Таз

Таз (лат. pelvis) — пояс скелета нижньої кінцівки, який складається з двох тазових кісток та крижової, які міцно між собою сполучаються і становлять міцну опору для вільних нижніх кінцівок. Таз є частиною тулуба.

Жіночий таз
Чоловічий таз
Деталі
Ідентифікатори
Латина pelvis
MeSH D010388
TA98 A01.1.00.017 і A02.5.02.001
TA2 129
Анатомічна термінологія

Український термін таз являє собою кальку латинського pelvis, що означає як «анатомічний таз», так і «миска», «балія», «таз»: з огляду на його характерну чашоподібну форму[1].

Будова

Скелет таза: 1 — крижі
2-4 — тазова кістка (2 — клубова, 3 — сіднична, 4 — лобкова, 4a — тіло лобкової кістки, 4b — верхня гілка, 4c — нижня гілка, 4d — лобковий горбок)
5 — лобковий симфіз
6 — вертлюжна западина
7 — затульний отвір
8 — куприк.
Крапками позначена межева лінія верхнього краю таза

Тазова ділянка є найнижчою частиною тулуба, вона розташована між черевною порожниною і стегнами[2]. Таз включає кілька структур: скелет таза, порожнину таза, тазове дно та промежину.

Скелет

Скелет таза складається з двох тазових кісток і однієї крижової кістки, яка є частиною хребта. Тазова кістка (os coxae) — парна плоска кістка таза, утворена лобковою, клубовою та сідничною кістками, які зрослися в районі вертлюжної западини. Ззаду тазові кістки з'єднуються з крижами крижово-клубовими суглобами, спереду — сполучаються між собою лобковим симфізом.

Порожнина таза

Порожнина таза (cavitas pelvis) — простір тіла, оточений кістками таза. У ній розташовані статеві органи і пряма кишка. Обмежується зверху верхнім краєм таза, знизу — діафрагмою таза. Іноді поняття тлумачиться в ширшому сенсі, включаючи в себе весь простір, замкнутий всім тазовим скелетом; у цьому разі поділяється на:

Тазове дно

Тазове дно (fundus pelvis) — сукупність м'яких тканин, що займають нижню апертуру таза. Тазове дно має дві функції, що з початку протилежні: замикати знизу тазову та черевну порожнини, утримуючи вагу внутрішніх органів, і водночас управляти виходами прямої кишки і сечостатевих органів, які проходять через нього, тим самим ослабляючи його. Щоб справитися з цими задачами, тазове дно складається з кількох взаємоперекривних шарів м'язів і сполучних тканин[3]. Основу тазового дна складають дві діафрагми: діафрагма таза та сечостатева діафрагма.

М'язи діафрагми таза — 2 підіймачі ануса, 2 куприкові м'язи і зовнішній анальний сфінктер. Підіймач ануса складається з трьох м'язів: клубово-куприкового, лобково-куприкового і лобково-анального. Складові підіймача ануса та куприкові м'язи виходять між симфізом і сідничними остями й сходяться на куприку та анально-куприковій зв'язці, що йде від куприка до ануса. Між м'язами в середині залишається вузька шпара, через яку виходять назовні пряма кишка і сечівник (у жінок також піхва).

М'язи сечостатевої діафрагми глибокі та поверхневі поперечні м'язи промежини[4] та уретральний сфінктер, цибулинно-печеристий й сідничо-печеристий м'язи.

Цибулинно-печеристий м'яз звужує передсінок піхви в жінок і оточує частину губчастого тіла статевого члена в чоловіків. Сідничо-печеристий здавлює вени пеніса і клітора під час статевого збудження, забезпечуючи наповнення їхніх печеристих тіл кров'ю, що приводить до ерекції[5].

