Природно-заповідний фонд Київської області

Природно-заповідний фонд Київської області

Загальна характеристика

Станом на 1.08.2016 року в Київській області нараховується 196 територій та об'єктів природно-заповідного фонду, загальною площею 340421,39 га.

Серед них 171 територія та об'єктів місцевого значення, загальною площею 31986,77 га, та 23 території загальнодержавного значення, загальною площею 308434,62 га. З них 1 біосферний заповідник, 2 національні природні парки, 2 регіональні ландшафтні парки, 97 заказників, 61 пам'ятка природи, 14 парків-пам'яток садово-паркового мистецтва та 17 заповідних урочищ.

Дві території ПЗФ, а саме національний парк «Білоозерський» і регіональний ландшафтний парк «Трахтемирів», розміщені одночасно в межах Київської і Черкаської областей. У майбутньому кількість міжобласних ПЗФ може зрости, оскільки державою заплановано створення Канівського біосферного заповідника (Черкаська та Київська області) та НПП «Подесіння» (Чернігівська та Київська області). Також довгий час обговорюється ідея створення транскордонного біосферного резервату в зоні відчуження Чорнобильської АЕС (Київська область та Гомельська область Республіки Білорусь).

Історія розвитку

Першими природоохоронними територіями Київщини можна вважати дендропарки, що створювалися в маєтках великих землевласників. Деякі з них тепер мають статус парків-пам'яток садово-паркового мистецтва або дендропарків — наприклад, «Олександрія» (створена наприкінці XVIII століття), парки «Згурівський», «Ташанський», «Кагарлицький», «Копилівський» тощо.

В історії розвитку мережі ПЗФ Київської області були періоди як створення територій, що охороняються, так і їхнього знищення, перш за все, через політику влади та її ставлення до охорони природи.

Наприклад, з 1923 до 1934 року на південь від тодішньої межі Києва, на заплавних землях р. Дніпро, існував один з перших в Україні заповідників — «Конча-Заспа». У науково-дослідній станції, що існувала на території заповідника ще до його створення, з 1893 року, працювали такі відомі вчені, як М. В. Шарлемань, В. І. Вернадський.

Влітку 1934 року «Конча-Заспу» ліквідували разом із багатьма іншими радянськими заповідниками, територію заплави розділили під сінокоси між чотирма колгоспами Києво-Святошинського району Київщини. У 1936 році територія «Конча-Заспи» увійшла до складу земель м. Києва і в 1999 році рішенням Київської міської ради № 146/649 оголошена ландшафтним заказником «Острів Жуків» площею 1630 га. У 2007 році Київська міськрада скоротила площу до 196 га та роздала землі під приватну житлову забудову. З того часу триває протистояння природоохоронної громадськості і забудовників.

Жуків острів. Дуб на синій воді

Першим законодавчим документом із заповідної справи на території Української РСР було видане у 1926 році «Положення про пам'ятки культури і природи», якими встановлені правила створення, охорони, утримання, дослідження і пропаганди заповідних об'єктів. Серед чотирьох створених після цього природоохоронних інспектур була і Київська. Її очолив М. В. Шарлемань, що розпочав цілеспрямовану роботу із заповідання цінних природних об'єктів в Київській та сусідніх областях.

У 1928 році створюється Український комітет охорони пам'яток природи.

На початку 30-х років в Україні був опублікований реєстр заповідних об'єктів М. Шаліти, за яким в Київській області нараховувалось 125 пам'яток природи.

Станом на 1929 рік на території Київської інспектури (до неї входила Київська, Житомирська, Чернігівська, Сумська, Черкаська, Вінницька області) було заповідано 50 природних об'єктів.

Наприкінці 20-х років дендропарк «Олександрія» отримав статус заповідного об'єкту місцевого значення.

Згідно з урядовою постановою 1949 року «Про охорону природи на території Української РСР» заборонялось розорювати цілинні землі, вирубувати вікові дерева. У цей період академік П. С. Погребняк порушує питання про створення 11 нових лісових заповідників, серед яких — Чорнобильський у Київській області. Водночас частину заповідників закривають для будівництва дач, санаторіїв, будинків відпочинку, частину переводять у мисливські господарства.

