Колодюк Андрій Вікторович
Андрі́й Ві́кторович Колодю́к (25 травня 1971 року, Київ) — український підприємець, інвестор, засновник і керівний партнер венчурного фонду AVentures Capital[1], засновник OTT сервісу Divan.TV[2].
Колодюк Андрій Вікторович | |
---|---|
Народився |
25 травня 1971 (50 років) Київ, Українська РСР, СРСР |
Країна | Україна |
Діяльність | політик, підприємець, бізнесмен |
Alma mater | НТУУ КПІ ім. Ігоря Сікорського і КНУ імені Тараса Шевченка |
Науковий ступінь | кандидат політичних наук |
У серпні 2014 Андрій ініціював заснування UVCA (Українська Асоціація Венчурного Капіталу і Прямих Інвестицій), а в листопаді 2014 року був обраний Головою Спостережної ради Асоціації[3].
За рейтингами журналів «Корреспондент» та «Фокус» увійшов до списків найбагатших людей України (2007—2008 рр.)[4][5][6]. Андрія також було обрано Молодим Світовим лідером (англ. Young Global Leaders) в рамках Всесвітнього економічного форуму (WEF) у 2008 .
Співавтор книги «Інформаційне суспільство. Український шлях»[7][8] та інших публікацій на тему розвитку інформаційного суспільства в Україні.[9][10]
Життєпис
Андрій Колодюк почав свою підприємницьку діяльність в Нью-Йорку 1992 року, заснував більше 10 компаній в IT, телекомунікаційній, інтернет, медіа сферах із загальною виручкою понад $ 1 млрд.[11] В 1992—1994 рр. працював у різних торговельних та консалтингових компаніях, доки не створив свою власну першу фірму — Universal Trading Enterprise[12]. В 1995 році повернувся до України, де заснував — Unitrade[13], в якій займав посаду президента компанії (1994—1998 рр.)
2009 року Андрій вийшов з попередніх компаній і заснував Divan.TV. Сьогодні, будучи одним з перших сервісів потокового ОТТ телебачення, Divan.TV вже доступний в 200 країнах і орієнтований на етнічні групи, що проживають по всьому світу[14].
2012 року був запущений новий венчурний фонд — AVentures Capital, орієнтований на інвестування в IT і веб-проекти на ранніх стадіях. Основною вимогою до стартапів є націленість на світовий ринок і наявність технологічної команди в Україні (або родом з України).
1996 закінчив НТУУ «Київський політехнічний інститут», а 2000 продовжив навчання в КНУ ім. Шевченка. 2005 року захистив кандидатську дисертацію на тему «Інформаційне суспільство: сучасний стан та перспективи розвитку в Україні»[15][16] за спеціальністю «Політична культура та ідеологія» в Інституті держави та права ім. Корецького НАН України.
Підприємницька діяльність
У 1992 році Андрій Колодюк відправився до Нью-Йорку, щоб пройти певну школу життя, а також на власному досвіді дізнатися як «робити бізнес» в Америці[17]. «Я не став винятком з американських правил кар'єрного росту: якщо хочеш стати директором ресторану, починай з миття посуду. Перший час виконувана мною робота вимагала лише фізичної сили і витривалості (будівництво, перевезення та ін.) Пізніше вдалося закріпитися в компанії, яка займалася оптовою торгівлею офісної техніки», — прокоментував пан Колодюк в інтерв'ю журналу «Стратегії» . Невдовзі він створив свою першу фірму — Universal Trading Enterprise[12].
Після трьох років перебування та роботи в Штатах, він повернувся в Україну, щоб продовжити свою справу[18]. У 1994 році Андрій Колодюк разом з іншими партнерами засновує компанію «Укрінвестком», яка профінансувала перший проект — компанію Unitrade[13]. У 2001 році провів реорганізацію «Укрінвестком» і вивів на ринок венчурну компанію AVentures[19]. Під егідою AVentures, восени 2003 року в трьох великих містах США пройшли роуд-шоу, на яких були представлені можливості 20 українських компаній з надання послуг по розробці програмного забезпечення[20]. У 2003 р. відкрив у Кремнієвій долині представництво Українського софтверного консорціуму (Ukrainian Software Consortium)[21], до складу якого увійшло близько 30 невеликих українських компаній[22][23].
