Добряк Дмитро Семенович

Добряк Дмитро Семенович (26 червня 1937(19370626), село Довжик Грунського району Харківської області) — український вчений-економіст, професор (1998), член-кореспондент УААН (1995), доктор економічних наук (1992), академік Української академії наук, Української екологічної академії наук.

Добряк Дмитро Семенович
Народився 26 червня 1937(1937-06-26) (84 роки)
Довжик Грунського району Харківської області
Alma mater Харківський сільськогосподарський інститут
Галузь землевпорядкування
Заклад Інститут агроекології і природокористування НААН
Посада головний науковий співробітник
Звання професор
Ступінь доктор економічних наук
Відомий завдяки: один з розробників Земельного кодексу України
Нагороди

Член спеціалізованих вчених рад із захисту докторських дисертацій Інституту агроекології і природокористування НААН та Національного університету біоресурсів і природокористування України, головний редактор журналу «Землеустрій і кадастр», член редколегії фахових журналів «Збалансоване природокористування» та «Землевпорядний вісник», заступник головного редактора журналу «Проблеми землеустрою».

Заслужений діяч науки і техніки України (2015), почесний землевпорядник України.

Біографія

Закінчив у 1961 році факультет землевпорядкування Харківського сільськогосподарського інституту за фахом інженер-землевпорядник. Працював у науково-дослідних інститутах містобудування та землеустрою. Був направлений Міністерством сільського господарства в Держсільгосппроект (м. Київ). В 1975—1991 роках очолював сектор з проблем землеустрою в Україні Всесоюзного науково-дослідного інституту земельних ресурсів при Раді Міністрів СРСР. З 1991 року — заступник директора з наукової роботи Інституту землеустрою УААН, п'ять років потому — виконавчий директор Інституту землеустрою УААН, з 2003 по 2006 рік — директор Головного інституту землеустрою Держкомзему України. З 1996 по 2006 рік — член колегії Держкомзему України. Упродовж 1996—2000 років очолював кафедру землевпорядного проектування Національного аграрного університету, з 2006 року по 2015 рік — завідувач кафедри управління земельними ресурсами НУБіП. З 2015 року — головний науковий співробітник Інституту агроекології і природокористування НААН.

Наукова діяльність

У 1971 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Розміщення і організація системи культурно-побутового обслуговування населення сільського адміністративного району», в 1991 — докторську дисертацію «Територіальний устрій господарств і підприємств АПК (на прикладі Української РСР)».

Наукова діяльність пов'язана з дослідженням розвитку і розміщення соціальної інфраструктури на селі, оптимізованого використання й охорони земель, реформування земельних відносин. Особливе значення мають унікальні у світовій практиці наукові розробки щодо організації землекористування і сільськогосподарського виробництва в зоні впливу катастрофи на ЧАЕС. Обґрунтував основні принципи вдосконалення землевпорядного проектування в умовах трансформування земельних відносин та посилення антропогенного навантаження на земельні ресурси, теоретичні засади, методологію і методику економічної, екологічної та соціальної сутності землеустрою.

Дмитро Добряк розробив проект землеустрою радгоспу «Маньківський» Черкаської області з цеховою структурою управління господарством, за який отримав срібну медаль ВДНГ СРСР.

Під керівництвом Дмитра Добряка виконано значні обсяги робіт із землеустрою і охорони земельних ресурсів, роздержавлення і приватизації земель, він брав безпосередню участь у розробці наукових основ контурно-меліоративної організації території, її економічної та екологічної оцінки.

Дмитро Добряк опублікував близько 400 наукових праць, у тому числі 47 колективних та індивідуальних монографій, 2 навчальних посібники. Підготував 8 докторів та 10 кандидатів економічних наук.

Створив наукову школу із сучасного землеустрою. За його керівництва спеціалізованими вченими радами із захисту кандидатів наук у Головному науково-дослідному і проектному інституті землеустрою (2003—2005) та Національному університеті біоресурсів і природокористування України (2007—2010) було захищено 46 кандидатських і 4 докторських дисертацій із спеціальності «Економіка природокористування і охорона навколишнього середовища».