У 50-60-х роках, під час створення Київського моря, 30 % території колишнього заповідника «Гористе» було затоплено, ліс вирубано. Член-кореспондент АН УРСР І. Г. Підоплічко намагався захистити від вирубки ці мальовничі місця. На це секретар ЦК КПУ М. В. Підгорний відповів, що «будівництво комунізму важливіше за красу». У цей період наукових досліджень заповідних об'єктів Київщини майже не було — окрім опублікованого у 1960 році зведення професора Київського університету О. Л. Липи про вікові дуби, що заслуговують на охорону.

У 1957 та 1967 роках на Київщині було організовано заповідні мисливські господарства «Заліське» та «Дніпровсько-Тетерівське», що використовувались як мисливські угіддя для високопосадовців з Москви та Києва. При цьому справжні природно-заповідні об'єкти майже не створювались.

У 80-ті роки почалося створення заказника «Усівський», на території болота, визначеного для охорони Постановою Ради Міністрів Української РСР № 263 від 4.06.1983 «Про заходи з підвищення економічної ефективності і екологічної обґрунтованості осушувальних меліорацій в зоні Полісся Української РСР».

Згідно з Указом Президента України «Про резервування для наступного заповідання цінних природних територій» № 79/94 від 10.03.1994 року в межах Київської області зарезервовано дві території:

- урочище «Мутвицьке» (Макарівський р-н, 785 га). Добре збережений у природному стані лісо-болотний комплекс, типовий для Українського Полісся.

- урочище «Унава» (Фастівський р-н, 974 га). Лісовий масив із ділянками старих дубів 100—150-річного віку. Має екологічне значення для збереження гідрологічного режиму річки Унава.

Урочище Унава, Фастівський район

Згідно з рішенням Київської обласної ради від 10.03.1994 «Про оголошення нововиявлених та резервування цінних для заповідання територій, об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення» 13 цінних природних територій зарезервовані під подальше заповідання як території ПЗФ місцевого значення. Це зоологічний заказник місцевого значення «Василівський», ландшафтний заказник місцевого значення «Ковічина», заповідне урочище «Нечаївщина», зоологічна пам'ятка природи місцевого значення «Гніздо орлана-білохвоста», лісовий заказник місцевого значення «Кодрянський», загальнозоологічний заказник місцевого значення «Гланишівські кар'єри», гідрологічний заказник місцевого значення «Фастівецький», ботанічна пам'ятка природи «Левурда», гідрологічна пам'ятка місцевого значення «Кошівські джерела», ботанічна пам'ятка природи місцевого значення «Козацький дуб», ботанічна пам'ятка природи місцевого значення «Віковий дуб», дві ботанічні пам'ятки природи місцевого значення «Віковий дуб звичайний».

На жодній із цих зарезервованих територій до 2012 року не створено заказника. Створений у 2010 році в Тетіївському районі ландшафтний заказник «Кошівські джерела» лише має однакову назву із запропонованим у 1994 році, а насправді розташований у зовсім інших межах та на більшій площі.

Згідно з Розпорядженням голови Київської облдержадміністрації № 375 від 15.05.2009 року «Про деякі питання створення національних природних парків у Київській області» рекомендовано підпорядкованим ОДА управлінням сприяти створенню НПП «Залісся», «Білоозерський», «Подесіння» та «Дніпровсько-Тетерівський». Також головам райдержадміністрацій рекомендовано при виділенні земельних ділянок чи зміні цільового призначення враховувати схеми розташування земель, які планують включити до складу національних природних парків. Однак після цього роздача земель не припинилася, від ОДА не було жодної реакції. На єдиному проведеному засіданні комісії з'ясувалося, що територія, запропонована для створення НПП «Подесіння» — заплава р. Десна — роздана під забудову або розпайована. Території інших запланованих НПП така доля оминула, бо вони були підпорядковані держлісфонду, що обмежує можливості місцевої влади надавати землю у власність чи користування.

Завдяки зусиллям Дружини охорони природи м. Києва, Національного екологічного центру України на Київського еколого-культурного центру протягом 2007—2010 років із залученням фахівців інститутів зоології та ботаніки НАН України було підготовлено понад 100 обґрунтувань на створення нових територій ПЗФ Київщини. З них станом на 2012 рік реалізовано лише 24.

