Одеський національний морський університет

Одеський національний морський університет (ОНМУ) вищий навчальний заклад морської освіти IV-го рівня акредитації в Одесі.

університет
Одеський національний морський університет
ОНМУ
Емблема
Країна  Україна
Місто Одеса
Засновано 1930
Акредитація: IV рівня
Членство у Асоціація університетів Європи[1]
Ректор [Руденко Сергiй Васильович]
Студентів: 5340
Докторів наук: 32
Професорів: 50
Вебсайт: osmu.odessa.ua
Адреса: Україна, 65029, Одеса, вул. Мечникова, 34
Нагороди:

Генеза

Університет було засновано у червні 1930 під назвою Одеський інститут інженерів водного транспорту (ОІІВТ). В 1945 його перейменовано на Одеський інститут інженерів морського флоту (ОІІМФ). Постановою Кабінету Міністрів України 592 від 29 серпня 1994 інститут перейменовано на Одеський державний морський університет (ОДМУ). Указом Президента України від 26 лютого 2002 177/2002 університету надано статус національного (ОНМУ).

Ректори

  • Лютий — листопад 1930 р. Дишкант Василь Степанович
  • Березень1932 р. — вересень 1936 р. Демидов Михайло Дмитрович
  • 1937 р. — 21 липня 1938 р. Ніколаєв Іван Олександрович
  • 1942 р. — 1950 р. Будницький Олександр Васильович
  • 1952 р. — 1959 р. Коробцов Іван Максимович
  • 1960 р. — 1971 р. Костюков Олександр Олександрович
  • 1971 р. — 1978 р. Коваленко Микола Гнатович
  • 1978 р. — 1989 р. Загоруйко Василь Онисимович
  • 1989 р. — 2003 р. Воробйов Юрій Леонідович
  • 2003 р. — 2015 р. Морозова Ірина Володимирівна
  • 2015 р. — 2016 р. Конопльов Анатолій Васильович (в. о.)
  • З 2016 р. Руденко Сергій Васильович

Сертифікація освітнього процесу

ОНМУ знаходиться у безпосередньому підпорядкуванні Міністерства освіти і науки України. За результатами державної акредитації університет акредитовано за IV рівнем. (ліцензія серія АА № 903575 від 7 липня 2004, сертифікат про акредитацію серія РД- 4 № 160365 від 7 липня 2004). У 2003 році ОНМУ успішно пройшов сертифікацію на відповідність міжнародному стандарту ISO 9001:2000 системи менеджменту якості.

Інститути та факультети

До складу університету входить 10 факультетів: кораблебудівний, судномеханічний, механізації портів, воднотранспортних і шельфових споруд, транспортних технологій і систем, економіки і управління, юридичний, післядипломної освіти та підвищення кваліфікації, заочний, довузівської підготовки молоді. На факультетах університету готують фахівців для берегової інфраструктури морського і річкового транспорту України та закордонних країн за 12 спеціальностями: кораблі та океанотехніка, інформаційні управляючі системи та технології, суднові енергетичні установки та устаткування, експлуатація суднових енергетичних установок, підйомно-транспортні, будівельні, дорожні, меліоративні машини і обладнання, гідротехнічне будівництво, транспортні системи, організація перевезень і управління на транспорті, управління проектами, економіка підприємства, менеджмент організацій, правознавство.

В університеті здійснюється післядипломна підготовка фахівців вищого рівня через аспірантуру та докторантуру за такими спеціальностями: аспірантура —

  • машинознавство;
  • підйомно-транспортні машини;
  • теорія корабля;
  • механіка та конструювання суден;
  • технологія суднобудування та судноремонту;
  • суднові енергетичні установки;
  • автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології;
  • управління проектами та розвиток виробництва;
  • технічна теплофізика, промислова теплоенергетика;
  • транспортні системи; підвалини та фундаменти;
  • гідравліка та інженерна гідробіологія;
  • статистика;
  • економіко-математичне моделювання;
  • економіка підприємництва та організація виробництва;
  • бухгалтерський облік, аналіз та аудит;
  • економіка транспорту і зв'язку;
  • соціальна філософія та філософія історії;
  • кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право.

Докторантура — підвалини та фундаменти; економіко-математичне моделювання.

На 33 кафедрах університету працює 418 викладачів, серед яких 59 докторів наук і професорів та 210 кандидатів наук і доцентів. З них 35 академіки та члени-кореспонденти галузевих академій наук України, 6 — заслужені діячі вищої школи України, 10 — заслужені працівники різних галузей, 2 — члени Нью-Йоркської академії наук, 2 — лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки. Понад 70 % кафедр університету, в тому числі всі випускні кафедри, очолюють професори і доктори наук.

