Площа Святого Теодора

Пло́ща Свято́го Теодо́ра — площа в Галицькому районі Львова, в історичному центрі міста, розташована між проспектом Чорновола та вулицями Богдана Хмельницького і Замарстинівською. Посередині площі розташований сквер.

Площа Святого Теодора
Львів
Східна (горішня) частина площі
Східна (горішня) частина площі
Місцевість Історичний центр Львова
Район Галицький
Колишні назви
площа святого Теодора, площа Центральна
польського періоду (польською) plac św. Teodora
радянського періоду (українською) площа Центральна
радянського періоду (російською) площадь Центральная
Загальні відомості
Протяжність 110 м
Координати 49°50′48″ пн. ш. 24°01′36″ сх. д.
Поштові індекси 79019[1]
Транспорт
Рух двосторонній
Покриття бруківка, асфальт (частково)
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Будівлі  2—13
Заклади культури дитячий клуб «Мельпомена»
Поштові відділення ВПЗ № 19 (вул. Замарстинівська, 30)[1]
Забудова класицизм, віденська сецесія[2]
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
 Площа Святого Теодора у Вікісховищі

Прилучаються вулиці Медова, Мулярська, Весела та Вугільна.

Історія

Перша згадка про площу пов'язана з дерев'яною церквою cвятого Теодора Тіронського, яка була збудована у наріжнику сучасної площі Святого Теодора ще до 1453 року (перші згадки 1292 — у грамоті князя Лева Даниловича)[3]. Церкву перебудували у 1706 році. Там облаштували три вівтарі, крім того — побудували триповерхову дзвіницю із чотирма дзвонами. Також церква була багата на артефакти, наприклад, книги з дорогими укладами. Цим визначався її статус. Під час касаційних реформ австрійського уряду кінця XVIII століття, а саме у 1784 році церкву через досить не чисельну парафію було закрито, а згодом її будівлю розібрано. Храмовий образ святого Теодора після того, як церкву розібрали, передали до церкви Святого Миколая, що знаходилася неподалік. Власне, й землі також відійшли до неї[4]. Від 1801 року й до 1950 року — була площа святого Теодора. За радянських часів, у 1950 році їй дали назву площа Центральна, через те що у ті часи тут була кінцева зупинка кількох міських та підміських автобусних маршрутів[3]. У 1991 році площі повернули історичну назву — Святого Теодора[5].

У XIX столітті на площі виникла торговиця, так звана «Стара Тандита», яка функціювала до 1950-х років[6]. Тут продавалося різне дешеве сукно та вироби з тканин. Також на площі розташовувався продуктовий ринок, перенесений сюди з площі Ринок. Наприкінці 1950-х років вже цей ринок був перенесений на територію старого єврейського цвинтаря, де від 1947 року вже працював колгоспний «Центральний ринок» (нині Краківський ринок)[7]. Під час першої світової війни на площі Святого Теодора розташовувалися пункти обігріву та громадські їдальні для збіднілих верств населення.

У середині листопада 2016 року на площі Святого Теодора було розпочато археологічні розкопки. На початку грудня 2016 року вдалося натрапити на частину давнього цвинтаря, за попередніми відомостями, з XVIII століття. Імовірно, це був прицерковний цвинтар церкви святого Теодора, відомої ще з XV століття[6][8]. Також тут були виявлені об'єкти черняхівської культури III—IV століть до нашої ери з характерною керамікою, фрагментів ліпного та кружального посуду, горщиків та мисок[7]. У 2018 році розпочалася реконструкція площі Святого Теодора, яка триватиме декілька років. Початково проведено роботи із заміни колектора та електромереж на ділянці між клубом «Малевич» та одинадцятиповерховою будівлею управління статистики. У наступні роки реконструюватимуть простір, де у XV—XVIII століттях розташовувалися церква Святого Теодора та прицерковний цвинтар, на місці яких 2016 року археологи виявили давні поховання. Основними акцентами площі мають стати пішохідний фонтан без чаші та ознакування церкви святого Теодора, яка до 1784 року була розташована на цій площі[9].

До 2020 року на площі святого Теодора мали кінцеву зупинку приміські автобуси, що прямувати зі Львова до Жовкви та Брюховичів.