У розвитку природно-заповідного фонду Київської області неоднозначну роль відігравало і відіграє місцеве населення. У 2007—2011 створення територій ПЗФ супроводжувалось протестами місцевих мешканців, підбурених керівництвом сільських або районних рад. Зокрема, жителі села Біївці у 2007 році на зборах громади одноголосно підписали заяву про відмову погодити створення заказника «Біївецький» доки «екологи не проведуть в село газ». У більшості таких випадків роботу зі створення природоохоронних об'єктів доводилося припиняти.

Разом з тим у цей період були створені такі важливі території ПЗФ, як лісовий заказник «Гайдамацьке болото» (751 га) — за ініціативою ДП «Іванківське лісове господарство», а також ландшафтні заказники «Кілов-Рудяків» (1000 га) та «Бориспільські острови» (6 900 га) — за ініціативою Бориспільської районної державної адміністрації.

Зона відчуження Чорнобильської АЕС

Ця територія, яка займає чималу частину Київської області, завдяки значному зниженню загального рівня антропогенного впливу стає все більш цінною для збереження біорізноманіття. На момент Чорнобильської катастрофи у 1986 році в сьогоднішніх межах зони відчуження знаходилось 11 територій природно-заповідного фонду загальною площею 2351,72га, серед яких один — гідрологічний заказник Іллінський (2131 га) — має загальнодержавне значення.

У 2005 році ГО «Зелена Україна» виконала проект «Підготовка наукового обґрунтування створення нового заповідного об'єкту — біосферного заповідника „Чорнобильська зона“». Проте, біосферний заповідник так і не було створено. Замість цього Указом Президента України від 13.08.2007 р. № 700/2007 створено загальнозоологічний заказник загальнодержавного значення «Чорнобильський спеціальний» площею 48870 га, що поглинув ділянку, запропоновану до включення у заповідну зону проектованого біосферного заповідника в гирлі та дельті р. Прип'ять.

