Лермонтовський проспект (станція метро)

Лермонтовський проспект (рос. Лермонтовский проспект) — 189-а станція Московського метрополітену Тагансько-Краснопресненської лінії. Розташована між станціями «Вихіно» та «Жулебіно» і відкрита разом зі станцією «Жулебіно», 9 листопада 2013 року. [3] Станція побудована під рогом Хвалинського бульвару і Лермонтовського проспекту, звідси і назва станції, яка знаходиться за межами МКАД, приблизно за 500 м від залізничної платформи «Косино». Подальша забудова Лермонтовського проспекту і Жулебіно потребувало розвантаження «Вихіно», яка до здачі в експлуатацію станції була найзавантаженішею станцією Московського метрополітену. [4][5].

Лермонтовський проспект
Тагансько-Краснопресненська лінія
Загальні дані
Тип Односклепінна мілкого закладення
Глибина закладення 12 [1] м
Проєктна назва Пронська
Кількість 1
Тип Острівна
Форма Пряма
Довжина 163 [2] м
Ширина 12[2] м
Дата відкриття 9 листопада 2013 [3]
Архітектор(и) Л. Л. Борзенков (рос.) (керівник авторського колективу), М. В. Волович (рос.), С. Ф. Костиков (рос.), Т. А. Нагиева (рос.), Н. Н. Солдатова (рос.), В. К. Уваров (рос.)
Будівельник(и) «СК МОСТ»: ОАО «УСК МОСТ» (рос.), ВАТ «БТС» (рос.), ООО «Тоннельный отряд № 18» (рос.), ООО «Мостотрест 2005» (рос.), ЗАО «УС ЮГСК» (рос.).
Пересадка на Косино,
Косино
А: с16, 177, 613, 669, 722, 723, 731, 747, 772, 773; обласні: 323, 346, 352, 373, 463
Виходи до Лермонтовський проспект, Хвалинський бульвар
Час відкриття 5:30
Час закриття 1:00
Тагансько-Краснопресненська лінія
Легенда
оборотні тупики
Планерна
Сходненська
Тушинська
Спартак
Щукинська
оборотні тупики
Октябрське поле
Полежаєвська
   
Бігова
Вулиця 1905 року
Барикадна
Пушкінська
   
Кузнецький міст
   
Китай-город
Таганська
Пролетарська
Волгоградський проспект
Текстильщики
Кузьминки
Рязанський проспект
Вихіно
Лермонтовський проспект
Жулебіно
оборотні тупики
Котельники
оборотні тупики

Історія

Терен, на якій станція розташована був до 1984 року частиною міста Люберці Московської області. В 1984 році терен було передано Москв [6]. Весь район, навколо Люберців та інші райони уздовж Казанського і Рязанського приміського напрямків Московської залізниці вельми залежали від станції «Вихіно», на той час кінцевої зупинки Тагансько-Краснопресненської лінії і пересадочної станції для обох залізничних напрямків. В 2000-х, «Вихіно» було сильно перевантажено. Зрештою, було прийнято рішення продовжити Тагансько-Краснопресненську лінію за межі «Вихіно». Будівництво першої дільниці, зі станціями «Лермонтовський проспект» і «Жулебіно», розпочалося у серпні 2011 року. Тунелі були завершені до вересня 2013 року[7]

Відкрита у складі черги «Вихіно» — «Жулебіно» 9 листопада 2013.[3]

Вестибюлі та пересадки

Східний і західний вестибюлі суміщені з підземними пішохідними переходами з організацією виходів на обидві сторони Лермонтовського проспекту.

У конструкціях пішохідних переходів передбачені прорізи, які з'єднають станцію з проектованим ТПУ, який буде розміщений на північній стороні Лермонтовського проспекту.

Пішохідний перехід, що йде від східного вестибюля станції, має ще два виходи на обидві сторони Каспійського бульвару.

На поверхню виходять 7 сходових спусків шириною 4,6 м з п'ятьма ліфтами, накриті шістьма скляними павільйонами типової конструкції.

