Прекрасний новий світ
«Прекра́сний нови́й світ»[1][2][3], або «Яки́й чуде́сний світ нови́й!»; (англ. Brave new world) — роман-антиутопія (утопія) англійського письменника Олдоса Гакслі (англ. Aldous Huxley).
Обкладинка українського видання | |
Автор | Олдос Гакслі |
---|---|
Назва мовою оригіналу | Brave New World |
Країна | Велика Британія |
Мова | англійська |
Жанр | пародія, political noveld, наукова фантастика, philosophical fictiond і dystopian fictiond |
Видавництво |
Велика Британія: Chatto & Windus Україна: журнал «Всесвіт» Україна: Видавництво Старого Лева |
Видано | 1932 |
Видано українською | 1994 |
Перекладач(і) |
Сергій Маренко (1994) Віктор Морозов (2016) |
Наступний твір | Eyeless in Gazad |
|
Роман побачив світ 1932 року. Дія твору відбувається у вигаданому суспільстві 632 року «Фордівської Ери». Автор, онук видатного біолога Томаса Генрі Гакслі, побудував світ свого роману, вклавши в нього своє ставлення до сучасного йому американського суспільства, заснованого на принципах доцільності і надмірного споживання.
Номер 23 у Рейтингу 100 найкращих книг усіх часів журналу Ньюсвік[4]. У рейтингу 100 найкращих романів серії «Сучасна бібліотека» (Modern Library), яка видається з 1917 року видавництвом «Random House LLC.», займає 5-е місце[5].
Назва роману
Роман друкувався в українському перекладі у журналі «Всесвіт» у 1994 році під назвою «Прекрасний новий світ».
Назву роману дуже важко перекласти, зберігаючи багатозначність англійського слова brave — «сміливий», «чудовий», «славний», «дивовижний» тощо.
Сама ж назва взята із Шекспірівської «Бурі», в якій Міранда, яка раніше із усіх людей бачила лише потворного Калібана, виголошує:
O wonder!
How many goodly creatures are there here!
How beautious mankind is!
O brave new world: That has such people in't!
О диво!
Які вродливі я створіння бачу!
Яке прекрасне це поріддя людське!
Який чудесний світ новий оцей,
Де отакі є люди![6]
Сюжет
Події роману розгортаються в Лондоні в далекому майбутньому (в 26 столітті християнської ери, а саме в 2541 році). Люди на всій Землі живуть в єдиній державі, суспільство якого є споживацьким. Відраховується нове літочислення — Ера Т — з появи Форда Т. Споживання — культ, символом споживацького бога є Генрі Форд, а замість хреста люди «осяяли себе знаком Т».
Згідно з сюжетом, люди не народжуються традиційним шляхом, а вирощуються в бутлях на спеціальних заводах — інкубаторах. На стадії розвитку ембріона вони поділяються на п'ять каст, які розрізняються розумовими і фізичними здібностями — від «альф», які володіють максимальним розвитком, до найбільш примітивних «епсилонів». Люди нижчих каст вирощуються із застосуванням методу бокановскізації (брунькування зиготи з метою її багаторазового розподілу і отримання однояйцевих близнюків). Для підтримки кастової системи суспільства за допомогою «гіпнопедії» людям прищеплюються гордість за приналежність до своєї касти, повага до вищої касти і презирство до нижчих каст, а також цінності суспільства та основи поведінки в ньому. З огляду на технічний розвиток суспільства значна частина робіт може бути виконана машинами і передається людям лише для того, щоб зайняти їхній вільний час. Більшість психологічних проблем люди вирішують за допомогою нешкідливого наркотику — соми. Також люди часто висловлюються рекламними слоганами і гіпнопедичними установками, наприклад: «Соми грам — і жодних драм!», «Краще нове купити, ніж старе лагодити», «Чистота — запорука благофордія», «А, бе, це, вітамін Д — жир в трісковій печінці, а тріска в воді».
Інституту шлюбу в описаному в романі суспільстві не існує, і, більш того, сама наявність постійного статевого партнера вважається непристойною, а слова «батько» і «мати» вважаються брутальною лайкою (причому якщо ще слову «батько» надають відтінок гумору і поблажливості, то «мати», в зв'язку зі штучним вирощуванням в бутлях, чи не найбрудніша лайка). Книга описує життя різних людей, які не можуть вписатися в це суспільство.
Героїня роману Ленайна Краун — медсестра, яка працює на конвеєрі виробництва людей, член касти бета (плюс або мінус, не сказано). Вона у стосунках з Генрі Фостером. Але її подруга Фанні Краун наполягає на тому, щоб Ленайна дотримувалася порядку речей і була з іншими чоловіками. Ленайна визнає, що їй сподобався Бернард Маркс.
