Жердинна міна
Жердинна міна — зброя, що складається з бомби, розміщеної в кінці довгої жердини і прикріпленої до катера. Цією зброєю катер мав вдарити корабель противника. Жердинні міни часто мали вкритий гостряками кінець, аби надійно з'єднатися з дерев'яним корпусом ворожого корабля.
Винахід
Роберт Фултон писав про підводні морські міни в 1810 році[1] і в тому ж році були проведені експерименти з використанням жердинних мін[2]. Човни, що перевозили жердинні міни, використовувались під час війни 1812 року[3].
Приватний інженер Е. Зінгер (племінник Ісаака Зінгера), який працював над секретними проєктами для Конфедерації, розробив жердинну міну під час Громадянської війни в США. Його міна підривалася за допомогою спускового механізму, зробленого за зразком рушничного замка (ударно-кременевого). Підпружинений курок[4] приводився в дію тросом, протягнутим з атакуючого судна. При атаці міна на жердині вганялася в борт ворожого судна, закріпляючись у ньому своїми зазублинами, після чого атакуюче судно давало задній хід. Трос натягався і приводив у дію спусковий механізм.
В середині вересня 1862 року жердинна міна була створена і випробувана і в Російській імперії. В ході випробувань на Балтійському флоті канонерський човен «Дослід», озброєний «мінним тараном» (як тоді називали жердинну міну), наблизився до шхуни «Метеор», що стояла на якорі, і підірвав її[5][6].
«Мінний таран» являв собою пороховий заряд масою до півтора пуда (до 24 кг), прикріплений до кінця 15-метрової жердини (шпірона), який служив продовженням форштевня броненосного човна «Новик».
Випробування проводилися за ініціативи і під керівництвом адмірала Г. І. Бутакова[7]. Тоді ж він доповідав у Морське відомство:
«Всіма цими дослідами Комісія під моїм головуванням прийшла до переконання, що ідея міноносних суден заготовляє нам можливість мати найсильнішу зброю з усіх досі придуманих, а заряд в 1 пуд зробить страшне руйнування в ворожому судні при абсолютній безпеці від цього для мінного судна» (ЦДА ВМФ, ф. 807, оп. 1, д. 58, л. 265).
Використання
Мабуть, найвідомішим використанням жердинної міни під час Громадянської війни в США була атака підводного човна Конфедерації H. L. Hunley, якому 17 лютого 1864 року вдалося затопити гвинтовий шлюп Союзу USS Housatonic, хоча й сам Ханлі був втрачений. Жердинні міни використовували також міноносці типу «Давід», які частково занурювалися. У квітні 1864 р. Конфедеративний міноносець CSS Squib застосував жердинну міну проти USS Minnesota[8][9].
Жердинні міни активно застосовувалися російськими моряками в ході Російсько-Турецької війни 1877—1878. Катерами мінного транспорту «Великий князь Костянтин» за допомогою жердинних мін був пошкоджений броненосець «Ассари-Шевкет».
Жердинні міни були використані також румунськими силами під час війни за незалежність країни. 26 травня 1877 року, корабель Rândunica затопив османський монітор «Seyfi» на Дунаї.[10]
Французький адмірал А. Курбе успішно застосував озброєння жердинними мінами у битві при Фучжоу 23 серпня 1884 року, де більша частина китайського флоту Фуцзянь була знищена або затонула.
Жердинні міни були витіснені саморухомими торпедами. Вони встановлювалися і на кораблі, спочатку побудовані для застосування жердинних мін, такі, як міноносці типу «Дефендер».
Примітки
- Fulton, Robert, Torpedo War, and Submarine Explosions. William Elliot (1810)
- Experiments on the practical use of the torpedo, communicated to the House of Representatives, February 14, 1811. 11th Congress, 3d session, illus. (In: American State Papers, Washington, 1834, v. 14, Naval affairs, v. 1, pp. 234—244.
- Branfill-Cook, Roger, Torpedo: The Complete History of the World's Most Revolutionary Naval Weapon, p. 18. Seaforth Publishing (2014).
- The Battle of Mobile Bay: "Damn the Torpedoes!". Historical Marker Database. Процитовано 25 вересня 2015.
- Ю. Г. Степанов, И. Ф. Цветков «Эскадренный миноносец „Новик“». Л.; Судостроение, 1981. Архів оригіналу за 8 вересня 2009. Процитовано 13 липня 2009.
- Морской энциклопедический словарь. Санкт-Петербург. Судостроение. 1993. Том 2. ISBN 5-7355-0281-6. Статья «Опыт»
- Золотарев В. А., Козлов И. А. Три столетия Российского флота, XIX — начало XX века. — М.: ACT; СПб.: Полигон, 2004
- CSS Squib.
- St. John Erickson, Mark, «A daring Confederate night attack on the Union fleet off Newport News Point», Daily Press, April 4, 2014.
- Cristian Crăciunoiu, Romanian Navy Torpedo Boats, p. 19