Мегалозавр

Мегалозавр (лат. Megalosaurus, від дав.-гр. μεγάλος — «величезний» і σαῦρος — «ящір») — рід хижих двоногих ящеротазових динозаврів, що жили в середині юрського періоду (181—166 млн років тому). Останки знайдені в Англії, Франції та Португалії. Мегалозавр є першим описаним динозавром.

?
Мегалозавр

Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хордові
Клас: Плазуни
Надряд: Динозаври
Ряд: Ящеротазові
Підряд: Тероподи
Родина: Megalosauridae
Рід: Мегалозавр
Megalosaurus
Вільям Бакленд, 1824

Види
  • Megalosaurus bucklandii
    Mantell, 1827
  • Megalosaurus hesperis
    Waldmann, 1974
Посилання
Вікісховище: Megalosaurus
Віківиди: Megalosaurus
Fossilworks: 38583

Опис

Череп і реконструкція голови мегалозавра
Ранні наукові уявлення про скелет мегалозавра
Знайдені кістки мегалозавра
Щелепа мегалозавра; ілюстрація зі статті Бакленд 1824 року
Реконструйований скелет мегалозавра (World Museum Liverpool)

Мегалозаври досягали 9 метрів у довжину і були двоногими хижаками, що важили близько тонни. Структура шийних хребців дозволяє стверджувати, що шия ящерів була досить гнучкою. Задні кінцівки мали по чотири пальці, три з яких були направлені вперед (на них мегалозавр спирався при ходьбі); один палець, спрямований назад, був скороченим. Передні кінцівки короткі.

Череп

Кістки мегалозавра (ліворуч); з книги Роберта Плота «Природна історія Оксфордшира» (праворуч)
Стегнова кістка мегалозавра
Мегалозавр, реконструкція середини XIX століття

Голова мегалозавра була невеликою щодо тіла; довжина черепа становила приблизно 1,125 м. Череп прямокутної форми з невеликим закругленим скатом у носовій частині. Очний отвір овальної форми. Цілком можливо, що всередині нього перебувало кільце з дрібних кісток (це характерно для багатьох тероподів і іхтіозаврів); у такому випадку зір у мегалозавра мав бути дуже хорошим. Перед очним отвором, ймовірно, був невеликий гребінець. У черепі знаходилися великі вікна, які суттєво полегшували його вагу. Проте укус був дуже потужним. Від черепа мегалозавра збереглися окремі шматки обох щелеп.

Зуби

До нашого часу дійшли лише деякі зуби, що знаходяться безпосередньо в щелепі. Зуб мегалозавра був досить довгим. Його гострий кінчик загинався назад, що давало ящеру можливість міцно утримати здобич у пащі. Зуб був широким і товстим і міцно сидів у яснах. Деякі зуби були круглими в поперечнику; вони менше загиналися і мали конусоподібну форму.

Скелет

До сих пір не було виявлено жодного повного скелета мегалозавра. Палеонтологами були знайдені лише розрізнені кістки, у тому числі щелепи, кілька хребців, тазові кістки й задню кінцівку. У кінці позаминулого століття мегалозавра уявляли прямоходячим ящером, і на основі нечисленних даних вчені реконструювали скелет динозавра як скелет рептилії, що ходить на двох ногах і спирається на товстий хвіст. Масивні лапи тримали велику вагу, на них було три опорних пальця, а ще один стирчав назад[1].Нові відкриття дозволили точно відновити кістки мегалозавра, а разом з тим і вигляд ящера.

Харчування

Основною здобиччю мегалозавра могли служити сарколести, лексовізаври та цетіозаври. Всупереч поширеній думці, полювати на ігуанодона, відкритого другим після мегалозавра, останній не міг, оскільки жив у інший час.

Інша версія — що він був некрофагом, підбирав «дари моря» і був мисливцем на морських тварин. Це показано в фільмі «Прогулянки з динозаврами», але там показаний родич мегалозавра.

Історія вивчення

Частина стегнової кістки мегалозавра була виявлена ​​в 1677 році у вапнякової каменоломні біля Оксфорда (Велика Британія). Скам'янілість була передана професору Оксфордського університету Роберту Плоту (англ. Robert Plot; 1640—1696), який вніс її опис у свою книгу «Природна історія Оксфордшира» (1677). Він правильно впізнав стегнову кістку, проте, враховуючи її величезний розмір, не міг визначитися з видом тварини, якій належали залишки. Пізніше кістка стала причиною цікавого казусу. У 1763 році вона потрапила в руки Річарда Брукса (англ. Richard Brookes), який назвав тварину Scrotum humanum (лат. scrotum «мошонка», humanum — «людська, що належить людині»), оскільки кістка нагадувала скам'янілу людську мошонку. У той час уже була створена біноміальна номенклатура, і ця назва теоретично має пріоритет перед Megalosaurus, проте вона була забута більш ніж на 50 років і втратила свій пріоритет[2]. Тому перший відкритий динозавр не став називатися Scrotum sp. Шматок стегнової кістки, на жаль, було безповоротно втрачено.

Нові залишки були знайдені вже в 1815 році також поблизу Оксфорда. Їх купив британський палеонтолог Вільям Бакленд, однак він довгий час не міг визначити тварину, якій належать ці кістки. Лише через 3 роки Бакленд відвідав французького натураліста Жоржа Кюв'є, який припустив, що кістки належали ящероподобній тварині великих розмірів. У 1824 році Бакленд придбав ще кілька залишків і описав за ними новий рід Megalosaurus; у 1826 році Фердинанд Рітген (нім. Ferdinand Ritgen) дав тварині видову назву Megalosaurus conybeari, яка, однак, було незабаром забута. У наступному році палеонтолог Гідеон Мантелл дав йому збережену до наших днів назву Megalosaurus bucklandii. Термін «динозаври» був запропонований в 1842 році Річардом Оуеном.

У 1850-х роках мегалозавра уявляли великим чотириногим ящером, чимось середнім між крокодилом і ссавцем. Потім, коли були знайдені добре збережені залишки мегалозаврів, він був «поставлений на задні кінцівки». Деякий час до роду мегалозаврів відносили всіх європейських тероподів. З тих пір класифікація була не раз переглянута, проте даний факт може створювати труднощі при вивченні старої наукової літератури.

Примітки

  1. Мегалозавр Megalosaurus — Динопедия. www.dinopedia.ru. Процитовано 22 листопада 2018.
  2. Halstead   L.   B. (1970). «Scrotum humanum (Brookes, 1763) — the first named dinosaur». Journal of Insignificant Research, 5: 14-15. (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.