Петропавлівська церква (Поділ)

Це́рква святих Петра і Павла — колишній православний храм у Києві на Подолі, збудований як домініканський костел святого Миколая близько 1610 року та зруйнований більшовиками у 1930-ті роки.

Петропавлівська церква
розташовувалася на вулиці Притисько-Микільській, навпроти дзвіниці Флорівського монастиря
Тип споруди собор і церква
Розташування  Україна, Київ
Архітектор Іван Григорович-Барський (дзвіниця)
Засновник Кшиштоф Казімірський
Початок будівництва 1600 1640 рр.
Кінець будівництва 17441750 рр.
Зруйновано 1935 р.
Відбудовано не відбудовували
Стиль готика, українське бароко, єлизаветинське бароко (дзвіниця)
Належність РКЦ, РПЦ
Епонім День апостолів Петра і Павла
Петропавлівська церква (Поділ) (Київ)
 Петропавлівська церква у Вікісховищі

Історія храму

Католицький період

Монастир домініканів на Подолі був заснований наприкінці XVI ст. Мурований костел св. Миколая при цьому кляшторі був збудований у 1600-і роки єпископом РКЦ Кшиштофом Казімірським (пол. Krzysztof Kazimirski), прах якого спочив у храмі.[1] На побудову величного тринавного храму пішли будівельні матеріали з руїн вишгородського собору Бориса і Гліба. Близько 1610 р. костел був освячений, але прибудови та перебудови тривали до 1640 р.

Польське панування добігало свого кінця, і коли в 1648 р. домініканів прогнали з міста, їхній монастир був ліквідований, а костел — пограбований та занедбаний.

Руйнація

У 1650-і рр. московський воєвода використовував будівлі колишнього кляштора як караульні приміщення. Поступово монастирські споруди розібрали, але сам костел уцілів. Наприкінці XVII ст. в ньому навіть влаштували шинок.

Православний період

1691 р. митрополит Варлаам Ясинський освятив храм як православну Петропавлівську церкву. Спочатку вона не мала свого причту, і була приписною до Софійського собору. В 1786 року храм став грецькою церквою і був такою до пожежі 1811 року.

К. Шероцький про архітектуру храму писав: «Фронтони Петро-Павлівського храму нам знайомі: вони типові для часу Мазепи та Ясинського — прикрашені ліпниною волютами, канелрованими пілястрами та живописом. Стіна західного фасаду також розділена пілястрами та характерними для українського бароко круглими та хрестоподібними вікнами.» .

Архітектура

Вигляд Подолу на малюнку Абрагама ван Вестерфельда. В центрі височіє домініканський костел св. Миколая (з готичним дахом).

Первісний костел був тринавною шестистовпною базилікою з гранчастим вівтарем. Нервюрні склепіння перекривали нави. Вікна були стрільчастими. Бічні нави закінчувались невеликими каплицями, що мали самостійні півкулясті апсиди. Південну каплицю збудували водночас із самим костелом, а північну — пізніше, але до 1640 р. Первісний храм мав високі стрільчаті трикутні готичні фронтони на західному та східному фасадах, і відповідно — високий двоскатний дах. Над трансептом височів 8-гранний бабинець, що первісно увінчувався шпилем (хоча за іншими даними бабинець відноситься вже до барокової перебудови, бо автентичний малюнок Абрагама ван Вестерфельда XVII ст. такої деталі не показує). Бабинець мав 8 вузьких вікон. У 17441750 рр. церкву перебудували. Був зроблений новий західний фасад із тьохчастним фронтоном у бароковому стилі. Замість високого шпиля бабинець був увінчаний бароковою грушеподібною банею. Був зроблений також новий чотирьох'ярусний іконостас (перероблений після пожежі 1811 р.). У 1810-і рр. із західної сторони церкви звели невелику одноповерхову галерею.

У 17441750 Іван Григорович-Барський збудував окремо розташовану триярусну дзвіницю в стилі єлизаветинського бароко. Після пожежі 1811 р. її верхній ярус розібрали.

1832 року на подвір'ї храму спорудили приміщення Києво-Подільського духовного училища (збереглося дотепер).

Знищення храму

Храм закрили в 1920-х роках. Його планували використати як сховище Центрального архіву України, однак невдовзі його було знищено разом із дзвіницею — близько 1935 року.

Див. також

Галерея

Примітки

  1. Urban W. Kazimirski (Kazimierski) Krzysztof h. Bibersztein (zm. 1618) // Polski Słownik Biograficzny. 19661967. — T. XII. — S. 292. (пол.)

Джерела

  • Ернст Ф. Л. Київ. Провідник. — Київ, 1930.
  • Вечерський В. В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. — К. : НДІТІАМ, 2002. — 592 с., — С. 82—85.
  • Шероцкий К. В. Киев. Путеводитель. — К. : типография С. Кульженко, 1917. (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.