Львівський муніципальний мистецький центр

Львівський муніципальний мистецький центрмистецький центр із галереєю у Львові, відкритий 2020 року. Є першою міською інституцією, створеною на кошти з міського бюджету та націленою на втілення проєктів у сфері сучасного мистецтва. За словами засновників центру, його місія — «підтримувати й популяризувати сучасне мистецтво, дизайн, інноваційні естетичні практики й культурологічні дослідження через спілкування та співпрацю у відкритому багатофункціональному просторі»[1].

Львівський муніципальний мистецький центр
49°50′11″ пн. ш. 24°01′35″ сх. д.
Тип артцентр і художня галерея
Країна  Україна
Розташування вул. Стефаника, 11
Архітектор Replus bureau (Христина Бадзян)
Відкрито 19 жовтня 2020
Директор Ляна Мицько
Куратор
  • Павло Ковач
  • Олег Сусленко
Сайт lvivart.center
Львівський муніципальний мистецький центр (Україна)

Історія

Мітинг на захист розвитку культури

Історія центру почалася в листопаді 2018 року, коли відбувся нечисельний мітинг представниками творчого середовища на захист розвитку культури у Львові. Йому передували перепродаж некомерційної галереї «Дзиґа», закриття скульптурної майстерні у Стрийському парку та закриття більшості майданчиків для невеликих концертів[2].

Під час мітингу активісти, одягнені в чорне, поставили надгробну плиту із написом «Львів — культурна столиця» на вулиці Вірменській біля «Дзиґи» та поставили під Ратушею велику фанеру з маніфестом, написаним Богданом Шумиловичем[2][3][4]:

Львівські артисти запрошують місто до діалогу!

Львів залишився без мистецького центру. У Львові нема де розвиватися культурі! У художників відбирають майстерні, закриваються галереї, місця для концертів, встановлюються потворні пам’ятники! Хочемо привернути увагу громади, бізнесу та влади на проблему культурної деградації суспільства, у якій ми опинилися. Закриття творчих осередків, зневага до мистецьких інституцій, корупція з майновим фондом спілку художників України з боку держави призведе до маргіналізації та занепаду мистецтва. Львів з культурної столиці вже перетворюється на рагульську вареничну з невиразною сучасною архітектурою та кічовими монументами. Творча спільнота як ніколи потребує підтримки з боку міста та розуміння від приватного бізнесу. Нам необхідне місце для творення актуальної культури!

— Товариство людей мистецтва імені Святого Яна з Дуклі

Серед учасників акції були артменеджерка Ляна Мицько, викладач Львівської академії мистецтв Олег Сусленко, художники Олексій Якунін, Павло Ковач, Анатолій Татаренко, скульптор Олексій Коношенко та інші[4].

Заснування центру

Міські чиновники звернули увагу на протест та розпочали діалог та пошук приміщення для майбутнього простору[2]. Врешті обрали будівлю за адресою вулиця Стефаника, 11 — неоготичну кам’яницю Леона Сапіги, збудовану у середині 70-х років XIX століття за проєктом львівського архітектора Адольфа Куна. Раніше у приміщені розміщувалися редакції газет, товариства, майстерні та книгарня закладу Оссолінських із читальнею[5], проте останні 20 років воно простоювало та було занедбане[6].

Робота над створенням центру почалася в листопаді 2019 року. Інвестиція міста склала 8,7 млн. Над проєктом працювали його ініціатори, експертна група, департамент розвитку Львівської міської ради, архітектори та підрядники. У будівлі відреставрували фасад, відремонтували дах, облаштували внутрішній дворик[7]. При цьому залишили автентичний розпис на стінах, дерев’яний дверний портал та цеглини. На одній зі стін збереглася плитка Івана Левинського[6][8]. Артцентр відкрили 19 жовтня 2020 року[7].

Опис

Мистецький центр має галерею із виставковою площею 100 кв. метрів, що складає третину приміщення, медіатеку, лекторій, книгарню, кав'ярню та художню майстерню[4][7]. Виставкові зали оформлені у концепції «білий куб»: стіни пофарбовані у білий колір, а простий інтер’єр не заважає сприймати об’єкти мистецтва[4]. Увесь простір центру безбар’єрний та інклюзивний: на вході з двору облаштований пандус із безпечним кутом нахилу, потенційно травматичні кути приміщення позначені контрастними кольорами, на приймальні є карта для незрячих людей, санвузол і пеленальна кімната теж інклюзивні[5].

Авторка архітектурного проєкту — Христя Бадзян, співзасновниця архітектурного бюро Replus. Директоркою центру стала Ляна Мицько, заступниця директорки та ідейна натхненниця Наталія Гераймович, кураторами та експозиціонерами — Павло Ковач, художник й учасник «Відкритої групи», та Олег Сусленко, викладач Кафедри графічного дизайну Львівської академії мистецтв[7]. Завідувач Кафедри графічного дизайну академії мистецтв Петро Нагірний розробив для артцентру шрифт, знятий із написів, знайдених на львівських кам’яницях[2].

