Лема Зариського

Лема Зариського — важлива лема в комутативній алгебрі, яка зокрема використовується при доведенні теореми Гільберта про нулі. Названа на честь Оскара Зарицького.

Лема стверджує, що якщо поле L є розширенням поля K і водночас L є скінченно породженою алгеброю над полем K то звідси випливає, що L є скінченним розширенням поля K.

Доведення

Припустимо спершу, що для деякого Тоді кільце є ізоморфним кільцю де  кільце многочленів над K і оскільки є кільцем головних ідеалів. Також є простим ідеалом.

не може бути рівним нулю. Дійсно в цьому випадку і це суперечить тому, що L є скінченно породженою алгеброю над K. Справді не є скінченно породженою алгеброю над K оскільки якщо вибрати спільний знаменник b породжуючих елементів, то будь-який елемент знаменник якого не ділить жодного степеня b не може бути записаний через ці породжуючі елементи.

Отже, є ненульовим простим ідеалом. є незвідним многочленом, старший коефіцієнт якого можна вважати рівним 1. Ідеал є максимальним ідеалом і тому є полем, тобто Також тобто v є алгебраїчним елементом і є скінченним розширенням поля K.

Припустимо тепер, що твердження теореми справедливе для випадку коли L є скінченно породженою алгеброю з n — 1 породжуючим елементом і доведемо, що твердження справедливе і для Позначимо Тоді з припущення індукції є скінченним розширенням поля Якщо також є алгебраїчним розширенням, то воно є скінченним і тоді теж є скінченним, оскільки у послідовності полів KLF, поле F є скінченним розширенням над K тоді і тільки тоді, коли F є скінченним розширенням над L та L є скінченним розширенням над K.

Тому припустимо, що не є алгебраїчним розширенням і тоді воно ізоморфно полю Кожен елемент є алгебраїчним над тобто виконується рівність:

Позначивши як a добуток знаменників всіх в рівностях вище маємо також:

Оскільки з попереднього то всі елементи є алгебраїчними цілими над Оскільки алгебраїчні цілі утворюють кільце, то для кожного існує таке що є алгебраїчним цілим над

Зокрема, оскільки то це твердження є справедливим і для Проте за припущенням є ізоморфним полю і є ізоморфним кільцю Елемент поля є алгебраїчним цілим над тоді і тільки тоді коли він належить Дійсно якщо де  — взаємно прості многочлени, то з випливає тому G ділить F і відповідно G = 1. Зокрема, якщо знаменник не ділить , то не може бути алгебраїчним цілим для довільного

Тому з усіх цих властивостей маємо, що не може бути ізоморфним і відповідно є алгебраїчним розширенням, що завершує доведення.

Див. також

Джерела

  • William Fulton. Algebraic Curves: An Introduction To Algebraic Geometry New York: Benjamin, 1969. Reprint ed.: Redwood City, CA, USA: Addison-Wesley, Advanced Book Classics, 1989. ISBN 0-201-51010-3. Електронна версія.(англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.