Зелений театр (Одеса)

Зелений театр амфітеатр під відкритим небом в Одесі. Був побудований в 1936 році в Олександрівському парку (нині Парк імені Т. Г. Шевченка). Архітектори — Е. С. Баумштейн та А. С. Назарець[1].

Зелений театр

46°28′42″ пн. ш. 30°45′05″ сх. д.
Країна  Україна
Місто
Тип театр
Відкрито 1936
greentheat.re
Ідентифікатори і посилання


 Зелений театр у Вікісховищі

Історія

Хронологія перетворення ставка в театр під відкритим небом

  • Історія театру починається в 1876 році з робіт по влаштуванню в Олександрівському парку (сьогодні парк Шевченка) ставка в формі Чорного і Азовського морів. Газета «Новоросійський телеграф» публікує новину:
В Олександрівському парку вже розпочаті роботи з влаштування ставка ... Форма цього ставка буде зображувати Чорне і Азовське море з півостровом Крим. Глибина ставка буде 1 1/2 аршин, площа - 1500 квадратних сажнів. Альтанки, буфет і лавки будуть розташовані в порядку розташування міст по берегах Чорного і Азовського морів і будуть називатися іменами цих міст. Думка дуже оригінальна і дотепна.
Пізніше, як засвідчує «Новороссийский телеграф», ідея зазнала змін:
Нещодавно ми повідомляли, що ставок в Олександрівському парку матиме форму Чорного і Азовського морів ... Тепер виявляється, що завідувач господарством цього парку член Думи змінив своє припущення, і ставок цей буде пересічної форми.
  • 1936 рік — через півстоліття було прийнято рішення засипати котлован і на його місці побудувати театр під відкритим небом. 9 квітня 1936 року «Чорноморська комуна» пише:
Інтенсивно розгорнулася робота по влаштуванню зеленого театру. Тут йде засипка котловану. До 1 червня зелений театр під відкритим небом на 3,5 тисячі глядачів повинен бути закінчений
18 травня того ж року «Чорноморська комуна» уточнює:
Трибуни для 3,5 тисячі глядачів будуть розташовані амфітеатром. Будується велика "раковина" для симфонічного оркестру на 70 музикантів. "Раковина" повідомляється з просценіумом, який одночасно вміщує 400 осіб для показу масових сцен. До 1 червня театр повинен бути готовий.

Як писав Валентин Катаєв: «Крихкий бюджет муніципалітету, підірваний темними махінаціями міського голови, не витримав подальших витрат. „Чорне море“ так і залишилося на вічні часи необлицьованим і сухим.»[2][3]. Юрій Олеша в своїй книзі «Стадион в Одесі»[4] писав, що «в цій уголовині, названій Черним морем, грали в футбол»[5].

Літературний краєзнавець Ростислав Александров писав: "Звідси, з «Чорного моря», пішли у великий футбол В. Зінкевич, Т. Коваль, В. Котов, М. Малхасов, І. Тішкін … Тут зійшла зірка спортивного щастя Олександра Злочевського, неповторного «Сашки Злота», кумира одеських уболівальників і героя безлічі легенд … "
  • 1936 рік — театр відкрився для публіки 14 липня 1936 року. Перший сезон був насиченим: в дні відкриття — гастролі Ленінградського театру Червоної Армії, 17 червня тут виступили майстри Ленінградської оперети на чолі з Н. Д. Ксендзовським. 18 липня на сцені театру давали дві одноактні оперети — «Чотири помилки» і «Весілля в Севільї».

Артисти, які виступали на сцені Зеленого театру

У Зеленому театрі виступали Аркадій Райкін, Тарапунька і Штепсель, Едіта П'єха, Анна Герман, Михайло Водяний , Олег Анофрієв, Муслім Магомаєв, Софія Ротару, а також Алла Пугачова. На сцені Зеленого театру виступали симфонічні оркестри, а також корифеї радянського джазу Леонід Утьосов, Олег Лундстрем, Анатолій Кролл і Едді Рознер. Серед іменитих артистів, які виступали на сцені Зеленого театру, був також вокально-інструментальний ансамбль Грузії «Орера», в складі якого співали Вахтанг Кікабідзе і Нані Брегвадзе У 1962 році на сцені Зеленого театру дав два концерти Бенні Гудмен.

