Емма Адлер

Емма Адлер (нім. Emma Adler; уроджена Браун (нім. Braun 20 травня 1858, Дебрецен, Австрійська імперія 23 лютого 1935, Цюрих, Швейцарія) — політична та громадська діячка, активістка Соціал-демократичної робітничої партії Австрії, активна учасниця руху за права жінок, письменниця періоду Fin de siècle, журналістка, публіцистка і перекладачка.

Емма Адлер
Народилася 20 травня 1858(1858-05-20)[1][2][3]
Дебречин, Угорщина[1][3]
Померла 23 лютого 1935(1935-02-23)[1][2][3] (76 років)
Цюрих[1][3]
Країна  Австрія
 Долитавщина
Діяльність журналістка, перекладачка, письменниця
Знання мов німецька
Партія Соціал-демократична партія Австрії
Брати, сестри Heinrich Braund і Adolf Braund
У шлюбі з Віктор Адлер
Діти Фрідріх Адлер
Емма Адлер. «Знамениті жінки Французької революції 1789—1795»[4]. 1906. Титульний аркуш

Біографія

Народилася в сім'ї Ігнаца Брауна, працівника залізниці та підприємця. Родина належала до ліберальної єврейської буржуазії.

У шестирічному віці Емма стала жертвою сексуального насильства, втратила цноту, тому не мала права вступати в шлюб.

У віці 16 років, під впливом своїх чотирьох братів, які були соціалістами (зокрема, Генріх Браун (1854—1927) та Адольф Браун (1862—1929)), Емма також захопилася ідеями соціалізму і стала активісткою соціал-демократичного руху.

У 1878 році вона познайомилася з Віктором Адлером, який працював лікарем в психіатричній клініці Відня. У тому ж році вийшла заміж за Віктора, який став одним із лідерів та засновником Соціал-демократичної партії Австрії. Їхній син Фрідріх Адлер, соціалістичний політик і революціонер, відомий як вбивця міністра-президента Австрії графа Карла фон Штюрґка в 1916 році.

Емма Адлер була активною діячкою Соціал-демократичної робітничої партії Австрії, співпрацювала з іншими єврейськими письменницями того часу, такими як Гедвіг Дом, Берта Паппенгейм і Гедвіг Лахманн. Крім того, вона поєднувала політичну діяльність із художньою творчістю. Також працювала в Асоціації працівників освіти викладачем англійської та французької мов.

Редагувала австрійський жіночий журнал «Die Frau». Співпрацювала з робітничою газетою австрійської соціал-демократії «Arbeiter-Zeitung», однією із засновників якої була Адельгейд Попп.

Відома листуванням з Карлом Каутським.

Впродовж усього свого життя Емма боролася із психічними розладами і важкими депресіями, провела багато часу в психіатричних лікарнях та санаторіях.

Померла в Цюриху в 1935 році.

У 1887 році драматург Герман Бар присвятив Еммі Адлер одноактну п'єсу «La marquesa d'Amaegui. Eine Plauderei».

Творчість

Письменниця, авторка багатьох історичних романів, художніх перекладів, в тому числі переклала німецькою мовою притчу І. С. Тургенєва «Милостиня», надавши їй форму п'єси в двох діях (1897). Друкувалася під псевдонімами Маріон Лорм і Елен Ердманн.

Вибрана проза і публіцистика

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.