Надпечатка (боністика)

Надпечатка в боністиці — додатково надрукований текст або графічне зображення на банкноті, цінному папері або інших знаках оплати після того, як вони були віддруковані (у тому числі на поштових марках, які офіційно виконують функцію розмінної монети).

Історично надпечатки застосовувалися в багатьох цілях: для вказівки доплати, обмеження території ходіння, в ознаменування подій, як контрольні відмітки тощо.

Поштові марки Веймарської Німеччини періоду гіперінфляції (початок 1920-х років). Також використовувалися як розмінна монета

.

Німецькі надпечатки часів гіперінфляції

Надпечатка номіналу, або вартості (англ. surcharge), — надпечатка, що змінює або підтверджує номінал. До таких надпечаток зазвичай вдавалися з причини швидкоъ зміни обставин, що не було часу або економічно було невигідно виготовлення купюр відповідних номіналів, або просто з метою використання залишків невикористаного тиражу знецінених грошей або марок, що виконували роль дрібної розмінної монети.

Широко відомий приклад надпечаток на банкнотах і марках Німеччині в період гіперінфляції 19211923 років. Марки номіналом в 10-20 пфенігів вже не годилися для оплати поштових зборів (на конверт звичайного листа треба було б наклеювати сотні таких марок), тому спочатку уряд зробив на наявних марках надпечатки з номіналами до 10 німецьких марок, доки не будуть випущені нові марки, але до 1923 року марними стали навіть знову видрукувані марки номіналом до 75 тисяч німецьких марок, і на них довелося зробити надпечаткі більш високих номіналів — до 2 мільйонів німецьких марок, а потім, в наступному раунді, — з номіналами до 50 мільярдів, перш ніж відбулася реформа фінансової системи.

Багато країн вдавалися до надпечаток вартості при переході на нову грошову одиницю, наприклад, багато країн Британської Співдружності захотыли перейти до десяткової грошової одиниці в кінці 1960-х років.

Перейменування Центрального/Національного банку

Болівія, 1929

У Болівії в 1928 році відбулася грошова реформа у співвідношенні 1:1.

Але оскільки в банках залишилася велика кількість не випущених в обіг купюр болівіано зразка 1911 року, було вирішено пустити їх в обіг паралельно з новими болівіано, забезпечивши надпечаткою на лицьовій стороні. Через те, що Національний банк Болівії, що здійснював емісію купюр зразка 1911 року, за цей час поміняв назву на Центральний банк Болівії, надпечатки виконувалися зі збереженням колишнього номіналу в одну строчку чорною фарбою: Центральний банк Болівії.

Коста-Рика, 1943

Передрук назви банку Коста-Рики, 1943

На початку 1940-х років Інтернаціональний банк Коста-Рики, що здійснював емісію національної валюти колон, був перейменований в Національний банк Коста-Рики. У банку залишилася велика кількість не випущених в обіг дрібних купюр зразка 1918/1936 років, коли центральний банк країни називався по-іншому. В 1942 році було прийнято рішення пустити дані купюри в обіг, наддрукувавши на них нову назву банку, дату і новий номер банкноти.

Надпечатки виконувалися зі збереженням колишнього номіналу, але зі зміною номерів банкнот червоною фарбою: Національний банк Коста-Рики, новий номер, емісійний департамент, дата.

Територіальні надпечатки

Надпечатка Гаваї на доларах США після нападу на Перл-Гарбор на випадок окупації островів Японією

Територіальні надпечатки проводилися з різними цілями, щоб обмежити ходіння грошей або колоніями, або окупованою територією, якою територією, якій загрожує окупація, або частиною своєї території.

Гавайські острови, 19411942

Надпечатки на грошах робилися під час Другої світової війни після нападу Японії на Перл-Гарбор. Мета — помітити валюту США, що мала ходіння на Гаваях, словом «HAWAII» («Гаваї») — на випадок захоплення японцями Гавайських островів.

