Нево

Гора Нево́ (відома також як Небо́ або Навав; араб. جَبَل نِيْبُو; івр. הַר נְבוֹ) гора в провінції Мадаба у Йорданії. Розташована на височині Аварім на висоті приблизно 710 м над рівнем моря. Згадується в Книзі Повторення закону як місце, де Мойсей побачив Землю Обітовану. За ясної погоди з вершини гори видно долину річки Йордан, Єрихон у Палестині та Єрусалим.

Нево

31°46′04″ пн. ш. 35°43′32″ сх. д.
Країна  Йорданія
Регіон Провінція Мадаба
Тип гора
Висота 808 м
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 247786
Нево
Нево (Йорданія)
 Нево у Вікісховищі

Назва

В українській мові залежно від перекладу Біблії існують три варіанти назви гори: Нево, Небо, та Навав.

Нево

Традиційно є найвживанішою назвою. Вона зустрічається в перекладі Огієнка — найрозповсюдженішому переклді Біблії на українську. Така ж сама назва вживається і в перекладі Філарета, що був перекладений з російського Синодального перекладу (а не з мов оригіналу).

5 М. 34:1 І вийшов Мойсей із моа́вських степі́в на го́ру Нево́, на верхів'я Пісґі́, що навпроти Єрихо́ну, а Госпо́дь дав йому побачити ввесь край: Ґілеа́д аж до Да́ну,
(переклад Огієнка)
І зійшов Мойсей з рівнин моавитських на гору Нево, на вершину Фасги, яка навпроти Єрихона, і показав йому Господь усю землю Галаад до самого Дана,
(переклад Філарета)[1]

Небо

Назва Небо зустрічається в переклді Куліша та Пулюя — найпершому повному перекладі Біблії на українську, що побачив світ у 1903 році.

І зійшов Мойсей з Моабового поділля на Небо гору, на верх Пизги, що проти Єрихону. І показав йому Господь усю Гілеад землю до Дану,
(переклад Куліша та Пулюя)[2]

Навав

Гора має назву Навав у перекладі Біблії Турконяка, що побачив світ у XXI столітті, спочатку з перекладу з грецької мови, а згодом вже з оригінальної гебрейської.

Тоді Мойсей піднявся з моавського Аравоту на гору Навав, на вершину Фасґи, що напроти Єрихона, і Господь показав йому всю землю Ґалаад аж до Дана,
(Переклад Турконяка)[3]

Релігійне значення

Пам'ятний знак у підніжжя гори

Згідно з останньою главою Книги Повторення Закону (Второзаконня), Мойсей піднявся на гору Нево, щоб оглянути землю Ханаан, куди за словами Бога, він не ввійде. Згодом Мойсей помер у Моаві[4].

За християнською традицією, Мойсей був похований на цій горі, хоча точне місце його поховання не вказано[5]. За деякими традиціями в ісламі, стверджується те саме, хоча макам (могила) Мойсея також існує в Ель-Набі-Муса, за 11 км на південь від Єрихону і за 20 км на схід від Єрусалиму в Юдейській пустелі[6]. Серед науковців існують дискусії щодо того, чи гора, відома сьогодні як Небо, дійсно є тою горою, про яку йдеться в Повторенні закону.

Згідно з второканонічною Другою книгою Маккавеїв (2:4–7), пророк Єремія сховав у печері на горі скинію та Ковчег Заповіту.

20 березня 2000 року папа римський Іван Павло II відвідав гору в межах свого паломництва до Святої Землі[7]. Під час свого візиту він висадив оливкове дерево біля візантійської каплиці як символ миру[8]. Папа Бенедикт XVI відвідав Нево в 2009 році, виголосив промову та подивився з вершини гори в бік Єрусалиму[9].

Змієподібний хрест

Скульптура змієподібного хреста на піці гори Нево була створена італійським художником Джованні Фантоні. Вона символізуює Мідного змія, зробленого Мойсеєм у пустелі (4 М. 21:4–9), та хреста, на якому був розіп'ятий Ісус (Ів. 3:14).

Археологія

Мозаїчний напис всередині

Систематичні дослідження на горі, що розпочалися Сильвестром Саллером, були продовжені в 1933 році Джеромом Міхайком з Францисканського біблійного дослідження. Того ж року на найвищій точці гори, що називається Сіага[10], були виявлені залишки візантійської церкви та монастиря[11][12]. Перша будівля цієї церкви була споруджена в другій половині IV століття на згадку про місце смерті Мойсея. Її архітектура відповідає типовому базилічному зразку. Вона була розширена наприкінці V століття та перебудована в 597 році нашої ери. Ця церква вперше згадується в розповіді про паломництво, здійснене письменницею Етерією в 394 році. До того ж, під мозаїчним покриттям підлоги церкви було знайдено шість гробниць, висічених із природної скелі.

Італійських археолог та священник Белларміно Багатті здійснював дослідження на цьому місці в 1935 році. Згодом Вірджиліо Каніо Корбо розкопав інтер'єр базиліки. У 1963 році йому було призначено реставрацію оригінальної бруківки для виставки[13]. У сучасній пресвітерії каплиці, побудованій задля захисту об'єкта та забезпечення місця для молитв, можна побачити залишки мозаїчних підлог різних періодів. Найбільш раннім із них є панно з плетеним хрестом, яке зараз розміщене на східному кінці південної стіни.

Меморіал, присвячений Мойсею з візантійськими мозаїками в ньому, був на реставрації з 2007 року допоки не відкрився 15 жовтня 2016 року[14][15][16].

Примітки

  1. Второзаконня | «Наша Парафія» (укр.). Процитовано 26 квітня 2021.
  2. Повторення 34 глава — Библия (рос.).
  3. Повторення 34 глава — Библия (рос.).
  4. 5 М. 34:1-6
  5. 5 М. 34:6
  6. Amelia Thomas; Michael Kohn; Miriam Raphael; Dan Savery Raz (2010). Israël & the Palestinian Territories. Lonely Planet. с. 319. ISBN 9781741044560.
  7. Pope speaks of 'inseparable' bond between Christians, Jews
  8. Piccirillo, Michele (2009). Mount Nebo (Studium Biblicum Franciscanum Guide Books, 2) p. 107.
  9. http://www.catholicnewsagency.com/news/pope_benedict_begins_his_pilgrimage_on_mt._nebo/
  10. Also found as "Siyagha" the peak is (710 metres), while the south eastern peak "el-Mukhayyat" is 790 metres. Piccirillo, Michele (2009). Mount Nebo. p. 17.
  11. Complete compendium of Mount Nebo. Madain Project. Процитовано 2 квітня 2018.
  12. Piccirillo, Michele (2009) Mount Nebo (Studium Biblicum Franciscanum Guide Books, 2) pp. 14–15. Extract from Sylvester Saller The Memorial of Moses on Mount Nebo Jerusalem 1941, pp. 15–18.
  13. Chronology of Mount Nebo. Madain Project. Процитовано 2 квітня 2018.
  14. Moses Memorial Church. Madain Project. Процитовано 2 квітня 2018.
  15. http://www.en.abouna.org/en/holylands/memorial-moses-mount-nebo-reopened
  16. http://www.jordantimes.com/news/local/moses-memorial-reopens-mount-nebo-after-10-years-renovation
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.