Список об'єктів і територій

ЗображенняНазва території або об'єкта природно-заповідного фондуКатегоріяТипПлоща, гаРік створенняРозташування
«Бакумівський»Заказникботанічний33,41984Баришівський район
«Дубина»Заказникботанічний41991Баришівський район
«Подільський»Заказникгідрологічний2801991Баришівський район
«Борщівський»Заказниклісовий35,82003Баришівський район
«Вибла могила»Пам'ятка природикомплексна21991Баришівський район
«Альта»Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва31991Баришівський район
«Олександрія»Дендрологічний парк405,81983/1998/2008Білоцерківський район
«Малишки»Заповідне урочище1421994Білоцерківський район
«Щербаки»Пам'ятка природигеологічна21979Білоцерківський район
«Томилівський»Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва2,81972Білоцерківський район
«Турчино»Заповідне урочище3271968Богуславський район
«Медвин дуб»Пам'ятка природиботанічна0,022010Богуславський район
«Відслонення богуславських гранітів»Пам'ятка природигеологічна41994Богуславський район
«Богуславль»Регіональний ландшафтний парк7,52008Богуславський район
«Болото Біле»Заказникгідрологічний392,61999Бориспільський район
«Процівський»Заказникіхтіологічний5631999Бориспільський район
«Бориспільські острови»Заказникландшафтний6900,262011Бориспільський район
«Кілов-Рудяків»Заказникландшафтний800,152011Бориспільський район
«Нечаївщина»Заказникландшафтний17,62010Бориспільський район
«Хутір Чубинського»Заказникландшафтний101994Бориспільський район
Урочище «В'язове»Заказникорнітологічний3361988Бориспільський район
«Сулимівський»Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва17,41972Бориспільський район
«Катеринин дуб»Пам'ятка природиботанічна0,022014Бориспільський район
«Бурковиця»Заказникландшафтний3492009Бородянський район
«Сторожівці»Заказникландшафтний47,92009Бородянський район
«Дуби»Пам'ятка природиботанічна0,81968Бородянський район
«Дубові насадження»Пам'ятка природиботанічна2,31968Бородянський район
«Смерека»Пам'ятка природиботанічна0,021972Бородянський район
«Соснові насадження»Пам'ятка природиботанічна0,51972Бородянський район
«Соснові насадження»Пам'ятка природиботанічна5,51972Бородянський район
«Сосново-дубові насадження»Пам'ятка природиботанічна7,11968Бородянський район
«Сосново-дубові насадження»Пам'ятка природиботанічна11968Бородянський район
«Урочище Бабка»Пам'ятка природиботанічна781975Бородянський район
«Оврамівсько-Івашківський»Заказникботанічний191994Броварський район
«Велеківське болото»Заказникгідрологічний7731994Броварський район
«Калитянська Дача»Заказникландшафтний11621996Броварський район
«Залісся»Національний природний парк13548,52009Броварський район
«Васильківські Карпати»Заказникландшафтний226,81999Васильківський район
«Ковалівський яр»Заказникландшафтний152010Васильківський район
«Невідомщина»Заказникландшафтний16,52010Васильківський район
«Дзвінківський»Заказниклісовий7001974Васильківський район
«Омелькова гора»Пам'ятка природиботанічна32002Васильківський район
«Глибокий ліс»Заказникботанічний291984Вишгородський район
«Дмитрівський»Заказникботанічний16,61978Вишгородський район
«Лісовичі»Заказникботанічний9,71984Вишгородський район
«Любимівський»Заказникботанічний23,21984Вишгородський район
«Димерський»Заказникгідрологічний8501984Вишгородський район
«Катюжанський»Заказникгідрологічний2911984Вишгородський район
«Дніпровсько-Деснянський»Заказникландшафтний14001980Вишгородський район
«Чернинський»Заказникландшафтний3134,32010Вишгородський район
«Шевченківський ліс»Заказникландшафтний53,52010Вишгородський район
«Журавлиний»Заказникорнітологічний399,71994Вишгородський район
«Пірнівський»Заказникорнітологічний51987Вишгородський район
«Первомайське»Заповідне урочище82,12003Вишгородський район
«Старопетрівські соснові насадження»Заповідне урочище102,91968Вишгородський район
«Дуби княгині Ольги»Пам'ятка природиботанічна0,052012Вишгородський район
«Хвощ великий»Пам'ятка природиботанічна21999Вишгородський район
«Ново-Петрівський геологічний розріз»Пам'ятка природигеологічна21979Вишгородський район
«Дзвінкова криниця»Пам'ятка природигідрологічна2,52000Вишгородський район
«Лобачівський ліс»Заказникботанічний821994Володарський район
«Володарська дача»Заказниклісовий2131994Володарський район
«Михайлівська дача»Заказниклісовий2091994Володарський район
