Конгрегація доктрини віри

Конгрега́ція доктри́ни ві́ри, або Конгрега́ція Віровче́ння (лат. Congregatio pro Doctrina Fidei) — найстаріша та головна з дев'яти Конгрегацій Римської курії, до компетенції якої входить нагляд за ортодоксальністю й чистотою віровчення та моралі, що проповідуються в Римо-католицькій церкві. В апостольській конституції Івана Павла II Pastor Bonus від 28 червня 1988 року зазначено: Обов'язок Конгрегації Доктрини Віри полягає в тому, щоб просувати й охороняти доктрину віри та моралі усюди в католицькому світі: з цієї причини все, що у будь-який спосіб стосується таких питань віри, перебуває в межах її компетентності.

Стаття із серії:
Римська курія
Портал «Католицтво»
Будівля конгрегації

Нині конгрегацію очолює префект архієпископ Луїс Франсіско Ладарія Феррер, секретар — архієпископ Джакомо Моранді.

Назви дикастерії

  • Верховна Священна Конгрегація Римської та Вселенської Інквізиції (15421908);
  • Верховна Священна Конгрегація Священної Канцелярії (19081965);
  • Священна Конгрегація Доктрини Віри (19651983);
  • Конгрегація Доктрини Віри1983);

Історія

Витоки Конгрегації доктрини віри походять з утвореної папою Павлом III 21 липня 1542 року (булла Licet ab initio) Комісії кардиналів для нагляду за чистотою віровчення перед поширенням ідей Реформації та протестантизму. Папа Сікст V апостольською конституцією Immensa Aeterni Dei від 22 січня 1588 року надав їй статус Римської конгрегації, підпорядкувавши безпосередньо папі римському. Вона отримала назву Верховна Священна Конгрегація Римської та Вселенської Інквізиції (лат. Suprema Sacra Congregatio pro Romana et Universalis Inquisitionis), до відомства якої входило дослідження єресі, схизми та злочинів проти моралі (інквізиція). Незважаючи на назву «вселенська», фактично її юрисдикція поширювалась тільки на Церковну державу.

Папа Пій X апостольською конституцією Sapienti consilio від 29 червня 1908 року перетворив її на Верховну Священну Конгрегацію Священної Канцелярії (лат. Suprema Sacra Congregatio pro Sancti Officii), поклавши на неї функцію контролю за ортодоксальністю віровчення Церкви, а з 1917 року — також складання Індексу заборонених книг (до 1917 року цим займалась особлива Конгрегація Індексу).

Наступну реорганізацію було здійснено папою Павлом VI (motu proprio від 7 грудня 1965 року Integrae servandae) в світлі рішень II Ватиканського собору. Конгрегація втратила привілейований статус (було позбавлено назви «верховна»), а очолив її кардинал-префект (а не папа, як це було раніше). Тоді ж вона дістала сучасну назву.


Склад Конгрегації

До складу Конгрегації доктрини віри входять особлива комісія з тлумачення випадків розірвання шлюбу за принципом сприяння вірі, Папська Біблейська комісія (з 1971) та Міжнародна богословська комісія (з 1969).

Конгрегація складається з:

Поточний склад Конгрегації

Нині, окрім префекта, до складу Конгрегації входять 24 кардинали, 3 архієпископи та 1 єпископ, які призначаються папою на п'ятирічний термін. Членами Конгрегації нині є:

Кардинали

Архієпископи

  • Генрік Мушинський;
  • Сальваторе Фізікелла;
  • Вальмор Олівейра де Ажеведу (з 2009 року).

Єпископи

  • Маріо дель Валле Моронта Родрігес (з 2009 року).

Глави Конгрегації

Великі інквізитори

Секретарі

Префекти

Секретарі конгрегації з 1965 року

Джерела

Посилання

Примітки

  1. Nomina di membro della Congregazione per la Dottrina della Fede[недоступне посилання з квітня 2019], Прес-служба Святого Престолу: Щоденний бюлетень від 21 квітня 2012 року.
  2. Nomina di Cardinali Membri dei Dicasteri e degli Organismi della Curia Romana[недоступне посилання з квітня 2019], Прес-служба Святого Престолу: Щоденний бюлетень від 21 квітня 2012 року.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.