Побутова хімія

Побутова хімія (англ. household chemicals, рос. бытовая химия) — непродовольчі хімічні речовини, засоби догляду за одягом, приміщеннями, автомобілями, посудом тощо, які зазвичай використовуються в домогосподарстві. До засобів побутової хімії також відносять дезінфектори, репеленти та інші хімічні засоби, які призначені, зокрема, для очищення певних поверхонь, боротьби зі шкідниками та загальних гігієнічних потреб.

Кухонний відбілювач

Харчові добавки, як правило, не підпадають під цю категорію[1], якщо тільки вони не використовують інакше, як для споживання людиною. Добавки в цілому (наприклад, стабілізатори й барвники, що знаходяться в пральних порошках і мийних засобах для посудомийних машин) роблять класифікацію побутової хімії складнішою, до того ж деякі з цих хімікатів є подразниками або сильними алергенами.

Хімічні речовини побутової хімії, які не компостуються, представляють серйозну екологічну небезпеку й небезпеку для здоров'я людини. А на додаток до того, що при проковтуванні вони мають негативні токсичні ефекти (часто дуже серйозні), хімічні речовини можуть містити легкозаймисті або корозійні речовини[2].

Категорії побутової хімії

Перша категорія засобів побутової хімії — засоби для прання: пральні порошки, гелі для прання, вибілювачі та інші. Друга категорія — засоби для миття посуду. Потім йдуть засоби для очищення та дезінфекції, засоби для омивання скла автомобілів та інші[3].

Мийні засоби

Засоби для чищення

  • порошки для чищення;
  • засоби для чищення килимів;
  • засоби для чищення туалету та ванної;
  • засоби для прочистки труб;
  • засоби для очищення авто (автокосметика);
  • універсальні очищувачі.

Дезінфекційні засоби

Дезінфекційні засоби (Дезінфектори) — хімічні речовини, біологічні чинники та засоби медичного призначення, що застосовуються для проведення дезінфекційних заходів[4].

Дезінфе́кція, або знезара́жування — комплекс заходів, спрямованих на знищення у середовищі життєдіяльності людини збудників інфекційних хвороб (власне дезінфекція) та їхніх переносників — комах (дезінсекція) і гризунів (дератизація). Галузь медицини та, відповідно, науку, що займаються питаннями дезінфекції, називають «дезінфектологією».

Освіжувачі повітря та ароматизатори

Освіжувач повітря — спеціальний балончик зі стисненим газом (або контейнер, що розповсюджує запах платівкою) з домішкою хімічних або натуральних запахів[5].

Ароматизатор повітря — пристрій, що забезпечує в приміщенні додатковий комфорт шляхом захисту від неприємних запахів за рахунок насичення повітря певними ароматами[6].

Репеленти

Репеле́нти (від лат. repello — «відганяю», «відштовхую») — хімічні речовини, які відлякують комах, кліщів, гризунів, птахів.

Найчастіше застосовують репеленти проти комах-кровососів (комарів, ґедзів, мошок та ін.). Використовують у вигляді кремів чи аерозолів.

Відбілювачі та засоби для виведення плям

Вибілювачречовина, що надає матеріалам білого забарвлення.

Приклади — хлор вибілює бавовняне волокно, діоксид сіркипапір. Інший засіб — люмінесцентні добавки, які висвічують у близькому ультрафіолеті.

Засоби для виведення плям — засоби, що за допомогою хімічних речовин, виводять плями з одягу.

Приклади засобів побутової хімії

Виробники побутової хімії

Одними з найбільших світових виробників побутової хімії є компанії Procter & Gamble, Henkel, Reckitt Benckiser та Unilever.

Склад засобів побутової хімії

Основні компоненти:

Залежно від призначення засобу, в складі можуть також бути присутнім:

  • Речовини запобігають зворотне випадання (англ. redeposition) бруду на матеріали;
  • Загусники;
  • Антифризи, що запобігають замерзанню.

Див. також

Примітки

  1. Мається на увазі, що харчові добавки не вважаються побутовою хімією.
  2. Guide for Handling Household Chemicals (EnvironmentalChemistry.com). environmentalchemistry.com. Процитовано 10 червня 2019.
  3. Побутова хімія. Товары и услуги компании "Дуда Оксана Григорівна (Обучение)". duda-oksana.prom.ua. Процитовано 10 червня 2019.[недоступне посилання з жовтня 2019]
  4. КЛИНИНГОВАЯ КОМПАНИЯ "АТЕЛЬЕ ЧИСТОТЫ" ДЕЗІНФІКУЮЧІ ЗАСОБИ (PDF) (українською). Кривий Ріг, Україна. 2015. с. 2 – 3 ст. «Дезінфекційні засоби — хімічні речовини, біологічні чинники та засоби медичного призначення, що застосовуються для проведення дезінфекційних заходів. Дезінфекційні засоби підлягають гігієнічній регламентації та державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством. Виробництво, зберігання, транспортування, застосування та реалізація дезінфекційних засобів здійснюються з дотриманням вимог відповідних нормативно-правових актів. Застосування дезінфекційних засобів, не зареєстрованих у встановленому порядку в Україні, а також тих, у процесі виготовлення, транспортування чи зберігання яких було порушено вимоги технологічних регламентів та інших нормативно-правових актів, забороняється. Теоретичну і методологічну основу для створення високоефективних в цільовому відношенні і безпечних для людей і навколишнього середовища дезінфекційних засобів та розробки оптимальних технологій їх застосування забезпечує дезінфектологія»
  5. Освежитель воздуха - это... Что такое Освежитель воздуха?. Словари и энциклопедии на Академике (рос.). Процитовано 15 квітня 2019.
  6. Что такое ароматизаторы воздуха - TopClimat.ru. www.topclimat.ru. Процитовано 31 грудня 2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.