Неолібералізм
Неолібералі́зм (від давньогрец. νέος neos «новий», та лат. liberalis «вільний») — варіант ідеології лібералізму[1]. Як термін, фр. néo-liberalisme, вперше використаний 1938 р. Австрійським економістом Фрідріхом фон Гаєком [2], і того ж року запропонований німецьким економістом Олександром Рюстов (нім. Alexander Rüstow)[3] для протиставлення ідей класичного лібералізму панівним, на той час, колективістським та егалітарним тенденціям в ліберальній ідеології.
Форми державної влади й політичні системи |
---|
Політичні режими |
|
|
Форми правління |
Соціально-економічні ідеології |
|
Ідеології громадських свобод |
Гео-культурні ідеології |
Структура влади |
|
|
Портал • Категорія |
Неолібералізм має широке значення, та охоплює: 1) ідеологію; 2) спосіб урядування; 3) пакет політичних програм[4].
Принципи
Можна навести такі засадничі принципи неолібералізму[1]:
- Наголос на важливості ринку як механізму ефективного розміщення ресурсів та забезпечення особистої свободи. Спираючись на методологію індивідуалізму класичної школи економіки, прибічники неолібералізму вважають, що ринки створюють природний порядок в суспільстві через добровільний обмін товарами та послугами, що сприяє підвищенню ефективності виробництва, добробуту та свободи. Ринкова економіка краще координує діяльність децентралізованих економічних агентів, які пристосовуються до невизначеності та невпинних змін в розпорошеній інформації. Хоча існування хиби ринку і визнається прибічниками неолібералізму, хиба державних втручань, на їхню думку, може мати значно гірші наслідки.
- Необхідність розбудови правової держави (нім. Rechtsstaat або верховенства права). Влада правової держави обмежена фундаментальними принципами верховенства права. Спираючись на Кантівське розуміння свободи, закону та розуму, правова держава є інструментом законності для регулювання конфліктних взаємовідносин автономних індивідів на ринку. Функція такої держави полягає у підтримці цілісності та стабільності суспільства через захист особистих свобод.
- Мінімізація втручань держави. Прибічники неолібералізму вважають, що ліберальна держава має бути сильною, але невеликою: вона повинна мати політичну владу, але, водночас, влада має бути конституційно обмежена. На відміну від принципів чистого laissez-faire, на державу покладена відповідальність забезпечення законності та ладу, надання публічних благ та захист положень конституції, які забезпечують існування ринку. Представники неолібералізму виступають проти всеохопної держави-корпорації.
- Існування приватної власності. Приватна власність є незамінною частиною неоліберального суспільного порядку. Для представників неолібералізму приватна власність та вільний ринок є механізмами децентралізації ухвалення рішень. Словами Людвіга фон Мізеса «Якщо спробувати передати ідеї лібералізму одним словом, то це слово буде власність, або приватна власність на засоби виробництва. Решта випливає з цього принципу.»
Критика
Серед відомих критиків неолібералізму — економісти Джозеф Стігліц, Амартія Кумар Сен, Майкл Хадсон, Пол Кругман, Річард Вольф, Яніс Варуфакіс, Роберто Мангабейра Унгер, Ерік Райнерт; лінгвіст Ноам Чомскі; географ і антрополог Девід Гарві; соціологи П'єр Бурдьє та Іммануїл Валлерстайн; публіцистка і громадська діячка Наомі Кляйн; журналісти Джордж Монбіо і Кріс Геджес; спікер сапатистів субкоманданте Маркос; папа римський Франциск[5]. Критики неолібералізму та глобалізму вказують на згубність неоліберальної економічної політики для розв'язання проблем кризових економік, підтримки соціальної справедливості, істотне зниження стандартів у сфері праці й наступу на права профспілок, зростаючу шкоду навколишньому середовищу.
Ця критика особливо посилилася після великих невдач політики неолібералізму в Латинській Америці (зокрема, в Аргентині[6]), Східній Європі, Південно-Східної Азії та в Північній Африці, а також після кризи 2008 року, яку вважають наслідком впровадження політики неолібералізму[7]. Відповіддю на політику неолібералізму в XXI столітті були альтерглобалізм і рухи проти політики жорсткої економії (Захопи Волл-стріт, Indignados тощо).
