Касп (математика)

В математичній теорії сингулярностей касп (англ. cusp — загострення) є одним з видів особливих точок кривої.

Звичайний касп на кривій x3-y2=0

У математиці

У математиці: точка алгебричної кривої над алгебрично замкненим полем називається каспом, якщо поповнення її локального кільця ізоморфне поповненню локального кільця плоскої алгебричної кривої на початку координат.

Каспи — локальні особливості, вони не утворюються в точках самоперетину кривих.

Всі каспи плоских кривих дифеоморфні одній з таких форм x2  y2k+1 = 0, де k 1 ціле число.

Приклад

Розглянемо гладку дійсно-значну функцію двох змінних f(x, y), де x і y дійсні числа. Отже f діє з площини на пряму. На простір усіх таких гладких функцій поширюється групова дія дифеоморфізмів і перетворень площини і перетворень прямої. Тобто можлива дифеоморфні перетворення як в області визначення так і в області значень функції. Така дія розбиває простір функції на класи еквівалентності — тобто орбіти групової дії. Одна така сім'я класів еквівалентності позначається Ak± де k невід'ємне ціле. Функція f належить до типу Ak± де k якщо вона лежить в орбіті x2 ± yk+1, тобто існує дифеоморфне перетворення координат в базовому і дотичному просторах яке перетворює f в одну з таких форм.

Див. також

Приклади

Звичайний касп, утворений каустикою світлових променів на дні чашки.
  • Звичайний касп x2  y3 = 0, тобто 0-рівень A2-особливості
  • Рамфоїдний касп (з грецької — дзьобоподібний) x2 y5 = 0, тобто 0-рівень A4-особливості.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.