Кхасі (мова)

Кхасі — мова народу кхасі. Поширена в центральних і східних районах індійського штату Мегхалая, в районах Гори Кхасі та Гори Джайнтія, а також у сусідніх районах штату Ассам і Бангладеш (регіон Сілхет).

Кхасі
ka ktien Khasi
Мапа поширення північних мон-кхмерських мов:
   Кхасійські мови
Поширена в  Індія,
 Бангладеш
Регіон штат Меґхалая
Етнічність кхасі
Носії 1,2 млн.
Індія: 1 128 575 (2001, перепис)[1]
Писемність латинська абетка, в минулому — бенгальське письмо
Класифікація

Австроазійські мови

Кхасійські мови
Кхасі
Офіційний статус
Офіційна Меґхалая
Коди мови
ISO 639-1
ISO 639-2 kha
ISO 639-3 kha

Інші назви: Cossyah, Kahasi, Kassi, Khasa, Khasi, Khasie, Khashi, Khasiyas, Khassee, Khuchia, Kyi.[2]

Мова кхасі належить до числа австроазійських мов, утворюючи в їх складі окрему групу. Іншими групами цієї мовної сім'ї є мови мунда в Індії, мон-кхмерські мови в країнах Індокитаю.

Функціонує кхасі в оточенні індоарійських та тибето-бірманських мов.

За переписом 2001 року, в Індії мову кхасі рідною назвали 1 128 575 осіб, з них 1 091 087 осіб у штаті Мегхалая, 34 617 осіб — в штаті Ассам, ще 2 871 особа — в інших штатах.[1]

Фонетика

Фонемний склад мови кхасі відзначається відсутністю протиставлення відкритих і закритих е і о (на відміну від багатьох інших австроазійських мов) і наявністю придихових приголосних (аспіратів). Крім простих голосних, присутні дифтонги.

Морфологія

Типологічно — це префіксально-аглютинаційна мова з додатковими рисами основоізоляції.

Морфонологія відмічена явищем скупчення початкових приголосних, що виникає через випадання префіксального голосного (наприклад, kyti — kti «рука»). Нейтральний голосний ə (графічно y) зустрічається майже виключно у префіксах. Характерним явищем є асиміляція приголосних на стику префіксу і кореня. Для утворення граматичних категорій використовується афіксація (переважно, префіксація) та аглютинація. У словотворенні широко використовуються редуплікація, ономатопея. Структура складу: (приголосний) приголосний, голосний (приголосний).

Характерною рисою граматики мови кхасі є категорія роду іменників, яка позначається артиклем, що стоїть перед іменником: u — для чоловічого роду, ka — для жіночого роду, ki — для множини). Артиклі часто виконують також роль займенника. Артикль ya вказує на прямий об'єкт, артикль ha — на непрямий об'єкт. Існують також артиклі, що виконують роль негативних маркерів: um, em, m, khlem.[3] Мова кхасі має класифікатори.

Дієслово утворюється за допомогою службових слів, що стоять до або після основного слова.

Синтаксис

Типовий порядок слів у реченні: підмет-присудок-додаток (англ. subject–verb–object, SVO), коли залежний член речення йде за головним. Проте трапляються також конструкції з узгодженням, а також зі зворотнім порядком слів. Прямий додаток передує непрямому, прикметник йде за іменником, до якого він відноситься, числівник стоїть перед відповідним іменником.

Лексика

Мова кхасі містить запозичення з гінді, бенгальської та англійської мов.