Участь у законотворчій діяльності

Є одним з авторів чинного Земельного Кодексу України. Згідно розпорядження Президента України в 2010 році за згодою увійшов до складу робочої групи з підготовки пропозицій з питань земельної реформи[1].

За його безпосередньої участі підготовлено ряд законопроектів України, зокрема «Про плату за землю», «Про охорону земель», «Про розмежування земель державної і комунальної власності», «Про землеустрій», проектів постанов Верховної Ради України «Про земельну реформу», «Про прискорення земельної реформи та приватизацію земель», «Про порядок ведення державного земельного кадастру» та інші[2].

Нагороди

  • орден «За заслуги» ІІІ ступеня
  • медаль «До 1500-річчя Києва»,
  • срібна медаль ВДНГ СРСР за особистий внесок у відродження духовності, націо­нальної науки і культури
  • срібний почесний нагрудний знак Державного університету із землеустрою (м. Москва)
  • орден Королеви Анни «Честь Вітчизни» на золотій зірці" (2010)
  • почесна відзнака УААН (2012)
  • почесна відзнака НААН (2017)

Згідно рішення експертної ради міжнародної іміджевої програми «Лідери ХХІ століття» відзначений нагородою «Свята Софія», рішенням Науково-експертної ради Асамблеї ділових кіл за високу національну гідність та активну участь у розбудові Української держави удостоєний почесного звання «Лицар Вітчизни» з врученням «Золотого хреста честі і звитяги» (2010)[3][4].

Основні праці

  1. Рекомендації щодо порядку перерозподілу земель резервного фонду з метою використання їх за цільовим призначенням. — К.: Аграрна наука, 1999. — 415 с.
  2. Землевпорядні робота при реорганізації недержавних сільськогосподарських підприємств. — К.: Століття, 2000. — 170 с.
  3. Економічний оборот землі в Україні: теорія, методологія і практика. — К.: Урожай, 2004. — 126 с.
  4. Автоматизація проектування в землеустрої: еколого-економічна та соціальна ефективність. — К.: Урожай, 2004. — 126 с.
  5. Теоретичні засади сталого розвитку землекористування у сільському господарстві. — К.: Урожай, 2004. — 136 с.
  6. Еколого-економічні засади реформування землекористування в ринкових умовах. К.: Урожай, 2006. — 336 с.
  7. Еколого-економічний механізм захисту земельних ресурсів від деградаційних процесів у ринкових умовах. — К.: Урожай, 2007. — 144с.
  8. Класифікація сільськогосподарських земель як наукова передумова їх екологобезпечного використання. — 2-ге вид. — К.: Урожай, 2009. — 464 с.
  9. Застосування автоматизованих земельних інформаційних систем в управлінні земельними ресурсами. — 2-е вид. — К.: МВЦ «Медінформ», 2012. — 238 с.

Інше

Примітки

  1. РОЗПОРЯДЖЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №955/2010-рп. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 16 жовтня 2021.
  2. Видатні вчені НУБіП
  3. Home. en.naas.gov.ua. Процитовано 16 жовтня 2021.
  4. Роман, Гулінчук. Добряк Дмитро Семенович. agroeco.org.ua (укр.). Процитовано 16 жовтня 2021.

Література

  • Третяк А. М. Добряк Дмитро Семенович // Вчені економісти-аграрники. — Кн. 5. Ч. 1. — К.: Аграрна наука, 2001.
  • Третяк А. М. Добряк Дмитро Семенович // Енциклопедія сучасної України: у 30 т. / ред. кол. : І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ. — К. : [б. в.], 2008. — Т. 8 : Дл — Дя. — С. 159.
  • Третяк А. М. Добряк Дмитро Семенович // Полтавіка. Полтавська енциклопедія. — Т. 6: Освіта і наука. — Кн. 1: Абаза — Крекотень. — Полтава: Поліграфічний центр «Мозаїка», 2017. — С. 734.
  • Хто є хто на Полтавщині. Довідково-біографічне видання. Книга перша. — К.: Київська книжкова фабрика, 2003. — С.89.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.