Киргизька Радянська Соціалістична Республіка

Киргизька Радянська Соціалістична Республіка (кирг. Кыргыз Советтик Социалистик Республикасы, рос. Кирги́зская Сове́тская Социалисти́ческая Респу́блика) — одна з республік СРСР, в 1991 році стала незалежною Республікою Киргизстан.

Киргизька Радянська Соціалістична Республіка
Киргизская Советская Социалистическая Республика
Кыргыз Советтик Социалисттик Республикасы

1936  1991
Прапор Герб
Гімн
Гімн Киргизької РСР
Розташування КиргРСР
Столиця Фрунзе
Мови киргизька, російська
Форма правління Радянська республіка
Історія
 - Засновано 5 грудня 1936
 - Засновано 14 жовтня 1924
 - В СРСР 5 грудня 1936
 - Ліквідовано 31 серпня 1991
Площа 198 500 км2
Населення
 -  4 257 000 осіб
     Густота 21,4 осіб/км² 
Валюта карбованець
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Киргизька Радянська Соціалістична Республіка

Зі союзних республік Киргизька РСР була сьомою за площею. Площа — 198,5 тис. км². Столиця — м. Фрунзе (нині Бішкек).

Історія

Після Жовтневої революції території, заселені киргизами, увійшли до складу РРФСР. З 1918 Киргизія — частина Туркестанської АРСР.

За національно-державним розмежуванням радянських республік Середньої Азії 14 жовтня 1924 була утворена Кара-Киргизька (з 25 травня 1925 — Киргизька) автономна область у складі РРФСР, 1 лютого 1926 перетворена в Киргизьку АРСР, а 5 грудня 1936 — в Киргизьку РСР.

1 жовтня 1989 набрав чинності закон про державну мову (киргизьку). У 1990 — конфлікт в Ошської області між місцевими узбеками і киргизами через земельні ділянки на межі двох держав. 27 жовтня 1990 — вибраний і приведений до присяги перший президент Киргизької РСР Аскар Акаєв. 15 грудня 1990 Верховна Рада Киргизької РСР прийняла Декларацію про державний суверенітет, у зв'язку з чим відбулася зміна офіційної назви (Республіка Киргизстан), яку було закріплено з внесенням змін до Конституції від 5 лютого 1991 р. 31 серпня 1991 — Декларація незалежності Республіки Киргизстан.

Економіка

Промисловість

Провідні галузі промисловості:

Видобуток вугілля (кам'яне вугілля і буре вугілля), нафти і газу зосереджена на південному заході республіки.

Діяли ГЕС на річці Нарин: Токтогульська ГЕС, Учкурганська ГЕС, Курпсайська ГЕС, Таш-Кумирська ГЕС, каскад Аламедінських ГЕС та інші. Найбільш крупна теплова електростанція Фрунзенська ТЕЦ.

Кольорова металургія (видобування і збагачення ртутних, сурм'яних, свинцево-цинкових руд, виробництво ртуті, сурми та ін.), машинобудування (машини для тваринництва і кормовиробництва, автомобілі, металорізні верстати і автоматичні лінії, електротехнічні вироби, прилади та ін.; найважливіші підприємства в місті Фрунзе).

Легка промисловість була представлена бавовноочищувальними, текстильними (бавовняні, шерстяні, шовкові тканини, трикотажні вироби проводилися в містах Ош і Фрунзе), а також шкіряно-взуттєвими, швейними, килимоткацькими підприємствами.

Основні галузі харчовосмакової промисловості: м'ясна, молочна, борошномельна.

Виробництво будматеріалів (цемент, шифер, стінні панелі й ін.).

Сільське господарство

У 1987 році в республіці налічувалося 289 радгоспів і 178 колгоспів. Сільськогосподарські угіддя становили 10,1 млн га, з них:

  • рілля — 1,4 млн га
  • пасовища — 8,5 млн га.

Площа зрошуваних земель — 1,02 млн га (1986).

Головна галузь сільського господарства тваринництво, переважно тонкорунне і напівтонкорунне вівчарство, розвинені також молочно-м'ясне скотарство, конярство. Поголів'я (на 1987 рік, в млн голів): велика рогата худоба — 1,1, овець і кіз — 10,3. Шовківництво. Землеробство давало близько 45 % валовій продукції сільського господарства, ведуча галузь його — обробіток технічних культур: бавовника (збір бавовни-сирцю 68 тис. т в 1986 році), тютюну, ефірномаслічних. 50 % посівів було зайнято кормовими, 42 % — зерновими культурами (валовий збір зерна 1,633 млн т в 1986 році). Обробляли також картоплю, овоче-бахчеві культури. Плодівництво. Виноградарство. Насінництво (цукровий буряк, люцерна).

Транспорт

Основний вид транспорту — автомобільний. Експлуатаційна довжина (на 1986 рік):

  • залізниць — 0,37 тис. км
  • автодоріг — 19,3 тис. км (зокрема з твердим покриттям — 17,0 тис. км).

Судноплавство на озері Іссик-Куль. Через територію Киргизстану проходили газопровід Бухара Ташкент Фрунзе Алма-Ата, діяв газопровід Майлі-Сай Джалал-Абад Ош.

Поділ

Наука

У республіці в свій час працювала Академія наук Киргизької РСР.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.