Діалекти і споріднені мови

Діалект Черрапунджі (англ. Cherrapunji, історична назва Согра, англ. Sohra), або кхинрієм (англ. Khynriem) поширений в південній частині штату Мегхалая, а також у місті Шиллонг, він є стандартним діалектом для літературної мови кхасі. Діалект бхой (англ. Bhoi-Khasi, Bhoi-Jirang) поширений в північному окрузі Рі-Бхой, а близький до нього діалект нонгтунг (англ. Nongtung) — в окрузі Східні Гори Кхасі.[3][2]

Діалект лингнам (англ. Lyngngam, Lyngam), що використовується населенням округу Західні Гори Кхасі, зазнав впливу з боку сусідньої мови гаро і сильно відрізняється від стандартної кхасі своїм словниковим запасом. Це дало підставу виділити лингнам як окрему мову (lyg).[4][3] Окремими мовами вважаються також кхасіянські діалекти вар (англ. War, War-Jaintia, War-Khasi) (aml) в південних районах Мегхалаї та на території Бангладеш[5] і пнар (англ. Pnar, інші назви синтанг, англ. Syntang і джайнтія, англ. Jaintia) (pbv) на центральному плато в горах Джайнтія[6].

Незважаючи на певні відмінності всі ці мови (чи діалекти) за фонологічними, лексичними і граматичними ознаками виявляють тісну близькість[3] і об'єднуються в єдину кхасіянську групу.

Писемність

Писемність для мови кхасі на основі латинської абетки була створена валлійським місіонером Томасом Джонсом (англ. Thomas Jones)[7] у 1842 році[2]. Тоді кхасійська абетка складалася з 21 літери: 5 голосних (a, e, i, o, u) і 16 приголосних (b, k, d, g, ng, h, j, l, m, n, p, r, s, t, w, y). Згодом було додано ще 2 діакритичні приголосні (ї та ñ).[8]

Офіційний статус

2005 року мова кхасі отримала статус офіційної мови в чотирьох округах штату Мегхалая: Східні Гори Кхасі, Західні Гори Кхасі, Гори Джайнтія та Рі-Бхой.[9] Крім того, вона широко використовується в початковій і середній освіті, на радіо, телебаченні, у релігійних обрядах. Всі ці факти стали підставою для виключення у 2012 році кхасі з переліку ЮНЕСКО мов, що перебувають у небезпеці.[10]

В Індії мовою кхасі видаються газети, журнали, художня й наукова література. Кхасі викладається також у Північно-Східному Гірському університеті (англ. North Eastern Hill University) в Шиллонзі.[7]

На офіційному рівні мова кхасі поступається англійській, першій офіційній мові штату Мегхалая. Існує стійка тенденція у потязі населення до вивчення й використання англійської мови. Тим самим мова кхасі повільно втрачає свої позиції в галузі освіти.[7]

Джерела

  • Ю. К. Лекомцев. Кхаси. Лингвистический энциклопедический словарь. Главный редактор В. Н. Ярцева. Москва, «Советская энциклопедия», 1990 (рос.)
  • Кхаси язык. Энциклопедия «Кругосвет» — Универсальная научно-популярная онлайн-энциклопедия (рос.)
  • Khasi. Language Information Services (LIS) — India (англ.)

Посилання

Примітки

  1. Census 2001. Part B : Distribution of the 100 Non-Scheduled Languages — India, States & Union Territories. The Registrar General & Census Commissioner, India. Процитовано 9.12.2016.(англ.)
  2. Khasi. A language of India. Ethnologue: Languages of the World. Процитовано 9.12.2016.(англ.)
  3. Khasi. Resource Centre for Indian Language Technology Solutions, Indian Institute of Technology Guwahati. Архів оригіналу за 08.06.2017. Процитовано 9.12.2016.(англ.)
  4. Lyngngam. A language of India. Ethnologue: Languages of the World. Процитовано 9.12.2016.(англ.)
  5. War-Jaintia. A language of Bangladesh. Ethnologue: Languages of the World. Процитовано 9.12.2016.(англ.)
  6. Pnar. A language of India. Ethnologue: Languages of the World. Процитовано 9.12.2016.(англ.)
  7. Survival Phrases in Khasi: Walking in the Abode of Clouds. Confessions of a Linguist!. Процитовано 9.12.2016.(англ.)
  8. Khasi. Language Information Services (LIS) — India. Процитовано 9.12.2016.(англ.)
  9. The Meghalaya Language Act, 2005. Meghalaya State Portal. Процитовано 9.12.2016.(англ.)
  10. The Khasi language is no longer in danger. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO). Процитовано 9.12.2016.(англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.