У 2009 році Андрій вийшов з усіх попередніх компаній і заснував ОТТ-сервіс Divan.TV, який після запуску у 2011 р. журналісти «охрестили», як українська альтернатива Google TV й Apple TV[24]. Сам Колодюк вважає, що Divan.TV стане переворотом в світі телебачення, Інтернет, телефонії, мультимедійних розваг не тільки для України, але й всього ринку Східної Європи[25]. У 2016 році Divan.TV став першим українським сервісом для російсько-україномовної аудиторії по всьому світу, що легально доступний на Smart.TV Philips, Samsung, LG та інших у 200 країнах світу.[26] У цей же час Відомий американський сервіс відео за запитом Netflix почав працювати в 130 країнах, у тому числі і в Україні[27].
Інвестиційна діяльність
Першим венчурним проектом А. Колодюка стала команія Unitrade (1994 р.)[13], сума інвестицій в неї склала 5 тис. дол.[22]. У 2001 році Колодюк створив венчурну компанію (одну з перших в Україні) AVentures.
У 2012 році, спільно з партнерами, був запущений новий венчурний фонд — AVentures Capital, орієнтований на співпрацю з глобальними компаніями, що мають R&D в Україні та країнах Центральної Східної Європи. Фонд фокусується на інвестиціях в IT, включаючи такі галузі як програмне забезпечення, електронна комерція, хмарні сервіси, мобільні технології, IoT і інші. Портфель AVentures Capital[28] налічує 12 компаній, в числі Augmented Pixels, nuPSYS, Petcube, SpinBackup, StarWind, Rallyware, Bookimed, TeamFusion, CoreValue і інші.
Венчурний фонд AVentures Capital за останні 18 місяців (станом на середину грудня-2017) інвестував понад $3,5 млн у сім українських компаній[29], залишаючись одним з найбільш активних учасників української інвестиційної екосистеми.
Також Андрій Колодюк та фонд AVentures Capital сприяли інвестиції фонду Джорджа Сороса (Ukrainian Redevelopment Fund) в Ciklum, мiжнародну компанія з розробки програмного забезпечення та надання інших сервісних послуг, у листопаді 2015 року[30], а А. Колодюк увійшов до Наглядової ради Компанії.
Громадська діяльність
Андрій Колодюк є прихильниом ідеї, що інформаційне суспільство — це не просто філософська концепція, а стратегія розвитку держави. Саме тому у 2001 році він вирішив зайнятись громадською деяльністю, ставши співзасновником та президентом Всеукраїнського Фонду «Інформаційне суспільство України»[31], а також був його міжнародним експертом.
З липня 2003 року очолював робочу групу «Електронна Україна», яка працювала над створенням проекту «Національна Стратегія розвитку інформаційного суспільства України»[32][33]. Дотримувався позиції, що створення в Україні інформаційного суспільства можливе тільки при консолідації зусиль бізнесу, влади і громадськості[34], про що й повідомив під час Форуму «Інформаційне суспільство України» (2005 р.). А. Колодюк є автором аналізів численних досліджень у сфері інформаційного суспільства, які опубликовані в наукових збірках та матеріалах міжнародних конференцій[9][10]. Виступив одним із співавторів «Promoting Enabling Environment for Information Society Development in CIS Countries»[35] («Сприяння сприятливому середовищу для розвитку інформаційного суспільства у країнах СНД»[36]).
В 2014 році Андрій Колодюк стає членом експертної ради Brain Basket Foundation. Метою організації (що характеризує себе як неприбуткова, недержавна організація з професійним менеджментом та надійною репутацією) є надання прискорення освітній еко-системі в Україні та підготовка 100 000 нових ІТ спеціалістів до 2020 року. Проект було створено за підтримки Павла Шеремети.
У серпні 2014 Андрій ініціював заснування UVCA (Українська Асоціація Венчурного Капіталу і Прямих Інвестицій), а в листопаді 2014 року був обраний Головою Спостережної ради Асоціації[3]. Сьогодні UVCA формує майбутній напрямок розвитку індустрії венчурних та прямих інвестицій шляхом просування інвестиційних можливостей України, представляє інтереси приватних інвесторів перед державними органами влади, поліпшує інвестиційний та діловий клімат країни.
У 2018 році під час Всесвітнього економічного форуму, який тривав із 22 по 26 січня у Давосі, Андрій Колодюк ініціюював Український Дім у Давосі[37], а згодом увійшов до його організаційного комітету. Під загальною темою «Україна: креативність, інновації, можливості» лідерам світового бізнесу, технологій та інвестицій буули представлені інвестиційні можливості в українські сектори ІТ та інновацій. Український Дім став унікальною можливістю для зображення яскравої та динамічної європейської країни — України та людей, що тут мешкають[38]. Організатором проекту стала Українська асоціація венчурного та приватного капіталу (UVCA) в партнерстві із Western NIS Enterprise Fund та Фондом Віктора Пінчука.
