Евапорити

Евапорити (рос. эвапориты, англ. evaporites, нім. Evaporite m pl) мінерали, які утворюються внаслідок випаровування розчинів. Е. можуть бути рідкими (розсоли) і твердими (осади).

Всі водоймища, де утворюються Е., розташовані в аридних і напіваридних кліматич. зонах. Осади в них представлені набором мінералів від важкорозчинних (хемогенний кальцит, гідромагнезит, гіпс) до легкорозчинних (галіт, астраханіт, мірабіліт, ґлауберит, епсоміт, карналіт).

З викопних відкладів до Е. належать соляні породи пізньопліоценового віку, а також ті галогенні відклади, які утворилися з мор., континентальних і слабкомінералізов. гідротермальних вод у процесі підвищення їх мінералізації сонячним випаровуванням (галогенез).

В Україні евапоритові формації поширені у девонських відкладах рифтової зони Дніпровсько-Донецької западини, у пермських відкладах Донецької складчастої споруди, юрських та неогенових Передкарпатського прогину, неогенових Закарпатського прогину, а також у сучасних лагунних відкладах Сиваша. Вони утворюють потужні верстви, що перешаровуються з аргілітами та алевролітами.

Родовища галіту розробляють у Донбасі, Передкарпатті, на Закарпатті, у Присивашші; сульфатних калійних солей — у Передкарпатті, гіпсу і ангідриту — на Донбасі.

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.