Бернард Маркс — альфа плюс, фахівець з гіпнопедії, що відрізняється від людей своєї касти і зовні, і психологічно: низький зріст, замкнутий і більшу частину часу проводить один, через це в нього погана репутація. Про нього ходять чутки, що «коли він був в колбі, то хтось помилився — подумав, що він гамма, і влив йому спирту в кровозамінники. Тому він і щуплий на вигляд». Дружить з Гельмгольцом Ватсоном — лектором-викладачем на інститутській кафедрі творчості, з яким його об'єднує єдина спільна риса — усвідомлення своєї індивідуальності.
Ленайна і Бернард летять на вихідні в індіанську резервацію, де зустрічають Джона, якого називають Дикуном, — білого юнака, народженого природним шляхом; він син директора виховного центру, де вони обидва працюють, і Лінди, яка тепер опустилася до алкоголізму, і яку зневажають всі індіанці, хоча колись вона була бетою мінус з виховного центру. Лінду і Джона перевозять у Лондон, де Джон стає сенсацією серед вищого суспільства, а Лінду поміщають в лікарню, де вона залишок життя віддає «сомовідпочинку» і згодом помирає.
Джон, закоханий в Ленайну, важко переносить смерть матері. Юнак любить Ленайну недоречною в суспільстві, піднесеною любов'ю, не сміючи зізнатися їй, «покірний обітницям, які ніколи не прозвучали». Вона щиро дивується — тим більше, що подруги запитують її, який з Дикуна коханець. Ленайна пробує спокусити Джона, але він називає її повією і тікає.
Психічний зрив Джона посилюється ще більше через смерть матері, він намагається пояснити працівникам з нижчої касти «дельта» такі поняття, як краса, смерть, свобода. Йому намагаються допомогти Гельмгольц і Бернард, в результаті чого всіх трьох заарештовують.
У кабінеті Головнокомандувача Західної Європи Мустафи Монда — одного з десяти, що представляють реальну владу в світі, — відбувається довга розмова. Монд відверто визнає свої сумніви з приводу «загального щастя суспільства», тим більше, що він сам був колись обдарованим фізиком. У цьому суспільстві фактично під забороною є наука, мистецтво, релігія. Один із захисників і глашатаїв антиутопії стає, по суті, виразником авторських поглядів на релігію і економічний устрій суспільства.
В результаті Бернарда відправляють на заслання до Ісландії, а Гельмгольца — на Фолклендські острови. Монд при цьому додає: «Я майже заздрю вам, ви опинитеся серед найцікавіших людей, у яких індивідуальність розвинулася до того, що вони стали непридатні для життя в суспільстві». А Джон стає відлюдником в покинутій вежі. Щоб забути Ленайну, він поводиться неприйнятно за мірками гедоністичного суспільства, де «виховання робить всіх не те що жалюгідними, а вкрай гидкими». Наприклад, він влаштовує самобичування, свідком чого мимоволі стає репортер. Джон стає сенсацією — вже вдруге. Побачивши Ленайну, яка прилетіла, він зривається, б'є її батогом, називаючи блудницею, в результаті чого у натовпу роззяв, під впливом незмінної соми, починається масова оргія чуттєвості. Отямившись, Джон, який не зумів «вибрати між двома видами божевілля», закінчує життя самогубством.
Кастова система суспільства
Поділ на касти відбувається ще до народження. Вирощуванням людей займається Інкубатор. Уже в бутлях зародків ділять на касти і прищеплюють певні схильності до одного роду діяльності і, навпаки, відразу до іншого. У хіміків формують стійкість до свинцю, каустичної соді, смол, хлору. Гірникам прищеплюють любов до тепла. Нижчим кастам прищеплюють відразу до книжок і нелюбов до природи (гуляючи на природі, люди нічого не споживають — замість цього було вирішено прищеплювати любов до заміських видів спорту).
У процесі виховання людям прищеплюють любов до власної касти, повагу до вищих та зневагу до нижчих каст.
Вищі касти
Альфа — ходять в одязі сірого кольору. Найбільш інтелектуально розвинені, вищі на зріст за представників інших каст. Виконують висококваліфіковану роботу. Управлінці, лікарі, викладачі.
Бета — ходять в червоному. Медсестри, молодший персонал інкубатора.
Генетичний матеріал нижчих каст беруть у собі подібних. Після запліднення зародки проходять спеціальну обробку, в результаті якої одна зигота брунькується до 96 разів. Це створює стандартних людей. «Дев'яносто шість тотожних близнят, які працюють на дев'яноста шести тотожних верстатах». Потім зародкам значно знижують подачу кисню, через що знижується рівень розумового тілесного розвитку. Нижчі касти нижчі на зріст та мають знижений інтелект.
Гамма — ходять в зеленому. Робочі спеціальності, які не вимагають великого інтелекту.