В університеті навчається понад 5 тисяч студентів.

З перших років свого існування університет став провідним науково-дослідним закладом, який бере участь у розробці важливих управлінських, економічних та технічних рішень, пов'язаних з розвитком морського транспорту. На базі університету систематично проводяться різнопланові наукові міжнародні, всеукраїнські та регіональні конференції. В університеті функціонують дві спеціалізовані Вчені ради із захисту докторських дисертацій з п'яти наукових спеціальностей.

Дослідна база

Науково-дослідний інститут Одеського національного морського університету володіє значною базою наукових розробок і досліджень в галузі гідротехнічного будівництва і морського транспорту. Науковці університету залучаються для вирішення завдань в галузі морської політики України. Зокрема ОНМУ брав участь у розробці наступних державних програм: «Танкерний флот», «Національна програма розвитку морського та річкового транспорту України до 2005 року», «Кодекс торговельного мореплавства». Морський університет розробив проекти: «Концепція державної морської політики України», «Стратегія розвитку морської та річкової підгалузі України до 2011 року», «Встановлення обсягів на перевезення зовнішньоторговельних вантажів морським та річковим транспортом України» та ряд інших програм і документів.

На базі університету працює Південний науковий центр Транспортної академії України, що об'єднує всі південні транспортні вищі навчальні заклади та науково-дослідні установи, незалежно від їх відомчої підлеглості, а також провідних вчених та фахівців.

Наукові розробки проводяться за рахунок держбюджетного фінансування фундаментальних досліджень Міністерством освіти і науки України та за господарськими договорами. Галузева тематика становить близько 90 % загального обсягу науково-дослідних розробок.

Морський університет є дійсним членом Міжнародної Асоціації університетів, акредитованої при ЮНЕСКО, членом Асоціації університетів Європи та Південно-східної Європейської асоціації транспортних досліджень (SEATREF).

З 1995 р. ОНМУ бере участь у програмах трансєвропейського співробітництва для вищої освіти (TEMPUS TACIS).

Університет активно розвиває міжнародне співробітництво з вищими навчальними закладами Німеччини, Італії, Великої Британії, Польщі, Китаю, Південної Кореї, та інших країн.

У 1992 морським університетом вперше в Україні було розроблено і введено в дію нову багатоступеневу структуру вищої морської освіти європейського зразка з модульно-рейтинговою системою організації і контролю навчання.

За 87 років свого існування університет підготував понад 40 тисяч вітчизняних та іноземних фахівців всіх спеціальностей.

Протягом 50 років університет готує спеціалістів для зарубіжних країн. В університеті здобули освіту близько 1350 спеціалістів з 73 країн світу. На сьогоднішній день в ОНМУ навчається 69 іноземних громадян, 2 — проходять навчання в аспірантурі.

Інфраструктура

Одеський національний морський університет розташований в трьох навчальних корпусах, в яких розміщуються машинний, спортивний, актовий зали, навчальні майстерні, бібліотека (загальний фонд понад 800 тисяч примірників), науково-дослідні лабораторії, серед яких є унікальні (дослідний басейн, аеродинамічна лабораторія), сучасний редакційно-видавничий центр з друкарнею. ОНМУ має у своєму складі яхт-клуб, в якому базується 13 крейсерських яхт. Загальна площа навчально-лабораторних корпусів становить 53 900 кв. метрів. В університеті діє сучасний інформаційно-обчислювальний центр, у складі якого 250 ПЕОМ, 300 ПЕОМ використовуються на кафедрах та в підрозділах. Більшість комп'ютерів об'єднані в загальноуніверситетську локальну оптико-волоконну мережу на 500 ПЕОМ, яка має вихід в Інтернет.

Почесні доктори та випускники

Випускниками університету були міністр морського флоту СРСР Т. Б. Гуженко та начальник Чорноморського морського пароплавства, Герой Соціалістичної Праці А. Є. Данченко. Їхній внесок у розвиток морської галузі відзначений меморіальними дошками на університетських фасадних колонах .

Серед інших відомих випускників ОНМУ:

  • колишній начальник порту «Південний», повний кавалер ордена «За заслуги» В. Г. Іванов;
  • академік Національної академії України В. І. Махненко;
  • народні депутати України, герої України С. К. Стребко і М. П. Павлюк;
  • відомий письменник-сатирик, народний артист України М. Жванецький та артист-сатирик В. Ільченко;
  • заслужений артист України, соліст Київської опери Г. Красуля;
  • поетеса Любов Забашта.
  • Михайло Федорович Кузьменко (1939—2008) — начальник Іллічівського морського торговельного порту у 1989—1993 р.р., (1974, заочно).

Викладачі

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.