Статеві відмінності

Жіночий і чоловічий таз

Істотною відмінністю сучасних людей є двоногість і збільшений об'єм мозку. Оскільки розмір таза тісно пов'язаний з ними (досить велика голова плода має проходити через малий таз), природний відбір опинився перед двома суперечливими вимогами: достатня ширина пологового каналу й водночас вузькість для ефективності при прямоходінні; цей конфлікт відомий як «акушерська дилема». Жіночий таз («гінекоїдний таз»)[6] еволюціонував до своєї максимальної ширини, необхідної для дітонародження: ширший просто зробив би жінку нездатною для ходьби. І навпаки, чоловічий таз не мав потреби адаптуватися для пологів, тому розвивався в бік найоптимальнішої ширини для двоногого пересування[7].

Основні відмінності між чоловічим і жіночим малим і великим тазами включають:

 • Жіночий таз є об'ємнішим і ширшим за чоловічий, який є більш високим, вузьким і компактним[8].
 • Жіноча верхня апертура малого таза ширша і має овальну форму, тоді як у чоловіків у неї виступає мис крижової кістки, тож форма апертури має радше серцеподібну форму[8].
 • Стінки чоловічого таза сходяться у напрямку від входу в малий таз до виходу з нього, а стінки жіночого навпаки розходяться[9].
 • Кут між нижніми гілками лобкових кісток (підлобковий кут) у чоловіків є гострим (70°), а в жінок тупим (90–100°)[8]. Окрім того, кістки лобкової дуги в жінок більш увігнуті, у чоловіків пряміші[10].
 • Відстань між сідничними кістками є невеликою в чоловіків, що робить вихід з малого таза вузьким, але значна в жінок, що утворює відносно широкий вихід. Ості і горби сідничних кісток у чоловіків є масивнішими й вдаються сильніше в тазову порожнину. Велика сіднична вирізка в жінок ширша[10].
 • Гребені клубових кісток у чоловіків сильніше виражені і вище розташовані, що робить чоловічий великий таз глибшим і вужчим за жіночий[10].
 • Чоловічі крижі довгі, вузькі, пряміші, і мають виражений мис. Жіночі крижі коротші, ширші, більш вигнуті дозаду, крижовий мис виражений слабкіше[10].
 • Кульшова западина ширша в жінок, ніж у чоловіків[10]. Чоловіча кульшова западина спрямована латеральніше, жіноча же — фронтальніше. Отже, при ходьбі нога чоловіка може рухатися взад і вперед тільки в одній площині. У жінок же нога мусить повертатися вперед і всередину, а головка стегна відводить її назад в іншій площині. Це зумовлює особливості жіночої ходи (наприклад, хитання кульшами)[11].

Вимірювання

Таз можна класифікувати за чотирма основними типами залежно від значень діаметрів і прямих розмірів (кон'югат) у верхній і нижній апертурах, а також значень діагональних діаметрів.

Порожнина жіночого таза
Виміри таза[12][13][14]
ВимірПочаткова точкаПрикінцева точкаЗначення
Прямий діаметр входу в малий тазЛобковий симфізМис крижової кістки11 см
Поперечний діаметр входу в малий тазМіж крайніми латеральними точками входу13–14 см
Косий діаметр входу I[Ком 1]Правий крижово-клубовий суглобЛіве клубово-лобкове узвишшя12-12,5 см
Косий діаметр входу II[Ком 1]Лівий крижово-клубовий суглобПраве клубово-лобкове узвишшя11,5–12 см
Прямий діаметр вузької частини малого тазаНижній край симфізаКінчик куприка9,5–10 см
Поперечний діаметр вузької частини малого тазаМіж сідничними остями10,5 см
Прямий діаметр широкої частини малого тазаСередина лобкового симфізаЗ'єднання 2 і 3 крижових хребців12 см
Поперечний діаметр широкої частини малого тазаМіж серединами вертлюжних западин12 см
Прямий діаметр виходу з малого тазаНижній край лобкового симфізаКінець куприка9,5–10 см[Ком 2]
Поперечний діаметр виходу з малого тазаМіж сідничними горбами10–11 см
Справжня, акушерська чи гінекологічна кон'югата
(conjugata vera s. obstetrica s. gynecologica)
Лобковий симфізМис крижової кістки~12 см
Діагональна кон'югата[Ком 3] (conjugata diagonalis)Внутрішня лобкова зв'язкаМис крижової кістки11,5–12 см
Бокова кон'югата[Ком 4] (conjugata lateralis)Між передньо-верхніми і верхньо-задніми остями клубових кісток>14,5-15 см
Середня кон'югата (conjugata mediana)Нижній край симфізаНижній край крижів11,5 см
Міжостева відстань (distantia spinarum)Між передньо-верхніми остями клубових кісток25-27 см
(у жінок)
Міжгребенева відстань (distantia cristarum)Між найдальшими латеральними точками гребенів клубових кісток28-29 см
(у жінок)
Зовнішня кон'югата (conjugata externa)Надкрижова ямкаВерхній край симфіза~20 см
Міжвертлюгова відстань (distantia trochanterica)Між великими вертлюгами30-32 см

