Залізнично-автомобільний мостовий перехід через Дніпро в Києві
Залізни́чно-автомобі́льний мостови́й перехі́д, також відомий як міст Кірпи[1] і Дарницький міст — комбінований залізнично-автомобільний міст через р. Дніпро в Києві, який було споруджено у 2004—2011 роках.
Залізнично-автомобільний мостовий перехід через Дніпро в Києві | |
---|---|
Дарницький (ліворуч) і залізнично-автомобільний (праворуч) мости | |
50°24′54″ пн. ш. 30°35′09″ сх. д. | |
Країна | Україна |
Розташування | Київ |
Галузь застосування | комбінований залізнично-автомобільний |
Перетинає | Дніпро |
Загальна довжина | 1066,2 м |
Ширина | 43,8 м |
Кількість смуг руху | 3+3 (автомобільні), 2 залізничні колії |
Початок будівництва | 15 липня 2004 року |
Відкрито |
27 вересня 2010 року (залізнична частина) 17 грудня 2010 року (автомобільний рух з лівого на правий берег) 31 березня 2011 року (автомобільний рух з правого на лівий берег) |
Ідентифікатори і посилання | |
Картах Google | |
Залізнично-автомобільний мостовий перехід через Дніпро в Києві Залізнично-автомобільний мостовий перехід через Дніпро в Києві (Київ) | |
Залізнично-автомобільний мостовий перехід через Дніпро в Києві у Вікісховищі |
Будівництво мостового переходу було розпочато 2004 року за ініціативою міністра транспорту Георгія Кірпи[2]. Наразі це найновіший міст через Дніпро в Києві з тих, що експлуатуються.
Передумова будівництва переходу
Аналіз динаміки росту обсягів перевезень по Київському транспортному вузлу показував, що:
- Подальший розвиток залізничного вузла буде стримуватися проблемою технічних можливостей наявних магістралей у м. Києві, насамперед наявних мостів через р. Дніпро, пропускна спроможність яких наблизилась до технологічної межі.
- Наявна потужність перевезень буде вичерпана в межах 2010—2015 років, що вимагає упереджених дій щодо створення нових потужностей для залізничних перевезень у київському залізничному вузлі
- Будівництво залізнично-автомобільного мостового переходу поряд з наявним залізничним мостом обумовлено тим, що наявні автомобільні мости в м. Києві перевантажені, а будівництво нового комбінованого мосту з 6-ти смуговим автомобільним рухом зніме гостроту цієї проблеми.
- Введення в експлуатацію нового залізничного мосту дозволило якісно провести ремонт наявного та подовжити термін його експлуатації.
Правові підстави будівництва
Будівництво здійснюється з 2004 р. згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 № 755[3], у якому функції замовника покладено на ДГТО «Південно-Західна залізниця», а фінансування витрат — за рахунок залучення кредитів, коштів Укрзалізниці та інших джерел, та від 13.07.2004 № 490-р[4] на підставі техніко-економічного обґрунтування, схваленого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15.10.2004 № 733-р[5].
Проєкт будівництва мостового переходу затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.09.2007 № 798-р[6].
Технічні параметри[7]
Залізнично-автомобільний мостовий перехід через Дніпро в Києві поєднує дві складові:
залізничну — дві колії, проєктна потужність — 182 пари поїздів за добу[8],
автомобільну — дорога із шести смуг (по три у кожному напрямку) пропускною спроможністю 35 тис. автомобілів за добу.
- Довжина мосту — 1066,2 м,
- будівельна довжина залізничних колій — 32,71 км,
- довжина автомобільних підходів — 15,08 км.
Усього планом передбачене будівництво 170 опор і монтаж 169 прогонних споруд. Кошторисна вартість будівництва — 9157 млн грн.
У представленому проєкті детально пророблені транспортні розв'язки на Правому березі (з вирішенням всіх лівих і правих поворотів) і Лівому березі (з лівим поворотом на Березняківську вулицю та правим поворотом на Дніпровську набережну). Межа автодорожньої частини починається від Столичного шосе з виходом на Бориспільське шосе. Залізнична частина охоплює територію від станції «Київ-Пасажирський» до Дарницького вокзалу. Реалізація проєкту розбита на кілька черг. До першої черги віднесене будівництво мостового переходу, лівобережних і правобережної автомобільних розв'язок та розвиток залізничної частини убік станції метрополітену «Видубичі».
Складовими частинами проєкту мостового переходу є:
- Залізнично-автомобільний міст
- Залізнична естакада правобережного підходу
- Залізнична естакада лівобережного підходу
- Автодорожня розв'язка з Наддніпрянським шосе (правий берег)
- Автодорожня розв'язка з Дніпровською набережною (лівий берег)
- Залізничні підходи лівого берега (підпірні стіни, земляне полотно, верхня будови колії)
- Залізничні підходи правого берега (підпірні стіни, земляне полотно, верхня будови колії)
- Зупинна платформа Лівий берег
- Залізничні шляхопроводи в районі зупинної платформи Лівий берег
- Пішохідний міст в районі зупинної платформи Лівий берег
- Автомобільні підходи лівого берега
- Автомобільні підходи правого берега
- Перевлаштування інженерних мереж (водоводи, дощові каналізації, господарські каналізації, газопроводи, теплові мережі, лінії зв'язку) з плями забудови мостових підходів.