«Високопродуктивні соснові насадження»Пам'ятка природиботанічна7,31972Володарський район
«Дуб-Володар»Пам'ятка природиботанічна0,022011Володарський район
«Усівський-1»Заказникгідрологічний20001980Згурівський район
«Болото Перевід»Заказникгідрологічний5612016Згурівський район
«Галаганове»Заповідне урочище1701972Згурівський район
«Згурівський»Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва3091972Згурівський район
«Усівський-2»Заказникгідрологічний1447,71994Згурівський, Яготинський
«Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник»Біосферний заповідник226 964,72016Іванківський район, Поліський район
«Чорнобильський спеціальний»Заказникзагальнозоологічний488702007Іванківський район
«Березовське»Заказникландшафтний240,72009Іванківський район
«Гайдамацьке болото»Заказникландшафтний7512009Іванківський район
«Яхнівський»Заказникландшафтний4262009Іванківський район
«Пухівський»Заказниклісовий13,91972Іванківський район
«Чапля»Заказникорнітологічний1,31987Іванківський район
«Чорний лелека»Заказникорнітологічний3,21994Іванківський район
«Вікові дубові насадження»Заповідне урочище17,51968Іванківський район
«Загір'я»Заповідне урочище1191984Іванківський район
«Вікові дубові насадження»Пам'ятка природиботанічна111968Іванківський район
«Вільхові насадження проф. Товстоліса»Пам'ятка природиботанічна4,81968Іванківський район
«Двоярусні насадження»Пам'ятка природиботанічна2,91972Іванківський район
«Двоярусні насадження»Пам'ятка природиботанічна6,21972Іванківський район
«Ділянка сосни звичайної»Пам'ятка природиботанічна5,81968Іванківський район
«Ділянка сосни звичайної»Пам'ятка природиботанічна0,021968Іванківський район
«Змішані насадження»Пам'ятка природиботанічна3,11972Іванківський район
«Насадження дуба черешчатого»Пам'ятка природиботанічна151968Іванківський район
«Соснові насадження»Пам'ятка природиботанічна4,51972Іванківський район
«Соснові насадження»Пам'ятка природиботанічна3,81972Іванківський район
«Соснові насадження»Пам'ятка природиботанічна101972Іванківський район
«Соснові насадження»Пам'ятка природиботанічна71972Іванківський район
«Сосново-дубові насадження»Пам'ятка природиботанічна3,81972Іванківський район
«Чорновільхові насадження понад р. Прип'ять»Пам'ятка природиботанічна101968Іванківський район
«Чорновільхові насадження понад р. Прип'ять»Пам'ятка природиботанічна161968Іванківський район
«Городище»Пам'ятка природикомплексна51968Іванківський район
«Криничка»Заказникгідрологічний22010Ірпінь
«Ворзельський»Заказниклісовий852003Ірпінь
«Дуб Прадуб»Пам'ятка природиботанічна0,012010Ірпінь
«Тюльпанове дерево»Пам'ятка природиботанічна0,21987Ірпінь
«Стайківські обрії»Заказникзагальнозоологічний2122010Кагарлицький район
«Ржищівський»Заказникландшафтний12881985Кагарлицький район
«Ржищівський»Заказникландшафтний17121968Кагарлицький район
«Кагарлицький»Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва35,51980Кагарлицький район
«Урочище Безодня»Заказникботанічний3,352005Києво-Святошинський район
«Урочище Гора Козинська»Заказникботанічний2,082005Києво-Святошинський район
«Озерне»Заказникландшафтний30,66592012Києво-Святошинський район
«Урочище Кирикове»Заказникландшафтний132005Києво-Святошинський район
«Юрівський»Заказникландшафтний102012Києво-Святошинський район
«Гореницький»Заказниклісовий2212012Києво-Святошинський район
«Жуків Хутір»Заказниклісовий622,51985/1996Києво-Святошинський район
«Жорнівський»Заказникорнітологічний901974Києво-Святошинський район
«Корчуватник»Заповідне урочище411994Києво-Святошинський район
«Витоки струмка Дніприк»Пам'ятка природиботанічна1,52008Києво-Святошинський район
«Ходосівський дуб»Пам'ятка природиботанічна0,042008Києво-Святошинський район
«Ясен звичайний»Пам'ятка природиботанічна0,012005Києво-Святошинський район
«Білогородський горб»Пам'ятка природигеологічна21979Києво-Святошинський район
«Жорнівський»Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва5,21972Києво-Святошинський район
«Атамановий гай»Заказникботанічний14,51994Макарівський район
«Урочище Мутвицьке»Заказникландшафтний7851996Макарівський район
«Цезарівський»Заказникландшафтний4751994Макарівський район
«Борові ділянки»Заказниклісовий561994Макарівський район
«Вепрове»Заповідне урочище1181994Макарівський район
«Урочище «Пужа»Заповідне урочище102000Макарівський район
«Віковий дуб черешчатий»Пам'ятка природиботанічна0,021972Макарівський район