Ліфти для маломобільних громадян розміщені таким чином, щоб забезпечити попадання пасажирів з будь-якого боку вулиці в метро і дозволяють їм переміщатися з одного боку вулиці на іншу.

Пересадки

  • Залізничну платформу Косино,
  • Метростанцію Косино
  • Автобуси: с16, 177, 613, 669, 722, 723, 731, 747, 772, 773; обласні: 323, 346, 352, 373, 463

Технічна характеристика

Конструкція станції односклепінна, мілкого закладення (глибина закладення — 12 м[1]'), відстань між коліями — 14,9 м, з платформою острівного типу завширшки 12 м[2] і завдовжки 163 м[2], з двома підземними вестибюлями, сполученими з платформою станції сходами і ліфтами для маломобільних громадян.

Колійний розвиток

Між станціями «Вихіно» і «Лермонтовський проспект» посередині перегону відгалужується службова сполучна гілка до Некрасовської лінії.

Оздоблення

В основу архітектурного вигляду станції закладена колірна шкала спектру від зеленого до червоно-помаранчевого, через жовтий (5 кольорів для станції «Лермонтовський проспект»), що проходить від вестибюля до вестибюля колійними стінами і елементами стельової підвісної світлової конструкції (з багатошарових алюмінієвих панелей зі стільниковим заповненням).

У вестибюлі станції, найближчого до центру Москви, стіни виконані у червоно-помаранчевому кольорі в керамічному камені (типу NBK Ceramic), який підходить з боку вестибуля до платформової ділянки станції.

Біля протилежних вестибулів колір стін навпроти — зелений.

Відповідні кольори переходять зі стін пішохідних переходів на торцеві стіни і далі на стелі павільйонів над сходовими сходами.

Інші елементи інтер'єру виконані в нейтральних кольорах, будучи тлом до головної колірної теми і утворюють поєднання ясно- і темно-сірих тонів натурального каменю обробки з білим штукатурним склепінням, також нейтральний фон підтримується архітектурними елементами з нержавіючої сталі і скла на лавах, що знаходяться на платформових ділянках, і прозорих перегородках, огорожах сходів і ескалаторів у вестибюлях.

Перехід від одних квітів до інших, які поширені серед рослин в природі, перетворює підземний простір в позитивну середу, яка буде зберігатися в ньому цілий рік.

Різні кольори вестибюлів є додатковим елементом в стандартній системі інформації, прийнятої в метрополітені і допомагають пасажирам краще орієнтуватися у підземному просторі.

Примітки

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Лермонтовський проспект (станція метро)

  1. Гончаров, Алексей. Схема глибин закладення та конструкцій станцій московського метрополітену. 2014-05. Процитовано 9 березня 2015.
  2. Лермонтовський проспект. Офіційний сайт Московського метрополітену. Архів оригіналу за 26 травня 2012. Процитовано 28 лютого 2012.
  3. Метро «Жулебіно» та «Лермонтовський проспект» відкрили для пасажирів. // Москва 24. Архів оригіналу за 10 січня 2014. Процитовано 9 листопада 2013.
  4. Метро «Жулебіно» та «Лермонтовський проспект» відкрили для пасажирів. M24.ru (Russian). 9 листопада 2013. Процитовано 9 листопада 2013.
  5. Трафік та пасажиропотоки у московському метро (Russian). Premium Group. Архів оригіналу за 2 липня 2013. Процитовано 9 листопада 2013.
  6. Указ Президії ВР РРФСР від 19.03.1984 про передачу деяких населених пунктів Московської області до адміністративного підпорядкування Московській міській раді народних депутатів (Russian). LawRussia.ru. Архів оригіналу за 09.11.2013. Процитовано 9 листопада 2013.
  7. Дільниця «Вихіно» — «Лермонтовський проспект» у Москві (Russian). СК МОСТ. Процитовано 9 листопада 2013.

Попередня станція Лінія Наступна станція
Вихіно   Тагансько-Краснопресненська лінія   Жулебіно
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.