Калкан чорноморський

Калкан чорноморський (Scophthalmus maeoticus) — вид риб з родини Калканових (Scophthalmidae), поширений в Чорному морі[1]. Його часто розглядають як підвид Калкана великого, Scophthalmus maximus, що мешкає в Середземному морі[2]. Наразі таксономічний статус виду дискусійний. Живе на дні на глибині до 90—100 м, зимує на більших глибинах. Плодючість 3—13 млн. ікринок. Живиться рибою і ракоподібними. Цінна промислова риба.

?
Калкан чорноморський

Калкан чорноморський з двох боків
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Камбалоподібні (Pleuronectiformes)
Родина: Калканові (Scophthalmidae)
Рід: Калкан (Scophthalmus)
Вид: Калкан чорноморський
Scophthalmus maeoticus
(Pallas, 1814)
Синоніми

  • Pleuronectes maeoticus (Pallas, 1814)
  • Psetta maxima maeotica (Pallas, 1814)
  • Rhombus maeoticus (Pallas, 1814)
  • Scophthalmus maximus maeoticus (Pallas, 1814)
Посилання
Вікісховище: Scophthalmus maeoticus
Віківиди: Scophthalmus maeoticus
EOL: 983756
ITIS: 172750
NCBI: 501036

Опис

Тіло високе, висота його становить 80% довжини (висота тіла майже дорівнює довжині або навіть більше), вкрито кістковими конічними шипами. Як і в інших риб ряду камбалоподібних, тіло складається з горизонтальних верхньої та нижньої частин (сторін). Очі риби перебувають на його лівій (верхньої) стороні. Нижня частина (права сторона) калкану білого кольору, очна сторона бура, з червонуватими плямами. Риба не має луски, що є її характерною ознакою. Також калкан має здатність до маскування, міняти забарвленість залежно від кольору дна. Щелепи озброєні рівними щетиноподібними зубами, розташованими у вигляді стрічок, зуби є також і на сошнику.

Є однією з найбільших камбал. Тіло калкана може досягати довжини 80-85 см і маси 12-15 кг. Самці менші за самиць. Може досягати віку 16 років.

Поширення

Калкан чорноморський, виловлений неподалік Очакова

Калкан водиться тільки в Чорному та Азовському морях, заходить у гирла Дніпра і Дністра. Віддає перевагу піщаним (черепашковим) і мулистим ґрунтам і заселяє їх до глибин 100 м у районах узбережжя західного Криму і Керченського передпроточчя. Популяція з Азовського моря розглядається як підвид — калкан азовський Scophthalmus maeotica torosa — має дрібніші розміри. Взимку і влітку тримається на глибині, навесні і восени переходить на мілководдя.

Розмноження

Зазвичай статевозрілими самці стають у віці 5-8 років, самки - 6-11 років. Розмножується калкан у відкритому морі на глибині 25-70 м, за температури 8-12 ° C, з кінця березня-квітня до другої половини червня, місцями до кінця липня. Розпал нересту в травні. Викидає від 2,5 до 13 млн ікринок. Калкан - це найплодовитіша риба Чорного моря. Висока кількість ікри здатна скомпенсувати велику втрату її від хижаків та несприятливих умов.

Ікринки - кулясті прозорі тільця діаметром 1,1-1,28 мм з маленькою жирової краплею діаметром 0,17-0,21 мм. Ікра калкана плавуча, в морській воді тримається ближче до поверхні і розноситься течіями так, що в 1 м ³ води іхтіологи знаходять від 1-2 до 8-10 ікринок. Ікринки розсіюються течіями на великому просторі, і якщо на якійсь ділянці прибережні води випробували природні або антропогенні забруднення, то не всі ікринки однієї особини гинуть. Основну частину ікринок поїдають всі, хто харчується планктонними організмами. У результаті з 500 000 ікринок, викльовуються не більше 500 личинок. Протягом перших 3-4 діб життя у них зберігається жовтковий мішок.

У віці 4-5 діб у личинок формується рот, але в них ще слабкий зір і вони дуже повільно рухаються. У цей період, званий критичним, з 500 передличинок виживають 20-25. Решта гинуть від хижаків і голоду.

Через 15-20 днів після вилуплення з ікри, личинки перетворюються на мальків і осідають на дно. До осені виживають 5-6 молодих калканів, з довжиною тіла 6-7 см. Зимують на глибинах 20-30 м.

Живлення

Калкан — хижа риба. Вона живиться дрібною рибою, дрібними ракоподібними, молюсками. Дорослий калкан живиться головним чином донною рибою і крабами: султанкою, хамсою, шпротом, ставридою, чорноморською пікшею, тюлькою, оселедцями, молодь — в основному ракоподібними.

Дорослий калкан поїдає за добу не менше 150 г риби.[3]

Господарське значення

Калкан чорноморський — цінна промислова риба, що має дуже смачне м'ясо. В Туреччині один кілограм калкана коштує близько 15 доларів[3].

У 60-ті роки XX століття видобуток калкана біля берегів Криму становив 2-3 тис. тон на рік. З середини 70-х років його запаси стали скорочуватися, і в 1986 році промисел цього виду риб був заборонений через майже повне зникнення в чорноморських водах СРСР. В теперішній час заборона не дотримується.

Калкана ловлять ставними тенетами і ярусами. За сучасними технологіями ловлення, на шляху міграції калкана виставляють сотні кілометрів сіток[3]. Сучасний некерований промисел серйозно підриває запаси цього виду риби, для якого шельфові води Україні є найсприятливішим середовищем для нересту та нагулу.

Див.також


Посилання

Література

  1. Scophthalmus maeoticus at FishBase
  2. Bailly N., Chanet B. (2010) Scophthalmus Rafinesque, 1810: The valid generic name for the turbot, S. maximus (Linnaeus, 1758) [Pleuronectiformes: Scophthalmidae]. Cybium, 34(3): 257-261.
  3. Ювеналій Зайцев, академік НАН України Розповідь про один Удачливий КАЛКАН.\\Чорноморські румби. Міжнародний морський альманах. Випуск 7. Одеса. «Фенікс» 2008.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.