Новхани

Новхани́ або Новхана́ (азерб. Novxanı. Novxanı) село у Апшеронському районі Азербайджана, розташоване на північно-східному березі знаменитого солоного озера Масазірголь поряд із селищем Масазір за 21 кілометр від Баку.

Новхани
азерб. Novxanı
Основні дані
40°31′47″ пн. ш. 49°46′46″ сх. д.
Країна  Азербайджан
Адмінодиниця Бакинський повіт
Апшеронський район
Населення 4468 осіб
Часовий пояс UTC+4
Поштові індекси AZ0119
Міська влада
Мапа


 Новхани у Вікісховищі

Історія

Новхани було засноване у XVII віці, після того, як природна катастрофа знищила селище Сіян яке знаходилося поблизу. Жителі будувалися неподалік від попереднього місця проживання, що й стало основою нового топоніма (перс. نوخانه. نوخانه‎, новханэ — «новий дім»).Тут були і сліди древніх караван-сараїв - Новхани розташовувався на перетині торгових шляхів і в далекі часи тут вирувало життя.

У селі розташована мечеть Шах Султан Гусейна[1], XVII віку.[2]. Вона належить до Ширвано-апшеронської архітектурної школи.

У 1870 році там було 354 двора, 1843 жителя і одна мечеть - відповідно до опису населених пунктів Бакинської губернії, складених землемірами.Ще одну мечеть в Новханах побудували в 1877 році. Її будівництво стало необхідним після того, як стара мечеть через зростання населення в результаті нафтового буму вже не вміщала всіх віруючих. На фасаді нової мечеті був напис, з якої випливає, що її звів (або був замовником) Сафарлі Дада Расул оглу Новхані, або Сафарлі Гаджі. Будували ці мечеті жителі Новхани - уста Ага-бала і Гусейн-бала. За статистикою 1893 року, етнічний склад Новхани становили таты[3].

Під час березневих погромів 1918 року вірмени, обстрілюючи село, взяли орієнтиром мінарет. В такому розваленому стані він простояв до початку 30-х років[4], поки його не знесли через загрозу обвалення.

У радянську пору в селі розташовувався радгосп, де вирощували шафран, мигдаль і фісташки, нині господарство перебуває у приватному володінні.[5]

З 2005 року діє сімейно--розважальний комплекс «АФ-Готель Аквапарк».

Легенда

Цікаво, що віконні прорізи куполів мечеті чомусь дійшли до нашого часу наглухо закладеними. Історику Іскендера Гаджи[6] місцеві жителі розповіли, що зроблено це було для того, щоб вороги, які були у замовника мечеті, не змогли б зробити на нього замах під час здійснення намазу. Версія оригінальна, але не треба навіть бути істориком, щоб зрозуміти: це просто неможливо. За визначенням. У той час моральні підвалини були настільки сильні, а догмати віри такі міцні, що подібне богохульство не прийшло б в голову найзапеклішим бандитам, не кажучи вже про якихось недоброзичливців Сафарлі Дада Расула оглу Новхані.

Відомі особистості

  • Мамед Емін Расулзаде — азербайджанський державний, політичний і суспільний діяч, журналіст і драматург. Один з засновників Азербайджанської демократической республіки (1918—1920)
  • Мамед-Али Абдулазиз оглы Расулзаде — один з активних учасників національного руху в Азербайджані, депутат парламенту АДР[7], двоюрідний брат Мамед-Еміна Расулзаде.
  • Азим Азимзаде[8] — радянський графік, Народний художник Азербайджанської ССР (1927).
  • Лютфі Аскер Заді (1921) — американський математик, засновник теорії нечітких множин і нечіткої логіки.
  • Мехти Гусейн-заді[9] Герой Радянського Союзу.
  • Сулейман Рустам — поет, Народний поет Азербайджанської ССР (1960).
  • Айдин Салман — відомий у народі, як Айдинчик[10]. Знаменитим він став наприкінці 1974 року, коли з'явились записи[11] з його виконанням «Доля воровская», «Эльнара», «Баки юрдум», «Джаміля», «Газ-21» та інші.

Фото


Примітки

  1. Исторические памятники Азербайджана: древняя мечеть Новханы - - ФОТО. ann.az (азерб.). Процитовано 29 листопада 2019.
  2.  // Официальный сайт муниципалитета Новханы.
  3. Свод статистических данных о населении Закавказского края. Тифлись. 1893
  4. §19. СРСР у 20—30-х рр. | Всесвітня історія - Новітній період (1914-1939 рр.), 10 клас. geomap.com.ua. Процитовано 29 листопада 2019.
  5. Novxanı bələdiyyəsi(азерб.)
  6. Гаджи Зейналабдин ибн Ахунд Искандер Ширвани - географ-путешественник, историк, этнограф, философ и поэт- / Ученые / Великие и знаменитые / Баку. www.all-pages.com. Процитовано 29 листопада 2019.
  7. Парламент :: Азербайджанская Демократическая Республика. axc.preslib.az. Процитовано 29 листопада 2019.
  8. Памятники. www.window2baku.com. Процитовано 29 листопада 2019.
  9. Гусейн-заде Мехти Ганифа оглы. www.warheroes.ru. Процитовано 29 листопада 2019.
  10. Aydincik - Доля Воровская (2017) ♛ (uk-UA). Процитовано 29 листопада 2019.
  11. Айдынчик ЛУЧШИЕ ПЕСНИ БАКИНСКИЙ ШАНСОН 1975г. AYDINCHIK 2018 [Бакинская музыка] (uk-UA). Процитовано 29 листопада 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.