Бануш

Ба́нуш або ба́нош — в'язка кукурудзяна каша, зварена на вершках або сметані, заправлена шкварками, грибами та бринзою тощо. Страва української національної кухні, поширена в карпатському регіоні, зокрема, належить до гуцульської кухні.

Банош
Бануш (банош) в ресторані у Львові
Тип Каша
Походження
Час приготування 50 хвилин
Необхідні компоненти Кукурудзяна крупа, бринза, сметана
Зазвичай використовувані компоненти Вода, вурда, вершки, шкварки, сало, копчене сало, шинка, бекон, гриби, м'ясо, цибуля, часник, сіль, перець чорний мелений, зелень петрушки
137 ккал (574 кДж)
Харчова
цінність
(на порцію)
4,2 г
7,8 г

Слово бануш, банош, балмуш походить від рум. balmoș, balmuș, що в свою чергу, запозичене через болг. балмуш з тур. bulamaç («борошняна каша для дітей»), утвореного від bulmak («перемішувати»)[1].

Національний рекорд України з приготування баноша встановлено 11 січня 2020 року в Івано-Франківську: у спеціально виготовленому казані за орудою п'ятьох шеф-кухарів зварили 1420 літрів страви[2].

Варіанти рецептів

  1. Взяти 3 склянки доброї сметани і дати їй закипіти. Коли закипить, висипати поволі 1 склянки кукурудзяного борошна, але не помішувати, і так залишити, щоб хвилин з 15 спокійно варилося. Тоді розділити отриману масу на дві частини і варити кожну окремо з 5 хвилин, заколочуючи на вогні так довго, аж доки зварений бануш пустить масло і вийде за колотівкою.
  2. Свіжозібрані вершки кип'ятили, солили, обварювали в них кукурудзяне борошно або крупу 20-25 хв., не мішаючи, знімали з вогню й ретельно розтирали, доки на поверхні не виступало масло. Потім солили, розбивали 1 жовток, додавали 1 ложку цукру і 1 ложку масла. Виготовляли бануш переважно у гірських районах та передгір'ях Карпат головним чином на свята для гостей. Їли з бринзою, сиром. В Карпатах також поширена страва яку називають «кулеша» або «токан», головною відмінністю від баноша є те що її готують на окропі. Дещо іншу консистенцію має мамалиґа.
  3. Сучасний рецепт від кухаря Євгена Клопотенка[3]:
    1. Цибулину (1/2 або цілу залежно від розміру) поріжте тонкими півкільцями. У мисочку налийте 100 мл яблучного оцту, додайте 200 мл води і дрібку солі. У цій суміші замаринуйте цибулю приблизно на 30 хв.
    2. Гливи (100-150 г) відокремте від ніжки і наріжте середніми кубиками. Можна вибрати маленькі гриби, тоді нарізати їх не потрібно.
    3. Розігрійте сковороду з 20 г вершкового масла і 1 ст. л. рослинної олії. Обсмажте гливи приблизно 3-4 хвилини.
    4. Кукурудзяну крупу (150 г) висипте в сотейник і залийте 450 мл молока. Додайте сіль за смаком.
    5. Варіть кашу до готовності на середньому вогні, постійно помішуючи. Час приготування залежить від ступеня помелу крупи, прочитайте його на упаковці.
    6. У готову кашу додайте 1 ст. л. сметани. Я рекомендую використовувати не жирну сметану, щоб банош не був занадто важким. Перемішайте кашу зі сметаною до однорідності.
    7. При подачі перекладіть в тарілку шар каші, потім додайте шар тертого твердого сиру (50 г). Використовуйте будь-який сир, але якщо візьмете такий, який тягнеться при розплавленні, буде ще смачніше.
    8. Зверху на сир викладіть в тарілку ще один шар каші, так сир розплавиться. На кашу викладіть гриби.
    9. Потім викладіть трохи маринованої цибулі, це надасть смаку баноша свіжості. Поперчіть за смаком і відразу подавайте до столу, поки банош гарячий.

Див. також

Література

  • З. Клиновецька. Страви й напитки на Україні. Київ-Львів 1913 р.

Посилання

Примітки

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 1 : А  Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1982. — Т. 1 : А — Г. — 632 с.
  2. Гастрономічний рекорд: в Івано-Франківську зварили тонну баноша (відео). unian.ua. 11.01.2020. Процитовано 11 січня 2020.
  3. Банош (Українська).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.