Олександр Рюстов

Олександр Рюстов, також Александр Рюстов (нім. Alexander Rüstow, 8 квітня 1885, Вісбаден 30 липня 1963, Гайдельберг) німецький економіст, соціолог, історик, один з провідних теоретиків соціально-орієнтованої ринкової економіки та ордолібералізму. Автор терміну «неолібералізм».

Олександр Рюстов
нім. Alexander Rüstow
Біля трибуни, 1960 рік
Біля трибуни, 1960 рік
Народився 8 квітня 1885(1885-04-08)
Вісбаден
Помер 30 липня 1963(1963-07-30) (78 років)
Гайдельберг
Поховання Бергфрідгофd
Місце проживання Німеччина
Країна  Німеччина
Діяльність економіст, соціолог, викладач університету
Alma mater Гайдельберзький університет Рупрехта-Карла
Галузь економіка, соціологія
Заклад Гайдельберзький університет Рупрехта-Карла, Стамбульський університет
Брати, сестри Hanns-Joachim Rüstowd
Діти Dankwart Rustowd
Нагороди

 Олександр Рюстов у Вікісховищі

Біографія

Представник старої прусської військової сім'ї. Навчався в гімназії Бісмарка під Берліном (нині гімназія Гете в Шарлоттенбург-Вільмерсдорф). З 1903 року вивчав математику, фізику, філософію, право і політекономіку в університетах Геттінгена, Мюнхена і Берліна. Був в числі учнів Леонарда Нельсона. У 1908 році представив свою роботу «Der Lügner. Theorie, Geschichte und Auflösung des Russelschen Paradoxons (Брехун. Теорія, історія і рішення парадоксу Рассела)».

У 1908—1911 працював керівником відділу у видавництві BG Teubner в Лейпцигу. Завжди цікавився авангардними течіями в мистецтві і новими напрямками в психології. У 1911 році підготувався до захисту з теорії стародавнього філософа Парменіда Елейского, але початок Першої світової війни перервало розпочату роботу.

Добровольцем брав участь у Великій війні. За час війни був нагороджений Залізними хрестами 2-го і 1-го класу і лицарським хрестом Королівського ордену Будинку Гогенцоллернів з мечами. У 1918 році захопився соціалістичними ідеями і з натхненням прийняв листопадову революцію в Німеччині.

З 1918 працював в міністерстві промисловості референтом у справах націоналізації вугільної промисловості Рурського регіону. Але з часом став критичніше ставиться до соціалістичних ідей і в 1924 пішов з міністерства.

Після приходу до влади фашистів в 1933 році емігрував з Німеччини і зайняв пост професора економічної географії і економічної історії в Стамбульському університеті. Саме тут він написав свою головну працю «Ortsbestimmung der Gegenwart».

Повернувся на батьківщину в 1949 році. З 1950 читав лекції в Гайдельберзькому університеті. Пізніше керував інститутом Альфреда Вебера (Alfred-Weber-Institut), був головою Німецького об'єднання політичних наук (Deutsche Vereinigung für Politische Wissenschaft), членом редакції журналу «Frankfurter Allgemeine Zeitung» та інше.

Наукова діяльність

О. Рюстов вважав реалізацію політики вільної конкуренції причиною того, що монополії отримали великий вплив в економічному житті розвинутих країн. Засуджував форми капіталістичної конкуренції, що встановилися в кінці XIX століття, пов'язуючи її пороки з недостатнім впливом держави на економіку. На його думку, тільки держава може забезпечити розвиток дійсно вільного господарства.

Підкреслював небезпеки, що загрожують капіталізму в тому випадку, якщо буде зроблена ставка тільки на стихійний механізм конкуренції. Як неоліберал, закликав до енергійних заходів з боку держави. У роботах О. Рюстова містяться тривожні висловлювання з питання про перспективи розвитку капіталістичного суспільства.

Вибрані праці

  • Der Lügner. Theorie, Geschichte und Auflösung des Russellschen Paradoxons , Erlangen, 1910
  • Schutzzoll oder Freihandel?, 1925 (Митний захист або вільна торгівля?).
  • Das Für und Wider der Schutzzollpolitik, 1925 (За і проти політики митного захисту).
  • Das Versagen des Wirtschaftsliberalismus, 1945,
  • Zwischen Kapitalismus und Kommunismus, 1949.
    • Рюстов О. Між капіталізмом і комунізмом. // Концепція господарського порядку. Вчення ордолібералізму / Общ. ред. К. Херрманна-Піллата. — М .: Фонд «За економічну грамотність», 1997. — С. 62-114.
  • Ortsbestimmung der Gegenwart. Eine universalgeschichtliche Kulturkritik , Т. 1-3, 1950—1957: т. 1: Ursprung der Herrschaft, т. 2: Weg der Freiheit, т. 3: Herrschaft oder Freiheit?
  • Wirtschaft und Kultursystem, 1955 (Промисловість та культура).
  • Die Kehrseite des Wirtschaftswunders, 1961 (Зворотний бік промислового дива).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.