Лайм (плід)

Лайм (лат. Citrus × aurantiifolia) — плід рослини лайм триби цитрусових родом з Індії, генетично схожий з лимоном. Іноді називають також зеленим лимоном.

?
Лайм

Біологічна класифікація
Царство: Рослини
Відділ: Покритонасінні
Клас: Дводольні
Ряд: Сапіндоцвіті
Родина: Рутові
Підродина: Цитрусові
Рід: Цитрус
Вид: Лайм
Citrus × aurantiifolia
(Christm.) Swingle
Посилання
Вікісховище: Category:Limes
Віківиди: Citrus aurantiifolia
ITIS: 506403
NCBI: 159033

У Середземномор'ї поширився у другій половині I тис. н. е..

Виробництво

Існує безліч сортів лайма:

  • Солодкий лайм (Citrus latifolia Tanaka). Його плоди нагадують лимон, вони великі (6-8 см в діаметрі), з тонкою (1,5 мм) гладкою шкіркою. Аромат слабкіший, ніж у лайма справжнього. Зазвичай плоди без насіння, за виглядом плодів схожий з лаймом справжнім. Плоди солодкого лайма (Citrus limettioides Tanaka) не містять кислоти, прісні, цукрів у соку до 6 %. Широко використовується у народній медицині, зокрема, проти малярії.
  • Лайм Рангпур (Citrus limonia Osbeck) застосовується як підщепа цитрусових культур. У ряді країн його обробляють для отримання плодів. Плоди кислі, близько 5 см в діаметрі, шкірка тонка, легко відділяється. Шкірка і м'якоть темно-помаранчеві. Для лайма Рангпур характерна посухостійкість, висока врожайність.
  • Мексиканський (син. Вест-Індійський), плоди невеликі. Цей сорт найбільш широко використовують для отримання олії шляхом віджиму плодів або тривалого (10 — 16 годин) парового перегону.

Відомі такі гібриди, як лимонайм (лайм х лимон), лаймкват (лайм х кумкват) та ін

Застосування

В основному використовують у свіжому вигляді, а також для приготування соку і консервування сегментів. У соку міститься 6-8 % лимонної кислоти, насіння у найкращих сортів мало (0-4 %). Аромат плодів лайма відрізняється від аромату лимонів і поступається йому.

Косметична дія

Очищує та тонізує шкіру. Найбільш підходить для жирної шкіри. У сумішах — при жирній шкірі: контролює виділення себума, позбавляє від чорних крапок, стягує пори та відбілює шкіру (особливо шию і спину). Зміцнює тонке волосся і нігті, сприяє їх росту. Збільшує циркуляцію крові, відновлює пошкоджену шкіру і капіляри (купероз), стимулює ріст нових клітин, розгладжує зморшки, піднімає тонус втомленої шкіри, покращує колір обличчя (після вагітності, у тих, що палять, після нервових стресів або важкої хвороби). Може використовуватися при лікування герпесу, наривів, бородавок, папілом, закритих комедонов (миліум або вугрів з білими головками).

Цілюща дія

Лайму притаманна протизапальна, антисептична, антивірусна, бактерицидна, загоююча, відновлююча, тонізуюча дії, через що його широко використовують у медицині. Заспокоює сильне й часте серцебиття. Чинить сприятливу дію на шлунок. Знімає запалення кишечника, яке спричинює стрес. Часто використовують замість лимона, через те що лайм має схожі властивості. Застосовують при неспецифічному лікуванні гарячки, болю в горлі, застуді та інших захворювань респіраторної системи тощо.

Інше застосування

Сік лайма використовують для отримання лимонної кислоти. Олію з нього застосовують як ароматизатор при виробництві безалкогольних напоїв.

Галерея

Література

  • Watson, A. M. Agricultural Innovation in the Early Islamic World: The Diffusion of Crops and Farming Techniques, 700—1100. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1983.
  • Пономарьов П.Х., Донцова І.В., Гірняк Л.І. Товарознавство тропічних і субтропічних фруктів. — Київ : ЦУЛ, 2006. — 184 с. — ISBN 966-364-349-8.
  • Блог-довідник «Фітотерапія і трави»

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.