Вісь таза (axis pelvis) визначається як лінія, що з'єднує середини прямих діаметрів входу, виходу, широкої і вузької частин таза. По ній проходить плід пологовими шляхами[14].

Історія вимірювання таза

Перша класифікація з'явилася в 1930-х роках. Вільям Едґар Колдвелл (William Edgar Caldwell) і Говард Кармен Молой (Howard Carmen Moloy), вивчивши значну кількість скелетів і тисячі стереоскопічних рентгенограм, виділили три типи жіночого таза (плюс чоловічий тип). В опублікованій у 1933 і 1934 роках типології описувалися такі типи: гінекоїдний, антропоїдний, платепелоїдний і андроїдний[15][16].

 • Гінеко́їдний таз (від дав.-гр. γυνή — «жінка» + -ειδής — «подібний») також називається нормальним жіночим тазом. Апертура має форму чи близьку до овальної (з більшим поперечним діаметром), чи круглу. Внутрішні стінки прямі, підлобковий кут широкий, крижова кістка переважно має нахил дозаду, велика сіднична вирізка кругла. Колдвелл з помічниками реєстрували такий тип у близько 50 % жінок.
 • Антропоїдний таз (від дав.-гр. ἄνθρωπος — «людина») характеризується овальною формою, де поздовжній діаметр перевищує поперечний. Він має прямі стінки, малий підлобковий кут і широкі крижово-сідничні вирізки. Сідничні ості широко розставлені, крижі зазвичай прямі, і відповідно порожнина таза досить широка. Колдвелл виявив такий тип у чверті білих жінок і майже половини жінок інших рас.
 • Платепелоїдний таз (від дав.-гр. πλατύς — «плоский») має поперечно широку, уплощену форму, він широкий попереду, великі сідничні вирізки чоловічого типу, крижі короткі й увігнуті досередини, розміри малого таза відповідно зменшені. Він схожий на рахітичний таз, у якому розм'якшені кістки розширяються вбоки під вагою верхньої частини тіла, зменшуючи водночас і поздовжній діаметр. Подібний тип мають менш ніж 3 % жінок. Пологи при такому типі таза пов'язані з такими ускладненнями, як низьке поперечне стояння сагітального шва в новонароджених.
 • Андроїдний таз (від дав.-гр. ἀνήρ, род. відм. ἀνδρός — «чоловік») — жіночий таз з маскулінними ознаками, зокрема з клиноподібною чи серцеподібною формою верхньої апертури, викликаною виступаючими досередини крижами і трикутною передньою частиною. Зменшена нижня апертура часто спричиняє труднощі під час пологів. У 1939 році Колдвелл виявив цей тип в однієї третини білих жінок і в однієї шостої жінок інших рас[17].