- Автовокзал «Видубичі».
Реалізація проєкту
26 вересня 2007 року розпорядженням Кабміну[9] було прийнято проєкт будівництва залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро у м. Києві (з підходами) на залізничній дільниці Київ-Московський — Дарниця, розроблений державним підприємством «Науково-дослідний та проєктно-вишукувальний інститут транспортного будівництва „Київдіпротранс“».
24 грудня 2008 року[10] відбулося урочисте відкриття робочого руху однією колією на залізнично-автомобільному мостовому переході через Дніпро у Києві. В урочистостях взяли участь Віце-прем'єр-міністр Іван Васюник, Міністр транспорту та зв'язку України Йосип Вінський, генеральний директор Укрзалізниці Михайло Костюк, начальник Південно-Західної залізниці Олексій Кривопішин.
27 вересня 2010 року[11] була офіційно відкрита перша частина мосту — його залізнична складова, переходом почали курсувати перші потяги.
17 грудня 2010[12] року урочисто відкрили автомобільний рух по мосту з лівого берега Дніпра на правий, 31 березня 2011 року[13] — автомобільний рух з правого берега на лівий.
27 травня 2011 року[14] було відкрито автомобільний заїзд з боку моста Патона, а 23 серпня 2011 року було здано заїзд в сторону Видубичів, чим завершили здачу правобережної розв'язки моста.
7 серпня 2013 залізничниками Південно-Західної магістралі відкрито рух поїздів новозбудованим залізничним мостом над Видубицьким автовокзалом.
Станом на 2020 рік майже весь проєкт мостового переходу зданий в експлуатацію. Окрім лівобережних заїздів та з'їздів з мосту на Дніпровську набережну, будівництво яких призупинено і час здачі невідомий.
Примітки
- Мост Кирпы планируют достроить за полтора-два года (рос.). LB.ua. 7 лютого 2018. Процитовано 26 травня 2020.
- Георгій Кірпа Документальний фільм про Героя України Георгія Кірпу
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 № 755 «Про будівництво залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві на залізничній дільниці Київ-Московський — Дарниця»
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 № 490-р «Про початок будівництва об'єктів Мінтрансу в м. Києві»
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.10.2004 № 733-р «Про схвалення техніко-економічного обґрунтування і делегування права затвердження проекту будівництва залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро у м. Києві (з підходами) на залізничній дільниці Київ-Московський — Дарниця»
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.09.2007 № 798-р «Про затвердження проекту будівництва залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро (з підходами) у м. Києві на залізничній дільниці Київ-Московський — Дарниця»
- Залізнично-автомобільний мостовий перехід через р. Дніпро в м. Києві. swrailway.gov.ua. Процитовано 29 травня 2016.
- При будівництві залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро вперше в Україні використані унікальні технології мостобудування :: Актуальна тема :: Прес-центр :: Офіційний вебсайт Укрзалізниці. www.uz.gov.ua. Процитовано 29 травня 2016.
- zakon.rada.gov.ua https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/798-2007-р Пропущений або порожній
|title=
(довідка). Процитовано 30 січня 2019. - На залізнично-автомобільному мосту через Дніпро відкрився робочий залізничний рух. // Офіційний вебсайт Південно-Західної залізниці. — 2008. — 24 грудня.
- Перша черга будівництва Дарницького мосту завершена: ним вже курсують поїзди. Архівовано 1 жовтня 2010 у Wayback Machine. // Офіційний вебсайт Міністерства інфраструктури України. — 2010. — 27 вересня.
- Азаров відкрив для автомобілів «міст Кирпи». Лише в один бік - Новини - Український тиждень, Тиждень.ua. tyzhden.ua. Процитовано 29 травня 2016.
- Південно-Західна залізниця відкрила автомобільний рух залізнично-автомобільним мостовим переходом з правого на лівий берег Дніпра. // Офіційний вебсайт Південно-Західної залізниці. — 2011. — 31 березня.
- Азаров открыл заезд на Дарницкий мост в Киеве со стороны моста Патона (рос.)
Посилання
- Залізнично-автомобільний мостовий перехід через р. Дніпро в м. Києві // Офіційний сайт Південно-Західної залізниці
- Макет залізничного мосту через Дніпро. // Сайт макетної майстерні «ФОРМАТ-МАКЕТ»
- Фотографії будівництва мосту. // tov-tob.livejournal.com
- Фотографії будівництва мосту. // metrobuildivec.livejournal.com
- Офіційний сайт міністерства інфраструктури України.
- Генплан залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві (з підходами) на залізничній ділянці Київ-Московський — Дарниця.
- Київ планує добудувати “міст Кірпи”. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 25 січня 2018. Процитовано 26 січня 2018.