегтярьов був клавішником декількох гуртів 1970-х, у тому числі відомого на весь СРСР «Кольори Закарпаття».

Музейна справа

У 1977 році разом із дружиною Надією влаштувався на роботу в Закарпатський краєзнавчий музей на посаду молодшого наукового співробітника. Згодом перевівся в художній музей, який саме переїхав в окрему будівлю. Кілька років працював завідувачем фондів музею. Займався самоосвітою, відвідував курси у Москві та Ленінграді, підтримував зв'язки з музейниками СРСР. Вивчав особливості іконопису Західної України, був одним з найкращих експертів у цій галузі. Також досяг великої майстерності в мистецтві експозиції масштабних виставок і проектів.

У 1987 році, коли для музейної справи в країні були найскрутніші часи, став директором Закарпатського обласного художнього музею[1]. Окрім класичних виставок, першим почав організовувати міжнародні виставки, камерні концерти, театральні вистави, фестивалі мистецтв, конкурси, захисти дипломних робіт студентів Ужгородського коледжу мистецтв.

На межі 1980-х і 1990-х організовував виставки художників, які вважались незручними для радянської системи. Так, у 1990 відкрив першу з чотирьох персональних виставок Ференца Семана, відомого українського художника угорського походження, який на той час перебував у забутті. Активно підтримував молодих митців та відкривав нові імена широкій громадськості. На початку 1990-х організував серію виставок за участі контркультурних художників, які до того не мали змоги виставляти роботи на широкий загал.

Володимир Дегтярьов налагоджував культурні зв'язки і співпрацю з музеями європейських країн Німеччини, Словаччини, Угорщини та інших. Популяризував закарпатське мистецтво на загальноукраїнському та міжнародному рівні після періоду закритих кордонів.

Був звільнений через сфальсифікований псевдо-політичний скандал [2]. Наклепи у ЗМІ та звільнення з посади різко підкосили його здоров'я, загострилась хвороба і за півроку він пішов з життя[3].

Основні кураторські проекти

Вшанування пам'яті

8 квітня 2016 року іменем Володимира Дегтярьова названо вулицю в селі Минай Ужгородського району Закарпатської області[4].

18 травня 2016 року Володимиру Дегтярьову встановлено меморіальну дошку в приміщенні Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая [5].

Див. також

Примітки

  1. Людмила Ортутай. Володимир Дегтярьов: «Про художній музей я написав би симфонію». Ужгород. 1.06.2002
  2. Олександр Гаврош. За портрет Ющенка директора закарпатського музею знімають з роботи? Свобода пензля по-соціал-демократичному. «Старий замок»: газета. — 1998. — 4-11 верес. — с. 2
  3. Олександр Гаврош. Що криється за трагічною смертю ректора Ужгородського університету?. «Україна Молода». 06.01.2005
  4. Москаль перейменував площу в закарпатському селі на честь Енді Воргола. «Тиждень». 8.04.2016
  5. В Ужгороді увічнили пам'ять про видатного закарпатського музейника Володимира Дегтярьова (ФОТО). «Закарпаття онлайн». 18.05.2016

Джерела

  • Музей СССР: справочник. — М.: Экономика, 1990. (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.