Дельта — носять хакі.
Епсилон — ходять у чорному. Мавпоподібні напівкретини, як їх описує сам автор. Не вміють читати і писати. Ліфтери, некваліфіковані робітники.
Імена та алюзії
Певну кількість імен в Світовій Державі, які належать до вирощених в бутлях громадян, можна пов'язати з політичними і культурними постатями, які зробили великий внесок в бюрократичні, економічні та технологічні системи часів Гакслі, а також, імовірно, і в ці ж системи «Прекрасного нового світу»:
- Бернард Маркс (англ. Bernard Marx) — за іменем Бернарда Шоу (хоча не виключене й посилання на Бернарда Клервоського або Клода Бернара) і Карла Маркса.
- Ленайна Краун (Lenina Crowne) — за псевдонімом Володимира Ульянова.
- Фанні Краун (Fanny Crowne) — за іменем Фанні Каплан, яка відома, головним чином, як виконавець невдалого замаху на життя Леніна. За іронією автора, у романі Ленайна і Фанні є подругами з однаковими прізвищами.
- Поллі Троцька (Polly Trotsky) — за прізвищем Лева Троцького.
- Беніто Гувер (Benito Hoover) — за іменем італійського диктатора Беніто Муссоліні і президента США Герберта Гувера.
- Гельмгольц Ватсон (Helmholtz Watson) — за прізвищами німецького фізика і фізіолога Германа фон Гельмгольца та американського психолога, засновника біорізноманіття, Джона Ватсона.
- Дарвін Бонапарт (Darwin Bonaparte) — за прізвищем імператора Першої Французької імперії Наполеона Бонапарта та автора праці «Походження видів» Чарлза Дарвіна.
- Герберт Бакунін (Herbert Bakunin) — за іменем англійського філософа і соціального дарвініста Герберта Спенсера і прізвищем російського філософа і анархіста Михайла Бакуніна.
- Мустафа Монд (Mustapha Mond) — за іменем засновник Туреччини після Першої світової війни Кемаля Мустафи Ататюрка, який запустив в країні процес модернізації, та прізвищем англійського фінансиста, засновника Imperial Chemical Industries, запеклого ворога робітничого руху, сера Альфреда Монда.
- Прімо Меллон (Primo Mellon) — за прізвищами іспанського прем'єр-міністра і диктатора Мігеля Прімо де Рівера та американського банкіра і міністра фінансів за президентства Гувера Ендрю Меллона.
- Сароджині Енгельс (Sarojini Engels) — за іменем першої індійської жінки, яка стала президентом Індійського національного конгресу, Сароджині Найду та за прізвищем Фрідріха Енгельса.
- Моргана Ротшильд (Morgana Rothschild) — за іменем банківського магната США Джона Пірпонта Моргана та за прізвищем династії банкірів Ротшильдів.
- Фіфі Бредлоу (Fifi Bradlaugh) — за прізвищем британського політичного активіста і атеїста Чарлза Бредлоу.
- Джоанна Дізель (Joanna Diesel) — за прізвищем німецького інженера Рудольфа Дизеля, винахідника дизельного двигуна.
- Клара Детердинг (Clara Deterding) — за прізвищем Генрі Детердинга, одного з засновників «Royal Dutch Petroleum Company».
- Том Кавагуті (Tom Kawaguchi) — за прізвищем японського монаха-буддиста Кавагуті Екая, першого підтвердженого японського мандрівника з Тибету до Непалу.
- Жан Жак Хабібулла (Jean-Jacques Habibullah) — за іменами французького філософа епохи Просвітництва Жана-Жака Руссо та еміра Афганістану Хабібулли-хана.
- Місс Кийт (Miss Keate) — за прізвищем одного з найбільш відомих директорів Ітонського коледжу Джона Кіта.
- Архіспівальник Кентерберійський (Arch-Community Songster of Canterbury) — пародія на архієпископа Кентерберійського та рішення Англіканської Церкви в серпні 1930 року щодо обмеженого використання контрацепції.
- Попе (Popé) — від Попе, літера повстання індійців пуебло, відомого як Повстання пуебло.
- Дикун Джон (John the Savage) — від терміна «благородний дикун», вперше використаного в драмі «Завоювання Гранади» Джона Драйдена, а потім помилково асоціювався з Руссо. Можливо є алюзією на роман Вольтера «Дикун».
- Генрі Фостер (Henry Foster) — можливо, ім'я персонажа походить від невеликої зміни в прізвищі Форд, тобто персонаж є пародією на Генрі Форда.
