Прогулянки з динозаврами

«Прогулянки з динозаврами» (англ. Walking with Dinosaurs) — науково-популярний телесеріал BBC 1999 року, що оповідає про життя динозаврів на основі новітніх на той час наукових реконструкцій. Візуальний ряд створений із поєднанням комп'ютерної графіки й аніматроніки динозаврів та реальних планів природи. Основна частина серіалу складається із шести епізодів.

Прогулянки з динозаврами
Walking with Dinosaurs
Тип телесеріал
Телеканал(и) BBC, Discovery Channel, TV Asahi, France 3, ProSieben
Дистриб'ютор(и) BBC Worldwided
Жанр документальний
Ведучий Кеннет Брана, Ейвері Брукс
Керівник проєкту Tim Hainesd
Режисер Tim Hainesd
Композитор Бен Барлет
Країна-виробник Велика Британія
Мова оригіналу англійська
Перша поява 1999
Перший показ 4 жовтня 1999 — 8 листопада 1999
Кількість сезонів 1
Кількість серій 6
Схожі передачі Прогулянки з чудовиськами, Прогулянки з печерною людиною
Посилання

Показ серіалу «Прогулянки с динозаврами» супроводжувався рекламним гаслом: «Найцікавіше телевізійне шоу останніх двохсот мільйонів років». Успіх серіалу призвів до того, що телеканал BBC Worldwide випустив декілька додатків, які продовжують «Прогулянки з динозаврами»; також були випущені два серіали на палеонтологічні теми спорідненої тематики: «Прогулянки з чудовиськами» — живий світ після динозаврів і до появи людини; і «Прогулянки з печерною людиною» — про предків сучасної людини. Було видано крім того мультимедійний додаток до серіалу «Прогулянки з динозаврами. Інтерактивне шоу».

Епізоди

1. «Нова кров»

Рівнини Нової Каледонії подібні на територію Аризони Тріасового періоду

Місце зйомки: Нова Каледонія

Зображуване місце: територія сучасної Аризони (США) 220 мільйонів років тому (середній тріасовий період) 

Типовий представник — целофізис (Coelophysis). Харчування — хижак (дводишні риби, плацеріас). Довжина — 3 м; вага — до 30 кг. Головні скупчення його кісток знайдені у Аризоні і Нью-Мехіко (США).

Сухий сезон. Серед бескраїх прерій суперконтиненту Пангея пасуться стада плацеріасів — гігантських дицинодонтів із ряду терапсид (клас звіроящерів), які мільйони років домінували, але тепер занепадають. У норах ховаються представники того ж ряду, предки ссавців — звіроподібні тринаксодони. На плацеріасів полює найбільший хижак середнього Тріасу — постозух, родич крокодилів. З'явились одні із перших динозаврів — моторні хижаки целофізиси, конкуренти і цицнодонтам, і пораненій самиці постозуха. Один із них ловить рибу із ряду дводишних. Також показані ранні птерозаври — дрібні петейнозаври.

Показані тварини:

2. «Час титанів»

Ліс національного парку Редвуд, зображений в серіалі як ліс Колорадо юрського періоду

Місце зйомки: Парк Редвуд, Великий каньйон, Чилі, Тасманія, Нова Зеландія

Зображуване місце: територія сучасного Колорадо (США) 152 мільйона років тому (пізній Юрський період)

Типовий представник — диплодок (Diplodocus). Харчування — (папороть). Розмір — до 33 метрів у довжину, висота стегна — до 1,5 метрів. Вага — 25—30 тонн. Головні скупчення кісток знайдені у штатах Монтана, Юта і Вайомінг (США).

На околиці густого лісу підростають дитинчата гігантських завроподів диплодоків. Вони живуть у страху перед грізними хижаками аллозаврами, а більш молоді особини — перед верткими орнитолестесами. У відкритих преріях пасуться стегозаври, брахіозаври та дрібні орнітоподи — дріозаври.

Показані тварини:

3. «Жорстоке море»

Узбережжя Нової Каледонії нагадують узбережжя Багамів Юрського періоду

Місце зйомки: Нова Каледонія

Зображуване місце: Багамські острови 149 мільйонів років тому (пізній Юрський період)

Типовий представник — офтальмозавр (Ophthalmosaurus). Харчування — риба і кальмари. Розмір — до 6 метрів у довжину, череп — до 1 метра у довжину. Вага — до 1 тонни. Головні скупчення залишків знайдені у Аргентині, Англії та Німеччині.

У мілких морях серед просторих коралових рифів ростуть молоді офтальмозаври. Їх головними ворогами є акули гібоди, гігантські пліозавриди — ліоплевродони та дорослі офтальмозаври. По сусідству з цими тваринами мешкають безпечні криптокліди і головоногі молюски амоніти.

Показані тварини:

4. «Небесний гігант»

Скелі парку Папароа нагадують ті, на яких гніздилися орнітохейри

Місце зйомки: Національний парк Папароа (Нова Зеландія), Тасманія

Зображуване місце: Бразилія — ​​Велика Британія Іспанія 127 мільйонів років тому (ранній крейдяний період)

Типовий представник — орнітохейр (Ornithocheirus). Спосіб життя — індивідуальна міграція. Розміри — розмах крил сягає 15 метрів, довжина тіла — до 3,5 метрів, голова — до 1,5 метрів в довжину. Вага — до 100 кілограмів. Основні скупчення останків знайдено в Бразилії, Африці, Росії, Австралії та Англії.

