Кулеша

Кулеша або токан[джерело?] — (kulesha, рум. Mămăligă, мамалига), страва української кухні, каша з вареного в окропі кукурудзяного борошна. Ця страва традиційна в Румунії, Молдові, Польщі (пол. Mamałyga), Угорщині (угор. puliszka), частково — Росії (рос. Мамалыга (кукурузная каша)). В Італії відома під назвою полента (італ. polenta). В карпатському регіоні України поширена назва токан[джерело?].

Кулеша
Кулеша, заправлена смаженою цибулею зі шкварками та сметаною
Тип Каша
Походження
Необхідні компоненти Кукурудзяне борошно, окріп, сіль
Зазвичай використовувані компоненти Шкварки, обсмажена цибуля, сметана, сало, конпчене сало, шинка, бекон
46 ккал (193 кДж)
Харчова
цінність
(на порцію)
0,9 г
2,8 г

В їжу використовують як окрему страву чи додаток до основної. Заправляють шкварками, смаженою цибулею, сиром, сметаною. Для приготування кулеші використовують товстостінний металевий посуд. Воду в ньому доводять до кипіння, всипають тоненькою цівкою кукурудзяне борошно, ретельно помішуючи кописткою. Кашу готують доти, доки маса не стане однорідною та буде відставати від копистки.

Рецепти

Кулеша

Ставлять у горщику окріп, зливають його третину, а на решту окропу сиплють кукурудзяне борошно. Коли вода з борошном закипить, колотять її та ставлять на жар, щоб упріла. Їдять кулешу з молоком, маслянкою, сметаною, кислим молоком, маслом, салом, з однією олією та цибулею, з борщем, саламахою, з маковим молоком.

Гуцульська кулеша

У підсолену киплячу воду всипають кукурудзяне борошно, варять, помішуючи дерев'яною ложкою 20 хвилин. Коли кулеша звариться, перевертають її на дошку і нарізують ниткою скибочки, які викладають на тарілку. На кожну скибку кладуть вершкове масло та посипають твердою бринзою.

Див. також

Посилання

Література

  • Кулеша // З. Клиновецька. Страви й напитки на Україні. Київ-Львів 1913 р.
  • Кулеша // Франко О. Ф. Практична кухня. — 2-ге вид. — Львів: Каменяр, 1992. — С. 39.
  • Кулеша // Гнатюк В. Народня пожива і спосіб її приправи у східній Галичині / Матеріали до українсько-руської етнології. Т. 1. / НТШ у Львові, Етногр. коміс.; за ред. Хв. Вовка. — Львів: З друк. НТШ, 1899. — С. 103.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.