За перші три місяці роботи простору в ньому організували близько 70 подій. Артцентр співпрацює з київським PinchukArtCentre та його дослідницькою платформою[4].

Виставки

  • «Виставка живопису дітей із синдромом дауна від Lady Di та Сонячної майстерні» — серія робіт Андріани Чухній, робота Юлі Куриляк та Максима Баранавського[9][10].
  • «Верым! Можам! Переможам!» — виставка протестного плаката Володимира Цеслера[11].
  • «Вулиця, на якій я живу» — виставка випускників та випускниць фотомайстерень німецько-українського проєкту «МедіаЛаб Донбас»[12].
  • «Святкова метушня» — виставка від Малювців про підготовку до свята[13].
  • «Маланка. Відродження Карнавалу» — фотопроєкт Ukraїner про святкування Маланки та Щедрого вечора[14].
  • «Чому у Львові будуть художниці» — виставкова та освітня програма, присвячена сучасному мистецтву, яке творять жінки[15][16][17].
  • «Виставка плакатів до 10-річчя галереї Detenpyla» — виставка оригіналів постерів, створених для виставок простору Detenpyla[18].
  • «Grammar. Fix.» — персональний проєкт Івана Світличного[19].

Керівництво

  • Директорка: Ляна Мицько
  • Заступниця директорки: Наталія Гераймович
  • Куратори та експозиціонери: Павло Ковач та Олег Сусленко
  • Наглядова рада: Ляна Мицько, Наталія Гераймович, Павло Ковач, Олег Сусленко, представники департаменту розвитку ЛМР, Василь Косів, Богдан Шумилович, Павло Гудімов, Наталія Бунда[20][2], Анастасія Нечипоренко[21]

Галерея

Примітки

  1. Нове місце. «Альтернативна кава» в артцентрі у Львові. The Village Україна. 21 жовтня 2020. Процитовано 7 квітня 2021.
  2. Ляна Мицько про Львівський муніципальний мистецький центр. Your Art. 23 листопада 2020. Процитовано 6 квітня 2021.
  3. Львів - культурна столиця чи їдальня для туристів?. BBC News Україна (укр.). 20 листопада 2018. Процитовано 6 квітня 2021.
  4. Як у Львові з’явився новий артцентр? • Ukraїner. Ukraїner. 7 квітня 2021. Процитовано 11 квітня 2021.
  5. Подивіться на львівській артцентр, який відкритий у неоготичній кам’яниці XIX століття. The Village Україна. 20 жовтня 2020. Процитовано 7 квітня 2021.
  6. Садловська, Катерина; Дейнека, Ольга (2 лютого 2021). Архітектурна платформа ArchDaily написала про Львівський мистецький центр. suspilne.media (українською). Суспільне Культура. Процитовано 7 квітня 2021.
  7. Григор’єва, Соломія (19 жовтня 2020). На вул. Стефаника відкрився Львівський муніципальний мистецький центр. Львівська міська рада (українською).
  8. 103_LMMC Municipal Art Centre / Replus Bureau. ArchDaily (амер.). 22 січня 2021. Процитовано 7 квітня 2021.
  9. Виставка живопису дітей із синдромом дауна від Lаdy Di та Сонячної майстерні. Львівський муніципальний мистецький центр (укр.). Процитовано 7 квітня 2021.
  10. Zaxid.net. У Львові відкрили виставку картин особливих дітей. ZAXID.NET (укр.). Процитовано 7 квітня 2021.
  11. У Львові відкрили виставку білоруського протестного плаката. suspilne.media. Процитовано 7 квітня 2021.
  12. Шістнадцять фотоісторій молоді Донбасу. Львівський муніципальний мистецький центр (укр.). Процитовано 7 квітня 2021.
  13. Святкова метушня. Виставка від Малювців. Львівський муніципальний мистецький центр (укр.). Процитовано 7 квітня 2021.
  14. Фотопроєкт Ukraїner: Маланка. Відродження Карнавалу. Львівський муніципальний мистецький центр (укр.). Процитовано 7 квітня 2021.
  15. Чому у Львові будуть художниці. Львівський муніципальний мистецький центр (укр.). Процитовано 7 квітня 2021.
  16. ЧОМУ У ЛЬВОВІ БУДУТЬ ХУДОЖНИЦІ. МіТЄЦ (англ.). 31 березня 2021. Процитовано 7 квітня 2021.
  17. "Чому у Львові будуть художниці": перша виставка у Муніципальному центрі. suspilne.media. Процитовано 7 квітня 2021.
  18. Виставка плакатів до 10-річчя галереї Detenpyla. Львівський муніципальний мистецький центр (укр.). Процитовано 7 квітня 2021.
  19. «Grammar. Fix.» Медіа-виставка Івана Світличного. Львівський муніципальний мистецький центр (укр.). Процитовано 7 квітня 2021.
  20. Альтернативне мистецтво тут. Збруч (укр.). 22 січня 2021. Процитовано 7 квітня 2021.
  21. Григор’єва, Соломія (23 жовтня 2019). Місто активно напрацьовує концепцію першої Муніципальної галереї Львова. Львівська міська рада (українською).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.