Політична діяльність
У березні 2004 року пан Колодюк прийняв рішення повністю сконцентруватись на громадській діяльності, присвятивши себе політиці розвитку інформаційного суспільства.
Колодюк був учасником «Помаранчевої революції» — у листопаді 2004 року взяв участь у марші Hi-Tech в підтримку демократії та правди[39]. Пізніше, в 2005 р., стосовно цієї революції в інтерв'ю газеті «День» сказав:«Наміри були хороші, плани — великі, а що вийшло?»[40].
Був ініціатором створення (2005 р.) партії «Інформаційна Україна», яку очолював 5 років[41]. Це політична сила, мета якої — створення в Україні демократичного, солідарного, інформаційно- і політично-розвиненого суспільства[18]. Дотримувався позиції, що в Україні немає ефективної та скоординованої законодавчої бази для розвитку ІКТ-галузі[42].
«У 2005 році були спроби подружитися з державою на стратегічному рівні, були пропозиції, були форуми і навіть парламентські слухання. Але поки що ця співпраця, навіть вдала, зупинилася лише на проектах, пов'язаних з окремими компаніями. Немає домовленостей між приватним сектором і державою про масштабні проекти, в яких були б задіяні всі компанії», — розповів він журналу «Телеком»[43].
Перед парламентськими виборами 2006 р. в інтерв'ю виданню «ГлавРед» спрогнозував, що на цих виборах його команда не набере більше 10 % голосів: «На цих виборах, я підкреслюю, на цих виборах, нам не вдасться взяти більше 7-10 %, але на наступних виборах, які можуть відбутися навіть не через п'ять років, а набагато раніше, з урахуванням перевиборів навіть в кінці цього року, думаю, що наш результат буде 10-15 %»[44].
Після виборів 2006 року, під час котрих пройшли масові фальсифікації[45][46][47][48], вирішив зовсім піти з політики. Пізніше в одному із інтерв'ю зізнався, що за два роки в політиці отримав досвіду більше, ніж за 10 років у бізнесі[49]. «Для мене підписання Універсалу було знаковою подією, після якого стало зрозуміло, що в існуючій політиці робити нічого. Я вирішив повернутися до бізнесу, але не залишив громадську діяльність. Зараз 80 % часу я приділяю підприємницькій діяльності», — так прокоментував Колодюк своє рішення в інтерв'ю журналу InternetUA[49].
Під час Революції Гідності А. Колодюк став одним із ініціаторів та організаторів ІТ намету на майдані Незалежності в Києві. Завдяки ІТ-намету, який забезпечив точку доступу до всесвітньої мережі. кожен бажаючий зміг зв'язатися із родичами, написати електронного листа, зарядити електронні пристрої, а також стати волонтером, щоб допомагати іншим[50].
Примітки
- Aventures Capital
- Український Divan.TV інтегрує телебачення, інтернет та комерцію. Watcher (укр.). Процитовано 15 травня 2018.
- UVCA | Ukrainian Venture Capital and Private Equity Association. uvca.eu (англ.). Процитовано 15 травня 2018.
- Рейтинг самых богатых украинцев, Корреспондент. Архів оригіналу за 27 листопада 2012. Процитовано 2 вересня 2012.
- 100 самых богатых людей Украины-2007, рейтинг журнала «Фокус». Архів оригіналу за 19 вересня 2013. Процитовано 2 вересня 2012.
- 130 самых богатых людей Украины-2008, рейтинг журнала «Фокус». Архів оригіналу за 2 травня 2013. Процитовано 2 вересня 2012.
- Колодюк А. В. «Информационное общество. Украинский путь». Архів оригіналу за 17 грудня 2010. Процитовано 2 вересня 2012.
- Інформаційне Суспільство. Шлях України. sociolog.in.ua (рос.). Процитовано 15 травня 2018.
- Колодюк А. В. Интеграция Украины в глобальную экономику знаний // Информационное общество, 2002, № 1, С. 96-97
- Колодюк А. В. Теоретичне обґрунтування поняття та виникнення інформаційного суспільства // Борисфен. — 2004. — № 11. — С. 18-19
- Обо мне | Андрей Колодюк. www.a.kolodyuk.info (ru-RU). Архів оригіналу за 15 травня 2018. Процитовано 15 травня 2018.
- Universal Trading Enterprise
- Unitrade
- Как смотрят DIVAN.TV. Анализ аудитории одного из крупнейших ОТТ-сервисов Украины | Mediasat. mediasat.info (ru-RU). Процитовано 15 травня 2018.
