Оборона Дніпропетровська

Оборона Дніпропетровська — бойові дії між радянськими та німецькими військами за оволодіння Дніпропетровськом у 1941 році.

Оборона Дніпропетровська
Німецько-радянська війна
Позиції сторін у 1941 р.

Позиції сторін у 1941 р.
Дата: серпеньвересень 1941 року
Місце: СРСР, УРСР
Результат: перемога Вермахту (1941)
Сторони
 Третій Рейх СРСР

Перебіг подій

20-21 серпня 1941 року на території теперішнього швейного заводу 134 кавалерійський полк Червоної Армії під командуванням майора Бориса Кротова зумів на деякий час зупинити наступ німців на Дніпропетровськ[1].

2-22 серпня в районі Криничок танкові частини генерала Клейста прорвали слабкі піхотні заслони радянських військ та взяли Карнаухівські Хутори, звідки по Криворізькому шосе готувались штурмувати Дніпропетровськ. На фланговий удар з боку Дніпропетровська 8-ї танкової дивізії полковника Юхима Пушкіна відкинув гітлерівців за річку Суха Сура.

Відступ радянських військ

17 серпня за наказом главкома Південно-Західного напрямку Семена Тимошенко війська Південного фронту почали відходити за Дніпро. Після двох днів невдалих боїв війська Резервної армії перейшли до оборони проти насідаючих з півночі та заходу німців. 23 серпня частина сил опинилася в оточенні в Дніпродзержинську. 24 серпня частини, що билися в оточенні, переправилися на лівий берег Дніпра. Війська III німецького моторизованого корпусу Ебергарда фон Маккензена рвалися до висот на південно-західній околиці міста. Під прикриттям частин дніпропетровського гарнізону та випускників артучилища, основні частини Резервної армії в 1:30 залишили правобережну частину міста. Обидва дніпропетровські мости були підірвані.

Ебергард фон Маккензен так описує, що було далі:

«Розбитий супротивник протягом ночі зникнув на інший берег, обидва мости було підірвано. Тільки один наведений ними же, і зрозуміло, дуже слабенький місток росіянам не вдалося зруйнувати. Не довго розмірковуючи передові частини 13-ї танкової дивізії прорвалися на інший берег Дніпра та створили плацдарм, щоправда не дуже великий»[2]

Всього в боях під Дніпропетровськом 19-25 серпня 8-ма дивізія знищила 80 танків, іншої техніки та живої сили німців. Міцною обороною плацдарму танкісти забезпечили радянським військам планомірний відхід за Дніпро та зайняття оборони на лівому березі. За це 9 листопада полковнику Юхиму Пушкіну було надано звання Героя Радянського Союзу.

У вересні 1941 році бої тривали у Амур-Нижньодніпровському районі.

14 жовтня в ботанічному саду Дніпропетровського університету було розстріляно близько 11 000 мирних мешканців.

У приміщенні обласного управління СБУ під час німецької окупації знаходилось гестапо. Німецька жандармерія знаходилась у нинішньому адміністративному приміщенні підприємства «Дніпромлин». В Історичному музеї знаходилась канцелярія комісара міста Клоспермана.

Визволення Дніпропетровська (1943)

12-27 вересня 1943 року 1-ша гвардійська армія СРСР відвоювала Амур-Нижньодніпровський район та лівобережну частину Дніпропетровська. В боях на цьому напрямку загинув командир 152-ї стрілецької дивізії генерал-майор В. П. Каруна.

У вересні війська Південно-Західного фронту під командуванням Родіона Малиновського захопили плацдарм на правому березі Дніпра в районі Сошинівки, Аулів, Сухачівки, а також переправи біля села Чаплі та Військове.

23-24 жовтня 39-та гвардійська стрілецька дивізія почала захоплювати правобережний Дніпропетровськ. На місті річкового порту на правому березі висадилася десантна група радянських військ. Вранці 24 жовтня частини 152-ї стрілецької дивізії заволоділи Сухачівкою та обома Діївками. Під керуванням полковника Юрія Мазного бійці 120-го стрілецького полку 39-ї гвардійської Барвинської дивізії форсували Дніпро в районі Чаплів. Вранці 25 жовтня 152-га стрілецька дивізія оволоділа Краснопіллям та Старими Кодаками, а 39-та гвардійська стрілецька дивізія — Лоцманською Кам'янкою. До полудня Дніпропетровськ був повністю захоплений Червоною Армією.

Примітки

  1. Дніпропетровськ в роки війни (1941—1945). Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
  2. БИТВА ЗА НИЖНІЙ ДНІПРО 1941 Р.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.