Наварія (село)

Нава́рія село в Україні, у Львівському районі Львівської області. Розташоване на відстані 10 км південніше від обласного центру при дорозі на Пустомити.

село Наварія
Герб
Країна  Україна
Область Львівська
Район/міськрада Львівський
Рада Пустомитівська міська рада
Основні дані
Населення 1493
Площа 2,09 км²
Густота населення 714,35 осіб/км²
Поштовий індекс 81105[1]
Телефонний код +380 3230
Географічні дані
Географічні координати 49°44′51″ пн. ш. 23°55′17″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
326 м
Водойми Наварія
Місцева влада
Адреса ради 81100, Львівська обл., Пустомитівський р-н, м. Пустомити, вул. Грушевського, 60
Карта
Наварія
Наварія
Мапа

 Наварія у Вікісховищі

Населення

За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року, у селі мешкало 1493 особи. Мовний склад села був таким:

Мова Число ос. Відсоток
українська 1 470 98,46
російська 21 1,41
польська 2 0,13

Історія

Наприкінці XVI — початку XVIII століття Наварія була містечком Руського воєводства.

1578 року король Стефан Баторій надав Наварії магдебурзьке право і привілеї з дозволом на проведення торгівлі, що мало великий вплив на розвиток містечка.

Наприкінці XVI століття, очевидно, виник перший герб Наварії — замкова стіна з воротами і 3 баштами.

Після другого поділу Речі Посполитої австрійський уряд визнав Наварію містечком Львівського округу.

У серпні 2017 року в Наварії відкрито нове приміщення школи-гімназії та завод ТОВ «Електроконтакт Україна».[2]

Пам'ятки архітектури

Костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

Римо-католицька парафія в Наварії була вже принаймні у 1624 році. Був і старий костел, який у 1618—1621 роках знищили татари. Невдовзі храм було відбудовано з дерева (згорів у 1630 році). Завдяки фінансовій підтримці Єлизавети Гумницької у 1641 році розпочалося будівництво мурованого костелу. Будівництво храму було закінчено у 1645 році, освячено львівським єпископом-помічником Анджеєм Сшедзінським. Але за кілька років почалася Хмельниччина, і святиню знов було знищено.

Храм відбудований, у тому ж столітті і став санктуарієм Святого Валентина: в костелі знаходилися мощі відомого у всьому світі покровителя закоханих. У 1739 році той костел частково розібрали через загрозу обвалу будівлі.

Відновлення храму велося у 1740—1760 рр. під керівництвом відомого архітектора Бернарда Меретина. У художньому оформленні костелу брали участь художник Станіслав Строїнський та скульптор Антон Осінський. У інтер'єрах був живопис роботи Антоніо Тавеллі (1770).

1774 року закінчено оздоблювальні роботи, храм було освячено львівським латинським архиєпископом Вацлавом Сераковським на честь Успіння Пресвятої Діви Марії. 1776 року під керівництвом відомого архітектора Петра (Пйотра) Полейовського було споруджено дзвіницю.

Споруда з типово барочною зовнішністю (на зразок храму Іль Джезу в Римі) складена з пісковика та червоної цегли на вапняковому розчині. У плані це тринавна 4-стовпна базиліка з 5-кутною апсидою і симетрично розміщеними квадратовими бічними приміщеннями. Головний фасад завершено високим барочним фронтоном, прикрашеним білокам'яними вазами. У оформленні фасадів застосовано коринфський ордер.

Дзвіниця стоїть на південний захід від головного фасаду костелу. Вона цегляна, прямокутна у плані, одноярусна, завершена розвинутим барочним фронтоном з одним пройомом для дзвону. Дзвіниця оформлена пілястрами, карнізами складного профілю, вазами та іншими білокам'яними деталями. Дзвіниця і храм разом творять гармонійний ансамбль, що відноситься до львівської архітектурної школи.

Церква Зіслання Святого Духа

Церква Зіслання Святого Духа — мурована церква, яка була споруджена у 1872 році на місці дерев'яної церкви Пресвятої Трійці (дата заснування якої — 10 вересня 1754 року). Перша реставрація храму відбулася у 1873 році за сприянням місцевої влади та коштам мецената Миколая Потоцького. Про існування на цьому місці більш давнього храму свідчить іконостас, датований 1730 роком, який був перенесений зі старої церкви і вже майже 150 років є окрасою церкви. При церкві знаходилась дерев'яна дзвіниця із двома дзвонами. У 1928 році церква була відновлена зусиллями прихожан.

Нині церква належить до Сокільницького Протопресвітерату Львівської Архиєпархії Української Греко-Католицької церкви. Адміністратор парафії Зіслання Святого Духа с. Наварія — о. Ігор Гарась.[3]

Спорт

На Наварійському озері проводили змагання всесоюзного та всеукраїнського рівня, проводять чемпіонати Львівщини з веслування на байдарках і каное. З 1974 року тут діє СДЮШОР «Веслярик». Місцеві вихованці були призерами всеукраїнських змагань, учасниками чемпіонатів світу, Європи та Олімпійських ігор: Роман Нагірний, Василь Береза, Лілія Гайор, Олег Тарновський, Віталій Вергелес.[4]

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.