Надпечатки робилилися після атаки Перл-Гарбора, з кінця грудня 1941 року по 1943 рік, на банкнотах випуску Сан-Франциско (банк ФРС 12) серій 1934 і 1935 років номіналами 1, 5, 10 і 20 доларів.[1]

Персія, 1920-ті

5 перських туманів з надпечаткою, що обмежує ходіння виключно Іранським Азербайджаном. 1928

З 1920-х років по 1940-ві в Персії/Ірані випускалися як надпечатані, так і окремі гроші для Іранського Азербайджану, в якому були сильні сепаратистські настрої і який двічі за цей період був частково окупований РРФСР/СРСР (на самому початку 1920-х років; потім в 19411946 роках, щоб забезпечити безперебійні поставки по «південного шляху» ленд-лізу з Великої Британії і США через контрольовану англійцями територію).

«Запечатка» неугодних портретів

Острів Гаїті, 1986

Надпечатки на гаїтянських гурдах роблилися відразу після падіння проамериканського режиму тонтон-макутів Бебі Дока Дювальє. Надпечатка полягала в червоному колі з перекреслюючою його по діагоналі рисою і надрукованій нижче датою закінчення правління режиму Дювальє (7 лютого 1986 року) червоного кольору.

Надпечатка закривала зображення Бебі Дока і його батька — сумно відомого Папи Дока, Франсуа Дювальє, яких згодом змінили зображення історичних діячів, що залишили про себе пам'ять в історії Республіки Гаїті — наприклад, Туссен-Ловертюра.

Іран, 19791980 роки

Надпечатка 1979 р. на 20 ріалах 1974 р.

Щось схоже мало місце в Ірані після перемоги Ісламської революції аятолли Хомейні в 1979 році.

Спочатку, в 1979 році, зображення колишнього шаха Мохаммед Реза Пехлеві, який був зображений на всіх випусках всіх грошових купюр Ірану починаючи з 1944 року, запечатували одним (портрет) або двома (портрет і водяний знак) хрестами, зазвичай червоною фарбою.

«Запечатка» 1979/1980 років

500 ріалів з надпечатками 1980 р.

Потім, в 1980 році, зображення іранського шаха Пехлеві на банкнотах було закрито «художнім» химерним чорним малюнком, що повторює його силует.

Це було визнано доцільним, оскільки в Центральному банку Ірану залишалися великі запаси віддрукованих, але не випущених в обіг банкнот зразка 1974 року, на кожній з яких було зображення ненависного новій владі шаха.

Надпечатки зі збільшенням номіналу

Німеччина, 19231924

Мільярд нім. марок 1923 — з 1000 марок 1922. Аверс і реверс

Нікарагуа, 19871990

В Нікарагуа в 1980-х роках відбувалася по суті громадянська війна між лівими «сандиністами», які прийшли до влади в кінці 1970-х, і проамериканськими «сомосівцями».

Сандиністи мали величезну проблему в особі США, які, щоб підірвати вплив СРСР в країні, організували і фінансували партизанську війну «сомосівців» в ​​межах республіки (так само як і в Афганістані), особливо вздовж кордону з Сальвадором, де знаходилися американські бази постачання.

Це сприяло швидкій гіперінфляції, яка в 1988 році досягла тридцяти тисяч відсотків.

В результаті впродовж декількох років робилися надпечатки на банкнотах старих років випуску, які в тисячі і десятки тисяч разів збільшували номінал даних купюр.

Надпечатки робилися простою чорною друкарською фарбою (в одну фарбу) в 19871991 роках на купюрах нікарагуанської валюти кордобас зразка 1979 і 1985 років.

Дані надпечатки виконувалися найчастіше досить неякісно: або на одній стороні купюри, або криво, або перевернуті надпечатки (догори ногами), або погано надруковані відбитки.

Через легкість підробок широко були поширені фальшиві гроші з даними надпечатками.

Придністров'я, 1996 і 1998

Придністровські купюри 10000 рублів 1996 і 1998 років випуску, 50000 рублів 1996 року і 100000 рублів 1996 року друкували, роблячи надпечатки того ж кольору, що і гроші, на відповідно одному, п'яти і десяти придністровських рублях 1994 року випуску.

Робилося це у зв'язку з тим, що запаси віддрукованих купюр дрібного номіналу зразка 1993/94 рр. за два роки у зв'язку з гіперінфляцією знецінилися приблизно в десять тисяч разів, і значна їх частина так і не була своєчасно випущена в обіг через повну незначність номіналів.

