Неарктика
Неарктика — один з восьми великих біогеографічних регіонів Землі. Охоплює майже всю Північну Америку, Гренландію, а також Мексиканські високогір'я. Частини обох американських континентів, що не входять до неї, відносяться до Неотропіки.
Північна і Південна Америка, з'єднані в наш час Панамським перешийком, 180 млн років тому були відокремлені одне від одного. На них розвивалися зовсім різні види рослин та тварин. У той час, як Північна Америка була частиною північного суперконтиненту Лавразія, Південна Америка належала до південного суперконтиненту Гондвана. Після утворення Атлантичного океану Північна Америка відкололася від майбутньої Євразії, однак згодом знову з'єдналася з нею через природний міст на місці нинішньої Берингової протоки. Це дозволило обом континентам у черговий раз «зрівняти» багато видів флори і фауни. Тому в Неарктики і Палеарктики[1][2]. сьогодні є багато спільних біологічних видів і їх нерідко об'єднують у загальну екологічну зону Голарктика.
Тим не менш, багато великих тварин, як-от кінь, верблюд, мамут, мастодонт, шаблезубий тигр та Короткомордий ведмідь, вимерли в Неарктиці в епоху останньої льодовикової ери. Одночасно почалося її заселення людьми. Вивільнені екологічні ніші змогли зайняти види, на кшталт бізонів, грізлі та вапіті.
Родини, що вийшли з Неарктики:
- Псові (собаки, вовки, лисиці, койоти);
- Верблюдові (верблюди, лами);
- Коневі (коні, віслюки);
- Вилорогові (вилоріг).
Гепард також спершу з'явився в Північній Америці і поширився до Азії та Європи, однак сьогодні зустрічається майже виключно в Африці.
Короткоморді ведмеді траплялися лише в Північній Америці. Їхнім єдиним близьким родичем, що вижив і сьогодні живе у Південній Америці, є очковий ведмідь.
Примітки
- Неарктика. Словник іноземних слів, 2006.
- Второв П. П., Дроздов Н. Н. Биогеография. — М. : Просвещение, 1978. — 271 с.(рос.)