40-річний орнітохейр відправляється в подорож з Південної Америки до острова Кантабрія на шлюбні ігри. Орнітохейр пролітає над Атлантичним океаном і територією сучасних Британських островів і тримається на відстані від динозаврів.

Показані тварини:

  • Орнітохейр
  • Тапейяра
  • Дакотадон (названий американським ігуанодоном)
  • Ігуанодон
  • Акантофоліс (у фільмі названий полакантом)
  • Гастонія (названа американським полакантом)
  • Ютараптор
  • Іберомезорніс
  • Плезіоплевродон (спостерігає з-під води за орнітохейром)
  • Заврофтір (сидить на крилі орнітохейра, у фільмі названий паразитом)
  • Оса (показано сучасну тварину)
  • Птеранодон (кілька особин летять над океаном, пізніше у одного з них орнітохейр забирає рибу)

5. «Духи крижаного лісу»

Сучасні ліси Нової Зеландії, зображені як ліси Антарктиди до того, як вона покрилася льодом

Місце зйомки: Нова Зеландія

Зображуване місце: Антарктида і Австралія 106 мільйонів років тому (середній Крейдяний період)

Типовий представник — ліелліназавр (Leaellynasaura). Харчування — травоїдний (папороті). Розміри — до 2 метрів в довжину. Вага — до 40 кілограмів. Основні скупчення останків знайдено в Австралії та Антарктиді.

Маленькі ліелліназаври живуть невеликими кланами у папоротевому лісі в декількох сотнях кілометрів від Південного полюса. По сусідству з ними мешкають великі травоїдні муттабурразаври, хижі австраловенатори і гігантські амфібії — кулазухи, а також невеликі ссавці — стероподони. З настанням зими ліелліназаври ціпеніють в гущавині лісу, де навіть в розпал зими не дуже холодно.

Показані тварини:

6. «Загибель династії»

Араукарієві ліси Чилі практично не змінилися з Крейдяного періоду

Місце зйомки: Національний парк Конгіль (Чилі), Нова Зеландія

Зображуване місце: територія сучасної Монтани (США) 65,5 мільйонів років тому (пізній крейдяний період)

Типовий представник — тиранозавр (Tyrannosaurus). Харчування — хижак. Розміри — до 13 метрів в довжину, до 6 метрів у висоту. Вага — до 7 тонн. Основні скупчення останків знайдено у США і Канаді.

Гігантські хижаки тиранозаври патрулюють територію Північної Америки, полюючи на торозаврів, анатотитанів і трицератопсів. Ніхто крім панцирних анкілозаврів не може врятуватися від тиранозаврів, але дитинчата цих хижаків дуже вразливі. Коли у двох дитинчат гине їхня мати, вони постають перед наслідками падіння астероїда, що призводить до вимирання динозаврів і багатьох інших рептилій. Цією катастрофою закінчується мезозойська ера, але без динозаврів відкривається простір до бурхливої еволюції ссавців та птахів.

Показані тварини:

«Як створювалися „Прогулянки з динозаврами“»

Додатковий епізод, присвячений створенню серіалу. Описує знахідки та реконструкції вигляду й поведінки показаних тварин, як обиралися місця зйомок, створювалася комп'ютерна графіка та аніматронні моделі.

Продовження

«Балада про Великого Ала»

Серіал 2000 року, що складається з 2 епізодів по 30 хвилин. Закадровий голос Кеннета Брана.

  • «Балада про Великого Ала» — реконструкція життя самця алозавра, скелет якого в 1991 році був знайдений у Вайомінгу та отримав прізвисько «Великий Ал» (через збереження скелета, а не через розміри). Численні травми і переломи ребер, ніг і хребта, отримані Алом за життя, дозволили вченим відтворити його історію з моменту появи на світ до трагічної загибелі. У фільмі присутні деякі нові види динозаврів, наприклад апатозавр.
  • «Історія створення» — фільм 2003 року з Найджелом Марвеном у ролі ведучого, що описує створення «Балади про Великого Ала», розкопки, інтерв'ю з творцями і вченими.

«Земля Гігантів»

Серіал 2002 року, де ведучий Найджел Марвен спостерігає за динозаврами «особисто», ніби за сучасними тваринами.

  • «Земля Гігантів» — Найджел вислідковує аргентинозаврів, видирається на гірські хребти, щоб побачити птеранодонів, та кружляє разом з ними на дельтаплані. Вночі він переживає напад на табір хижого гіганотозавра.
  • «Гігантський кіготь» — Найджел намагається не тільки зібрати унікальний матеріал про засоби нападу й захисту динозаврів, а й наважується спровокувати цих тварин на агресію.

«Прогулянки з морськими чудовиськами»

«Прогулянки з морськими чудовиськами» — серіал 2003 року з 3 епізодів по 30 хвилин. Розповідає про пригоди зоолога Найджела Марвена в минулому, де він відвідує 7 найнебезпечніших морів в історії землі.

«Прогулянки з монстрами: життя до динозаврів»

Рік випуску: 2005. Тривалість 90 хвилин. Закадровий голос — Кеннет Бран. Розповідає про тварин, які панували на Землі до появи динозаврів. Подорож з доісторичними чудовиськами починається 530 мільйонів років до н. е., з кембрійського періоду і закінчується у тріасовому періоді.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.