Вихід Банк Придністров'я знайшов у підвищенні номіналу кожної з купюр в 10 000 разів.

Надпечатки зі зменшенням номіналу

Проводилися при деномінації валюти в декількох країнах світу.

Болівія, 1987

В Болівії в 1987 році сталася грошова реформа національної валюти — заміна песо болівіано на нове болівіано — з пониженням курсу в один мільйон разів. Сталося це в результаті гіперінфляції 1983–1987 років (до 1984 найбільшою купюрою були 1000 песо; в 1985 — вже 10 мільйонів песо).

В результаті уряд вирішив використовувати велику кількість віддрукованих раніше «гіперінфляційних» банкнот з безліччю нулів як дрібні розмінні гроші, які замінять монети. На них ставилися надпечатки, що знижували номінал від мільйона до двох мільйонів разів.

Бразилія 1966–1991

10 крузадо, надпечатка на 10 000 крузейро.

У Бразилії в 1966–1967 роках деноміновали нaціональну грошову одиницю крузейро, перетворивши її в новий крузейро. У обігу залишилися старі банкноти, помічені круглою печаткою з новим номіналом. У 1986 році у зв'язку з деномінацією змінилася cтapа назва грошової одиниці на крузадо. Грошові знаки колишніх років залишалися в обігу, якщо були надпечатані крyглою печаткою з новими реквізитами. 1989 рік. У Бразилії нова деномінація. Грошову одиницю стали називати новим крузадо, який виріс по відношенню до старого в 1000 разів. Про це засвідчила трикутна печатка на старих грошових знаках. У 1991 році уряд вирішив повернути валюті назва крузейро, не змінюючи паритет. Старі грошові знаки стали «новими», отримавши прямокутні надпечатки[2].

Надпечатка в рекламних цілях

Наприкінці ХХ — початку ХХI століття в різних країнах Європи, СНД та ін. стали застосовуватися несанкціоноване державними органами влади нанесення рекламних текстів на паперові грошові знаки. На купюрах ставиться штамп з рекламним написом із зазначенням товару або послуги (реклама вирішення питань при ДТП, служби в армії тощо) та контактні дані (адреса, телефон).

Купюри з такими надпечатками не втрачають ознаки платоспроможності і можуть перебувати в обігу.

Надпечатка в агітаційних цілях

Грошові знаки, в тому числі ті що вийшли з обігу, мають вкрай низьку купівельну спроможність (через високу інфляцію), а також поліграфічна продукція, що має зовнішню схожість з грошовими знаками, з відповідними написами використовувалися як агітаційні листівки. Яскравими прикладами таких явищ можна розглядати агітаційні тексти при військових діях (Перша і Друга світова війна), а також у період гіперінфляції після революції 1917 року, коли різні політичні та економічні сили боролися проти Радянської влади, в тому числі і за допомогою агітації на грошових знаках, які мають низьку купівельну спроможність (випуск листівок був більш витратним, ніж нанесення надпечаток — написів на паперових грошових знаках малих номіналів).

Надпечатка «Зразок»

100 гривень з надпечаткою «Зразок»

Надпечатка слова «Зразок» (мовою відповідної країни) зустрічається досить часто на грошових знаках і цінних паперах, що мають фізичне вираження (документарних цінних паперах).

Дана надпечатка зазвичай наноситься великими літерами по всьому полю купюри або цінного паперу. Зазвичай купюри з такими надпечатками випускаються при випуску нового зразка грошових знаків або при грошовій реформі; розповсюджуються серед банків та інших спеціалізованих фінансових інститутів з метою навчання співробітників та надання співробітникам фінансової сфери зразків відповідних купюр і цінних паперів. Купюри з такими надпечатками мають всі ознаки платоспроможної купюри, але реально не можуть бути використані в грошовому обігу (використовуються як макет, зразок грошового знака).

Див. також

  • Надпечатка (філателія)

Примітки

  1. Відомості про гавайської надпечатка на доларах США взяті з bills-stamped-hawaii.html замітки на сайті «Infoplease» Архівовано 9 серпня 2007 у Wayback Machine. (англ.)
  2. Щолоков Олександр Олександрович. Захоплююча боністика. Факти, леrенди, відкриття у світі банкнот. — 5000 прим. — ISBN 5-699-19448-7.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.