Колдвелл і Молой надалі ускладнили свою чотирискладову схему, розділивши верхню апертуру на задню і передню частини. Типи таза отримали найменування відповідно до форми передньої і задньої частини (наприклад, «антропоїдно-андроїдний»). Остаточна класифікація включала не менш ніж 14 типів. Незважаючи на популярність цієї простої класифікації, слід зазначити, що форм таза більш різноманітні: з огляду на різні параметри тазової порожнини на різних рівнях пологового каналу[18].

На класифікацію Колдвелла і Молоя справили вплив раніші класифікації, що прагнули визначити форму і розміри ідеального жіночого таза, розглядаючи будь-які відхилення від цього ідеалу як патології і причину утруднених пологів. Оскільки в 19 ст. антропологи пов'язували ці типології з еволюційними схемами, на них також справляли вплив археологічні знахідки. З 1950-х років одним з головних чинників, що впливають на форму таза в країнах Третього світу, називають недоїдання, хоча принаймні деякі складові можуть бути зумовлені генетично[19].

У теперішній час оцінку придатності таза для дітонародження проводять за допомогою ультразвуку. Розміри головки плода і пологового каналу точно вимірюють і порівнюють між собою, визначаючи ймовірність легких пологів.

Розвиток

Тазові кістки утворюються як хрящ, що надалі зазнає осифікації, і перетворюється на шість кісток, що залишаються окремими в дітей: дві лобкові, дві сідничні, і дві клубові; окрім того, в утворенні тазового кільця бере участь і крижова кістка хребта, яка в дитячому віці (до 18-25 років) складається з окремих п'яти хребців. При народженні складові тазостегнового суглобу (ділянка кульшової западини і верхня частина стегнової кістки) ще складаються з хряща (може бути невелика ділянка окостеніння на великому вертлюзі): це утруднює рентгенівську діагностику вродженого вивиху стегна.

Висловлюючись термінами порівняльної анатомії, людська лопатка представляє дві кістки, що злилися разом: дорсальну — власно лопатку й вентральну коракоїд. Епіфізарна лінія, що проходить поперек суглобової западини є лінією зрощення. Ці кістки є відповідниками клубової і сідничної кісток тазового пояса

— Р. Дж. Ласт, Last's Anatomy

За деякими даними, таз продовжує розширятися протягом всього життя [20][21].

Функції

На пізній стадії вагітності голова плода перебуває в порожнині малого таза[22]. При пологах плід проходить через нижню апертуру таза[23]. Внаслідок дії гормонів, які виділяються під час вагітності, тазові суглоби пом'якшуються[24], щоб забезпечити розходження кісток і розширення пологових шляхів. Це може в деяких випадках спричинити дисфункцію лобкового симфіза[25][26], що характеризується надмірною рухомістю лобкового зчленування та болем, і спостерігається близько в одній з 300 вагітних.

Клінічне значення

Переломи шийки стегна часто трапляються в літніх людей, частіше серед жінок, нерідко причиною тому є остеопороз. Також виділяють кілька різновидів переломів тазових кісток, що часто стаються під час дорожніх аварій.

Біль у ділянці малого таза може мати різні причини: ендометріоз у жінок, спайки кишечника, синдром подразненого кишечника й інтерстиційний цистит.

В інших тварин

Тазовий пояс був присутній у ранніх хребетних і може бути простежений до парних плавців риб, які були одними з найраніших хордових[27].

Форма таза, зокрема орієнтація клубових гребенів і форма та глибина кульшової западини, відбиває спосіб пересування і масу тіла тварини. У двоногих клубові гребені паралельні до вертикально орієнтованих крижово-клубових суглобів, тоді як у чотириногих вони паралельні до горизонтально орієнтованих крижово-клубових суглобів. У важких тварин, особливо в чотириногих, таз має тенденцію до вертикальної орієнтації, бо це уможливлює йому підтримувати більшу вагу без вивиху крижово-клубових суглобів чи додаткового скручування хребцевого стовпа.