Повернення в чудесний світ новий
Повернення в чудесний світ новий | ||||
---|---|---|---|---|
Brave New World Revisited | ||||
Жанр | пародія, political noveld, наукова фантастика, philosophical fictiond і dystopian fictiond | |||
Автор | Олдос Гакслі | |||
Мова | англійська | |||
Опубліковано | 1958 | |||
Видавництво | Harper & Brothers | |||
Видання | 1958 | |||
Наступний твір | Eyeless in Gazad | |||
Нагороди | ||||
| ||||
Цей твір у Вікіцитатах |
У 1958 році, через майже 30 років після виходу першої книги, Гакслі публікує її нехудожнє продовження: «Повернення в чудесний світ новий», у якому він міркує, наскільки наблизився або віддалився наш світ від описаного в романі 27-річної давності. Гакслі приходить до висновку, що суспільство рухається до концепції «чудесного світу» набагато швидше, ніж він припускав.
У книзі він аналізує, чому це відбувається, наприклад, перенаселеність (з моменту написання першої книги, населення планети збільшилося на 800 мільйонів) може привести до утворення тоталітарного режиму. Не меншу роль він приділяє наркотикам і підсвідомому впливу, порівнює способи пропаганди Геббельса і сучасні способи «промивання мізків» через телебачення.
«Повернення в чудесний світ новий» є твором, у якому описані міркування автора, а не романом, як перша частина. Також вплив справила індуїстська Веданта, до якої він звернувся в 1939 році.
В останньому розділі книги Гакслі пропонує заходи, які, на його думку, зможуть запобігти переходу демократії до тоталітаризму, описаного в романі «Який чудесний світ новий!». Саме ці ідеї лягають в основу його останнього роману — «Острів».
Звинувачення в порушенні авторських прав на сторінках роману
За 8 років до виходу в світ роману «Який чудесний світ новий!», у 1924 році, у Польщі опублікований роман польського письменника Мечислава Смолярського «Місто світла», а за 3 роки надрукований другий антиутопічний роман Смолярського «Весільна подорож пана Гамільтона». Романи користувалися досить великим попитом, зокрема перший з них вийшов тиражем у 80 тисяч примірників, що було досить великою рідкістю на той час. Роман «Місто світла» також невдовзі був перекладений кількома мовами, зокрема англійською. Сюжет роману «Який чудесний світ новий!», який вийшов у світ дещо пізніше за твори польського письменника, частково перекликався із романом «Місто світла», частково також із романом «Весільна подорож пана Гамільтона». Схожість сюжету роману британського письменника спричинила те, що в 1948 році Смолярський через польське відділення ПЕН-клубу особисто звернувся до Гакслі зі звинуваченням у плагіаті на сторінках його роману «Який чудесний світ новий!». Проте цей лист так і залишився без відповіді. Частина польських літературознавців та літературних критиків у своїх статтях та літературознавчих розвідках підтримують звинувачення Смолярського, проте така точка зору не підтримується усіма літературознавцями, які наводять і суттєві відмінності в сюжетній лінії та ідеологічній основі роману.[7][8]
Переклад українською
- Олдос Гакслі. Прекрасний новий світ. Переклад з англійської: Сергій Маренко; малюнки: Олег Блащук. Всесвіт, 1994, № 5-6 — с.64-119; № 7 — с.96-135
- Олдос Гакслі. Який чудесний світ новий! Переклад з англійської: Віктор Морозов; малюнки: Студія DVOIKA. Львів: ВСЛ. 2016. 368 стор. ISBN 978-617-679-333-5
Екранізації
- Телефільм «Який чудесний світ новий!» (англ. Brave New World) (США, реж. Берт Брінкергофф, 1980).
- Телесеріал «Прекрасний новий світ» (англ. Brave New World) (США, реж. Девід Вінер (англ. David Wiener), 2020.
Примітки
- Гекслі Олдос-Леонард // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
- Антиутопія // Українська літературна енциклопедія. [в 3 т.] Київ: Головна редакція УРЕ. 536 стор.
- Антиутопія // Універсальний літературний словник-довідник / Олефіренко С. М., Олефіренко В. В., Олефіренко Л. В. — Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2007. — С. 18
- Newsweek's Top 100 Books — список 100 найкращих книг усіх часів журналу Ньюсвік (англ.)
- Вільям Шекспір. Зібрання творів у 6-ти томах. Том 6. К.: Дніпро, 1986. 838 с. - С.: 366-437. переклад Миколи Бажана
- MIASTO ŚWIATŁOŚCI — GDZIE TEN PLAGIAT (пол.)
- Мечислав Смолярський на сайті encyklopediafantastyki.pl (пол.)
Див. також
- Трансгуманізм
- Держава (Платон)
- Роман-антиутопія «1984» (Дж. Оруелл)
- Роман-антиутопія «Ми» (Є. Замятін)
- «Полудень, XXII століття» (Стругацькі)
- 100 книг століття за версією «Le Monde»