Забудова

В архітектурному ансамблі площі святого Теодора присутні три- та чотириповерхові кам'яниці кінця XIX та початку XX століття, збудовані у стилях класицизму та віденської сецесії[2]. Пам'ятки архітектури місцевого та національного значення відсутні. Нумерація будинків бере початок від вулиці Медової.

Будинки

 2 — житловий будинок, де за польських часів була пекарня Плівера та молочарня Аґід.

 3 — триповерховий житловий будинок, на першому поверсі якого до 1939 року містилася перукарня Ґутмана, про що свідчить напис на фасаді, що зберігся донині, гуртова торгівля борошном Бухмана, молочарня Кеффа, пекарня Байтлера та аптека Дожавеца. Донедавна в приміщеннях першого поверху працювали аптека аптека (ТОВ «Нерей-Л») та салон кухонь «Доміно». Від 2020 року на місці аптеки відкрився дитячий клуб «Мельпомена». У ньому діятимуть два гуртки — театральна майстерня «Дій!» та гурток ораторського мистецтва «Харизма»[10].

 4 — житловий будинок, де за польських часів був пункт прийому макулатури Ціґеля, за часів СРСР — хлібний магазин, нині — продуктова крамниця «Еколан» та магазин-салон вікон та дверей компанії «Грифон».

 5 — житловий будинок, де до 1939 року містився магазин емальованого та фаянсового посуду Дінера, за радянських часів — магазин «Юний технік», нині тут магазин побутової техніки «Вест Вінд» та магазин канцтоварів.

 6 — житловий будинок, де за польських часів була пекарня Наделя та цукерня Варта.

 8 — житловий будинок, де за польських часів була фабрика рибних консервів Каліша та цукерня Закрочима. У 2000-х роках — кафе «Цімес», нині тут гастропаб «Гальба».

 10 — житловий будинок, де у другій половині 1980-х років містився кінотеатр «Світлячок». Після проведеної реконструкції будинку наприкінці 2000-х років тут відкрився офісний центр.

 11 — житловий будинок, де за польських часів була молочарня Шехтера, за радянських часів — опорний пункт правопорядку, нині тут магазин фарб «Палітра».

 12 — житловий будинок, де до початку другої світової війни працювала гартівня борошна Меєра, нині тут бар «Мартуся».

 13 — житловий будинок. 2019 року, в межах проекту «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова», завершено реставрацію вхідної брами цього будинку[11].

Примітки

  1. Знайти поштовий індекс. ukrposhta.ua. Укрпошта. Процитовано 27 липня 2021.
  2. 1243 вулиці Львова, 2009, с. 444.
  3. Павло Жежнич (30 травня 2007). Список вулиць Львова (С). lviv.ridne.net. Процитовано 28 липня 2021.
  4. Історія Львова. 7 об'єктів архітектури Львова, які не дійшли до нашого часу. inlviv.in.ua. 16 липня 2019. Процитовано 29 липня 2021.
  5. Довідник перейменувань вулиць і площ Львова, 2001, с. 62.
  6. В центрі Львова розкопали прицерковний цвинтар з XVIII ст.. galinfo.com.ua. Інформаційна агенція «ГалІнфо». 5 грудня 2016. Процитовано 28 липня 2021.
  7. Площа Святого Теодора. 1zahid.com. Перший Західний. 19 вересня 2020. Процитовано 29 липня 2021.
  8. Микола Бандрівський (1 листопада 2017). Митрополит Андрей Шептицький — меценат археології. zbruc.eu. Zbruč. Процитовано 28 липня 2021.
  9. Ірина Рєвунова (28 лютого 2018). У Львові оприлюднили плани реконструкції площі Святого Теодора. zaxid.net. Zaxid.net. Процитовано 28 липня 2021.
  10. Пресслужба ЛМР (27 січня 2020). На площі Святого Теодора відкрили дитячий клуб. city-adm.lviv.ua. Львівська міська рада. Процитовано 28 липня 2021.
  11. У Львові відреставрували історичну браму на площі святого Теодора. Фото до і після. tvoemisto.tv. Твоє Місто. 2 квітня 2019. Процитовано 28 липня 2021.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.