Масандра

Маса́ндра (рос. Массандра, крим. Masandra) селище міського типу у складі Автономної Республіки Крим, Україна, адміністративний центр Масандрівської селищної ради.

смт Масандра
Герб Масандри Прапор Масандри
Масандрівський палац
Країна  Україна
Регіон Автономна Республіка Крим
Район/міськрада Ялтинська міська рада
Рада Масандрівська селищна рада
Код КАТОТТГ:
Облікова картка Масандра 
Основні дані
Засноване 1826
Перша згадка 16 ст.
Статус із 1941 року
Площа 1.803 км²
Населення 8623 (на 2014 рік)[1]
Густота 4782.58 осіб/км²
Поштовий індекс 98650
Телефонний код +380 654
Географічні координати 44°30′29″ пн. ш. 34°11′16″ сх. д.
Висота над рівнем моря 140 м[2]
Водойма річка Гува
Відстань
Найближча залізнична станція: Сімферополь
До станції: 70 км
До райцентру:
 - фізична: 5 км
 - автошляхами: 4,1 км
До обл. центру:
 - фізична: 70 км
 - автошляхами: 79,3 км
Селищна влада
Адреса смт Масандра, вул. Стаханівська, 21
Голова селищної ради Яценко Жанна Іванівна
Карта
Масандра
Масандра

Масандра у Вікісховищі

Існує поширена помилкова думка про входження смт Масандра до складу Ялтинського міської ради або про знаходження Масандрівської селищної територіальної громади у складі так званого регіону «Велика Ялта». Однак в системі адміністративно-територіального устрою України такої адміністративно-територіальної одиниці не існує (ст. 133 Конституції України). Зазначена норма Основного Закону держави визначає територіальний устрій, в якому не може бути такої адміністративно-територіальної одиниці як місто, до складу якого входять ще кілька інших населених пунктів (села, селища, міста).

Загальний опис

Розташоване поблизу Ялти (трохи більше 4 км), у 70 км від залізничного вокзалу в Сімферополі. На півночі межує з Ялтинським гірсько-лісовим заповідником, на заході — із селищем міського типу Восход. На території селища протікає річка Гува. Має тролейбусне і автобусне сполучення з Ялтою та смт Нікіта.

На території селища ростуть кримська сосна, ялівець, фісташка. Є Масандрівський водоспад з річним дебетом понад 40 тис. м³. Нині на території селища розташовано головне підприємство НВАО «Масандра» (виробництво марочних вин); пансіонат з лікуванням «Донбас» на 800 місць. У Масандрі знаходяться Кримський республіканський професійно-технічний навчальний заклад «Ялтинське вище професійне училище будівельних і харчових технологій» — державний навчальний заклад III атестаційного рівня, 2 дитячих садка; музична школа; амбулаторія.

Населення

7,3 тис. чоловік, з яких переважна більшість росіяни і українці.

Історія

Поблизу Масандри виявлено залишки таврського могильника, античних поселень, могильника і катакомби І—III ст., досліджено також монастир XII—XV ст., розписаний фресками з унікальною кам'яною різьбою.

У 18941897 рр. тут за розпорядженням князя Лева Голіцина велося будівництво винних підвалів і заводу, одночасно забудовувався житловий масив селища.

Пам'ятки

Масандрівський палац

Пам'ятки історії і культури: Масандрівський палац-музей Олександра III (побудований у 18811902 рр., з 1993 р. функціонує як музей), нині діючий комплекс винних підвалів НВАТ «Массандра». Вино тут зберігається в дубових бочках, що виробляються з 30-40 річної деревини. Комплекс засновано в 1894 році, найстаріше вино в колекції — пляшка «Хересу» 1775 року.

Виняткове значення серед парків Криму і України має і розпланований в стилі французького бароко парк Масандрівського палацу на терасах.

Персоналії

Галерея

Див. також

Примітки

  1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2015 року (PDF, XLS)
  2. Прогноз погоди в смт Масандра

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.