У ходячих тварин кульшові западини мілкі і відкриті, що надає ширший простір для руху стегон, включаючи значне відведення назад, порівняно з кульшовими западинами бігаючих тварин. Довжина клубової і сідничної кісток і їхні кути відносно кульшової западини є функціонально важливими, бо вони визначають плечі моменту м'язів-розгиначів стегна, що забезпечують момент сили під час пересування[28].

Додаткові зображення

Коментарі

 1. Вживається в зарубіжній практиці
 2. Під час пологів головка плода відхиляє куприк на 1,5-2 см, збільшуючи розмір до 11,5 см
 3. Оскільки справжня кон'югата недоступна прямому вимірюванню, вона обчислюється на основі значення діагональної, що вимірюється через піхву при внутрішньому акушерському обстеженні
 4. Рекомендується вимірювати при косозвужених й асиметричних тазах

Примітки

 1. pelvis (n.). www.etymonline.com. Online etymological dictionary. Процитовано 15 грудня 2018. (англ.)
 2. Moore, 2014, с. 357–8.
 3. Thieme Atlas of Anatomy (2006), p. 137
 4. Platzer (2004), p. 106
 5. Thieme Atlas of Anatomy (2006), p. 136
 6. Gynecoid pelvis. MedicineNet. Процитовано 22 березня 2016.
 7. Merry, 2005, с. 48.
 8. Thieme Atlas of Anatomy, (2006), p. 113
 9. Merry, 2005, с. 50–1.
 10. Merry, 2005, с. 50.
 11. Merry, 2005, с. 72.
 12. Platzer, Werner (2004). Color Atlas of Human Anatomy, Vol. 1: Locomotor System (вид. 5th). Thieme. с. 190. ISBN 3-13-533305-1.
 13. Размеры женского таза
 14. Анатомия: Таз как целое, его размеры
 15. Merry, 2005, с. 52–4.
 16. Caldwell, W. E.; Moloy, H. C. (1938). Anatomical Variations in the Female Pelvis: Their Classification and Obstetrical Significance: (Section of Obstetrics and Gynaecology). Proceedings of the Royal Society of Medicine 32 (1): 1–30. PMC 1997320. PMID 19991699.
 17. Merry, 2005, с. 55–6.
 18. Merry, 2005, с. 52.
 19. Merry, 2005, с. 58–9.
 20. The sacroiliac joint: an overview of its anatomy, function and potential clinical implications. Journal of Anatomy (Review) 221 (6): 537–67. December 2012. PMC 3512279. PMID 22994881. doi:10.1111/j.1469-7580.2012.01564.x. Проігноровано невідомий параметр |vauthors= (довідка)
 21. Surprising evidence of pelvic growth (widening) after skeletal maturity. Journal of Orthopaedic Research : Official Publication of the Orthopaedic Research Society 29 (11): 1719–23. November 2011. PMID 21608025. doi:10.1002/jor.21469. Проігноровано невідомий параметр |vauthors= (довідка)
 22. When should my baby's head engage? If it engages early does that mean I am going to give birth early?. BabyCentre. Процитовано 1 червня 2009.
 23. Part 2 - Labor and Delivery. Ask Dr Amy. Процитовано 1 червня 2009.
 24. Pelvic Pain during Pregnancy. Baby Care Guide. Архів оригіналу за 21 березня 2009. Процитовано 1 червня 2009.
 25. Female Pelvic Pain. Pain relief medication. Процитовано 1 червня 2009.
 26. Pelvic Pain (Symphysis Pubis Dysfunction). Plus-Size Pregnancy Website. April 2003. Процитовано 1 червня 2009.
 27. Gregory, William K. (1935). The pelvis from fish to man: a study in paleomorphology. The American Naturalist 69 (722): 193–210. JSTOR 2456838. doi:10.1086/280593.
 28. Hall (2007), pp. 254—255

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.