У Зеленому театрі проходив фестиваль «Біла акація», а одними з останніх концертів на його сцені стали виступи Чиж & Co, ЧайФ, Арія, Ва-Банк' , Король і Шут, СерьГа в рамках рок-фестивалю «Пікейні жилети», присвяченого пам'яті одеського музиканта, лідера групи «Бастіон» Ігоря Ганькевича.

Відновлення театру

Після звільнення Одеси театр був в напівзруйнованому стані. Однак в 1946, одесити, готуючись до зустрічі з легендарною Клавдією Шульженко на сцені Зеленого театру, вийшли на його відновлення.

До кінця XX століття театр прийшов в повністю зруйнований стан.

У 2014 році підприємець і імпакт-інвестор Єгор Гребенніков розробив концепцію і інвестував 13 млн гривень у відновлення Зеленого театру. У 2015 році зусиллями волонтерів Зелений театр із занедбаної території перетворився на улюблене місце зустрічі і відпочинку одеситів. Суботники організували активісти ініційованого Гребенниковим Impact Hub Odessa. [6][7].

Перший сезон відновленого Зеленого театру ознаменували лекція Андрія Макаревича, поетичні та літературні вечори Дмитра Бикова, Сергія Жадана, Леся Подерв'янського і Ади Роговцевої. Серед музикантів в 2016 році тут виступали Benjamin Clementine, Dakh Daughters, Pur:Pur, Один в каное, Іван Дорн.

На території Зеленого театру повністю реконструйована сцена, відкритий лекторій, обладнані майданчики для дитячих ігор, проводяться відкриті майстер-класи по екології і творчості [8][9]. На одному зі схилів відновленого театру волонтери створили еко-ферму, де навчають дітей і підлітків вирощувати екологічно чисті овочі.

Примітки

  1. В. Тимофієнко Одеса. Архитектурно-исторический очерк.  — Київ: видавництво «Будівельник», 1983. — P. 82.
  2. Катаєв Валентин Петрович. Зустріч. — Красная новь, 1935. №  12.
  3. Катаєв Валентин Петрович. Зустріч. — Едуард Багрицький, 1936. №  .
  4. Юрій Олеша. Стадіон в Одесі. — 1936. — ISBN 978-5-699-16254-3.
  5. Губарь, Олег (2005). Зелений театр. Одеський альманах «Дерибасовская — Ришельевская» (Київ: Всесвітній клуб одеситів). с. 24. ISBN 966-8099-99-0.
  6. Зелений театр в парку Шевченка приводять в порядок: там з'являються лавки, Wi-Fi і будуть читати Коцюбинського. Думская. 29 червня 2015. Процитовано 27 березня 2017.
  7. Зелений театр відроджують: тут безкоштовно виступить Макаревич і ввімкнуть Wi-Fi. Думская. 31 березня 2016. Процитовано 27 березня 2017.
  8. О самых странных одесских местах - odessa-future.com.ua (ru-RU). Процитовано 31 серпня 2021.
  9. Ulam, Alex (8 марта, 2017). Touring Odessa, an Unpredictably Cosmopolitan City. en:The Wall Street Journal (Dow Jones & Company, Inc.). Процитовано 28 березня 2017.

Література

  • «Зодчі Одеси». В. Пилявский
  • «Будівлі, споруди, пам'ятники Одеси і їх зодчі». В. Пилявский
  • «Одеса 1920—1965: люди, події, факти». Видавництво «БАХВА», 2008.
  • "Архітектура Одеси. Стиль і час ". В. Пилявський
  • "Одеса. Архітектурно-історичний нарис ". В. І. Тимофієнко
  • Галерея старих фотографій Одеси
  • «Зелений театр». Олег Губарь
  • «Історія Одеси в назвах вулиць». Я. МАЙСТРОВА
  • Зелений театр — історична довідка проекту «Архітектура Одеси»
  • КП «ПКіВ» ім. Т. Г. Шевченко — офіційний сайт Департаменту культури і туризму Одеської міської ради

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.