Географ Девід Гарві, називаючи у своїй «Короткій історії неолібералізму» предмет книги теорією, «згідно з якою ринковий обмін є основою системи етичних норм», вважає її антисоціальною та антидемократичною; він вказує, що неолібералізм виступив проєктом відновлення і зміцнення класового панування великого капіталу після періоду кейнсіанського регулювання економіки та компромісів з робітничим класом («славне тридцятиріччя»). Такі автори, як Гарві та Наомі Кляйн, підкреслюють, що вперше неолібералізм втілювався на практиці групами економістів, відомих як «Чиказькі хлопці» і «Берклійська мафія», в умовах правоавторитарних диктатур Августо Піночета в Чилі та Сухарто в Індонезії відповідно; обидва режими прийшли до влади в результаті кривавих переворотів і відзначилися масовим порушенням прав людини. В цьому одна з головних відмінностей неолібералізму від класичного лібералізму — неоліберали часто нехтують громадянськими правами задля проведення економічних реформ.
Критики неолібералізму, зокрема Ерік Райнерт, вважають неолібералізм руйнівним для світової економічної системи, і покладають на нього відповідальність за зубожіння багатьох країн протягом останніх десятиліть, а також за деіндустріалізацію і структурну деградацію пострадянських економік[8].
Примітки
- Turner, Rachel S. (2008). Neo-liberal ideology: history, concepts and policies. Edinburgh: Edinburgh University Press. ISBN 978-0-7486-3268-8.
- Milène Wegmann: Früher Neoliberalismus und europäische Integration: Interdependenz der nationalen, supranationalen und internationalen Ordnung von Wirtschaft und Gesellschaft (1932–1965). Nomos Verlagsgesellschaft, 2002, S. 104.
- Philip Mirowski, Dieter Plehwe: The Road From Mont Pelerin, 2009, ISBN 978-0-674-03318-4, S. 13
- Steger, Manfred B.; Roy, Ravi K. (2010). Neoliberalism : a very short introductio. Oxford ; New York: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-956051-6.
- The pope is neoliberalism's Enemy No. 1: How Francis challenges America's reigning (and bipartisan) orthodoxy
- Александр Тарасов. Аргентина — еще одна жертва МВФ // Скепсис
- Денис Закіянов. Теорія брехні: чому в тотальній бідності винен неолібералізм // Forbes Україна. — 06.09.2016
- Эрик Райнерт: России еще рано примерять клубный пиджак. Архів оригіналу за 23 вересня 2016. Процитовано 22 вересня 2016.
Література
- Н. В. Резнікова. Неолібералізм // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т./Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К.:Знання України, 2004 — Т.2 — 812с. ISBN 966-316-045-4
- В. Заблоцький. Неолібералізм // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук (гол. редкол.) та ін. — Київ : Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України : Абрис, 2002. — С. 420. — 742 с. — 1000 екз. — ББК 87я2. — ISBN 966-531-128-X.
- О. Сорба. Неолібералізм // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.498 ISBN 978-966-611-818-2
- Політологічний енциклопедичний словник / уклад.: Л. М. Герасіна, В. Л. Погрібна, І. О. Поліщук та ін. За ред. М. П. Требіна. — Х.: Право, 2015
- П'єр Бурдьє. Сутність неолібералізму // Спільне.
- Лоїк Вакан. Нарис неоліберальної держави: ринок праці, в'язниці та соціальна незахищеність // Спільне. — 2010. — № 1. — C.9-17.
- Владислав Михненко. Неолібералізм в містах: множинність проявів та можливі альтернативи // Спільне. — 2010. — № 2. — С.18-21.
- Володимир Іщенко. Ліві корені неолібералізму // Спільне. — 2012. — № 4. — С.212-215.
- Володимир Іщенко. Неолібералізм з українською специфікою? // Спільне. — 06.05.2013
- Дэвид Харви. Краткая история неолиберализма. — М.: Поколение, 2007. — 288 с.
Посилання
- Денис Закіянов. Теорія брехні: чому в тотальній бідності винен неолібералізм // Forbes Україна. — 06.09.2016
- Володимир Іщенко. Чем хуже, тем лучше: неолиберальная академия как кузница коммунизма // Спільне. — 08.11.2013
- Илья Матвеев. Неолиберализм с российскими характеристиками
- Тимоти Шенк, Венди Браун. Что же такое неолиберализм? // Гефтер. — 29.04.2015
- Дэвид Харви: неолиберализм — это политический проект