Ендосома

Ендосо́ма мембранна внутрішньоклітинна органела, один з типів везикул, що утворюється при злитті і дозріванні ендоцитозних бульбашок. Зрілі ендосоми являють собою утворення розміром 300–400 нм. За допомогою сучасних електронно-мікроскопічних та імунногістохімічних методів було виділено 3 типи ендосом:

  • ранні ендосоми (англ. early endosomes);
  • пізні ендосоми (англ. late endosomes);
  • рециркулюючі ендосоми (англ. recycling endosomes).
Ранні ендосоми утворюються при ендоцитозі клітиною позаклітинного матеріалу в результаті фагоцитозу, піноцитозу або рецептор-опосередкованого ендоцитозу. Подальше дозрівання цих везикул призводить до утворення ендосом.

На цей час, точно невідомо походження окремих видів ендосом. Згідно з однією з гіпотез, ці форми ендосом є різними послідовними стадіями в ряду дозрівання ендосом[джерело?]. Існує також ідея про те, що всі ці види є функціонально різними частинами одного ендосомального компартмента[джерело?]. У мембрані ендосом є вакуолярні H-АТФази. За рахунок наявності протонних насосів в ендосомах шляхом закачування іонів водню поступово створюється кисле середовище. Відомо, що pH у первинних ендосомах 6,0-6,5, в мультивезикулярних тільцях — 5,5-6, а в кінцевих ендосомах — 4,5-5. Під час рецептор-опосередкованого ендоцитозу утворюються клатринові пухирці. При надходженні в цитоплазму відбувається відділення клатринової оболонки і злиття з первинними ендосомами. У первинних ендосомах під дією кислого середовища ліганди відокремлюються від мембранних рецепторів. Первинні ендосоми представлені трубчастими і вакуолеподібними структурами. У перших накопичуються рецептори, а в других — ліганди. Рецептори у складі рециркулюючих ендосом повертаються в мембрану клітини. Рециркулируючі ендосоми мають трубчасту структуру, розташовуються поблизу комплексу Гольджі і клітинного ядра. Вакуолеподібні структури первинних ендосом, що містять ліганди направляються уздовж мікротрубочок у напрямку до комплексу Гольджі. Усередині утворюються численні пухирці, що мають власну оболонку — утворюються мультивезикулярні тільця.

Функція

Більшість ендосом, що утворюються в результаті ендоцитозу з плазматичної мембрани, транспортуються всередину клітини, де зливаються з існуючими ендосомами. У процесі дозрівання ендосома проходить кілька послідовних стадій, поступово перетворюючись на лізосому. При цьому частина початкового матеріалу плазматичної мембрани може повернутися назад для повторного використання (рециркуляція).

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.