- Книжкові видання Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
- Колодюк Андрій Вікторович. Інформаційне суспільство: сучасний стан та перспективи розвитку в Україні: Дис… канд. політ. наук: 23.00.03 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка; Інститут журналістики. — К., 2004. — 234арк. — Бібліогр.: арк. 215—234. Архів оригіналу за 5 вересня 2012. Процитовано 2 вересня 2012.
- Андрей Колодюк: с чего начинается предпринимательство. Выступление на всеукраинской конференции по предпринимательству Entrepreholic! // hi-Tech TV
- Персональний блог А. Колодюка Архівовано 8 серпня 2012 у Wayback Machine. (англ.) (рос.)
- «Укринвестком» меняет название и стратегию // Киев2000
- ИТ-индустрия: чем мы хуже индусов? // Комментарии, 20/01/2005[недоступне посилання з вересня 2019]
- Ukrainian Software Consortium. Архів оригіналу за 8 серпня 2013. Процитовано 2 вересня 2012.
- Яніна Кудь. Янгол хороших ідей // Business Class Magazine[недоступне посилання з липня 2019]
- Украинский софтверный консорциум создал представительство в США // Новостной проект телеканала «Интер» Подробности.UA
- Артур Оруджалиев. Divan.TV — украинская альтернатива Google TV и Apple TV? // АИН, 30.06.2011
- Герман Богапов. Divan.TV — фильмы онлайн на телевизоре // HiTech.Expert, 1 июля 2011
- Divan.TV goes global with smart TV app. Digital TV Europe (en-GB). 4 квітня 2016. Процитовано 15 травня 2018.
- В Україні почав працювати відомий відеосервіс Netflix. ТСН.ua (укр.). 6 січня 2016. Процитовано 15 травня 2018.
- AVentures Capital. aventurescapital.com. Процитовано 15 травня 2018.
- mind.ua. AVentures Capital проінвестував 7 українських компаній на $3,5 млн. Mind.ua (укр.). Процитовано 15 травня 2018.
- Знак для інвесторів. Чому Сорос купує частку в українській IT-компанії. Економічна правда. Процитовано 15 травня 2018.
- Всеукраинский Фонд «Информационное общество Украины»
- Колодюк А. В. Национальные стратегии информационного общества: преимущества и условия реализации в Украине // Информационное общество. — 2004. — № 2. — С. 25-29
- Колодюк А. В. Проект «Национальная Стратегия Развития Информационного Общества» — приоритет для социально экономического развития Украины // Информационное общество. — 2004. — № 2. — С. 7-13
- Петр Ижик. Как жить в информационном обществе // газета «День» — № 44, 15 марта, 2005 г.
- Promoting Enabling Environment for Information Society Development in CIS Countries
- Содействие благоприятной среды для развития информационного общества в странах СНГ
- UVCA | Welcome to Ukraine House Davos. www.ukrainehousedavos.uvca.eu (англ.). Процитовано 15 травня 2018.
- Навіщо Україні був потрібен той “дім” в Давосі. Економічна правда. Процитовано 15 травня 2018.
- Фото-архив А.Колодюка. Хай-тек марш, ноябрь 2004. Архів оригіналу за 24 липня 2012. Процитовано 2 вересня 2012.
- Виталий Княжанский. Предприниматели в квадрате // Ежедневная украинская газета «День», № 93, пятница, 27 мая 2005
- Партию «Информационная Украина» возглавил А.Колодюк // ЛІГАБізнесІнформ, 22 октября 2005 г.
- Venture capital investment totals unknown, says experts // Kyiv Post, June 10, 2004
- Ставка на интеллект. Архів оригіналу за 20 серпня 2013. Процитовано 2 вересня 2012.
- Наталия Шамрай. Андрей Колодюк: «На следующих выборах, которые могут произойти в конце этого года, наш результат будет 10-15 %» // ГлавРед (Украина), 7 февраля 2006
- Украинские левые усмотрели фальсификации на выборах в Раду // Lenta.ru
- Тимошенко обвинила Януковича в фальсификации // Українська правда
- Витренко обвиняет Тимошенко в фальсификации парламентских выборов // Gazeta.ua
- Фальсификации на выборах-2006 были утонченными /Стоякин // «ФрАза»
- Строитель информационного общества: интервью с Андреем Колодюком, миллионером и венчурным инвестором // журнал InternetUA, выпуск 09 2007
- На Майдані запрацював ІТ-намет з безкоштовними інтернетом і консультацією фахівців. Українська правда _Життя. Процитовано 15 травня 2018.