«Змієві вали»Пам'ятка природигеологічна15,752002Макарівський район
«Копилівський»Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва81972Макарівський район
«Астрагал»Заказникботанічний14,62012Миронівський район
«Маслівський»Заказникботанічний942,92000Миронівський район
«Сині дубки»Заказникботанічний302012Миронівський район
«Тулинецькі Переліски»Заказникботанічний881999Миронівський район
«Трахтемирів»Регіональний ландшафтний парк5148,72000Миронівський район
«Копачівський»Заказникгідрологічний227,71994Обухівський район
Урочище «Гощів»Заказникгідрологічний2151988Обухівський район
«„Пролісок“»Заказникландшафтний3912009Обухівський район
«Заплавний»Заказникландшафтний2132003Обухівський район
«Козинський»Заказникландшафтний9671994Обухівський район
«Копачівські схили»Заказникландшафтний301994Обухівський район
«Обухівський»Заказникландшафтний625,52004Обухівський район
«Урочище Калинове»Заказникландшафтний1141994Обухівський район
«Щербанівський»Заказникландшафтний67,22010Обухівський район
«Стугна»Заказниклісовий58,52003Обухівський район
«Верем'я»Заповідне урочище6,71994Обухівський район
«Городище „Городок“»Пам'ятка природиботанічна32010Обухівський район
«Городище»Пам'ятка природикомплексна12009Обухівський район
«Ревина гора»Пам'ятка природикомплексна12009Обухівський район
«Діброва»Заказникботанічний1021984/2013Переяслав-Хмельницький район
«Степовий»Заказникботанічний102003Переяслав-Хмельницький район
«Стовп'язькі краєвиди»Заказникландшафтний118,22011Переяслав-Хмельницький район
Болото в урочищі «Солонці»Заповідне урочище501979Переяслав-Хмельницький район
«Крутуха»Заповідне урочище9,32005Переяслав-Хмельницький район
«Студенеківські дубові насадження»Заповідне урочище961968Переяслав-Хмельницький район
«Білоозерський»Національний природний парк3658,222009Переяслав-Хмельницький район
«Два товариша»Пам'ятка природиботанічна0,22005Переяслав-Хмельницький район
«Роблена могила»Пам'ятка природиботанічна0,32003Переяслав-Хмельницький район
«Соболева могила»Пам'ятка природиботанічна0,32005Переяслав-Хмельницький район
«Три брати»Пам'ятка природиботанічна0,52003Переяслав-Хмельницький район
«Гірка (урочище)»Пам'ятка природиботанічна1,12005Переяслав-Хмельницький район
«Криниця св. Георгія»Пам'ятка природигідрологічна252005Переяслав-Хмельницький район
«Дніпрово-Яненковий вал»Пам'ятка природикомплексна5,62005Переяслав-Хмельницький район
«Ташанський»Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва1441996Переяслав-Хмельницький район
«Акація біла»Пам'ятка природиботанічна0,021972Переяслав-Хмельницький
«Городещено»Заказникботанічний91984Поліський район
«Іллінський»Заказникгідрологічний20002007Поліський район
«Сухоліський»Заказникботанічний15,12010Рокитнянський район
«Бушівський»Заказниклісовий1481987Рокитнянський район
«Саварка»Заказникорнітологічний891987Рокитнянський район
«
»
«Дулицьке»Заказникгідрологічний71,62012Сквирський район
«Пустоварівка»Заказниклісовий1981994Сквирський район
«
»
«Уютне»Заказниклісовий591994Сквирський район
«
»
«Урочище «Чагарі»»Заповідне урочище472010Сквирський район
«Гінкго дволопатеве»Пам'ятка природиботанічна0,021994Сквирський район
«Тюльпанові дерева»Пам'ятка природиботанічна0,022000Сквирський район
«Стрижавський ліс»Заказникботанічний2481994Ставищенський район
Урочище «Дубина»Заказникботанічний292002Ставищенський район
«Ревуха»Заповідне урочище56,21968Ставищенський район
«Ставищанський»Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва141972Ставищенський район
«Улашівська дача»Заказниклісовий1332002Таращанський район
«Мохове»Пам'ятка природикомплексна0,31972Таращанський район
«Бабині лози»Заказникгідрологічний201994Тетіївський район
«Лебединий»Заказникландшафтний108,82011Тетіївський район
«Попів Хутір»Заказникландшафтний801994/2009Тетіївський район
«Урочище Кремез»Заказникландшафтний722009Тетіївський район
«Урочище Мазепинці»Заказникландшафтний152009Тетіївський район
«Стадницький став»Заказникорнітологічний71,61994Тетіївський район
«Таліжинецький ліс»Заповідне урочище1771994Тетіївський район
«Круглик»Пам'ятка природиботанічна141996Тетіївський район
«Кошівські джерела»Пам'ятка природигідрологічна178,92010Тетіївський район
«Дубовий гай»Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва29,82009Тетіївський район
«П'ятигірський»Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва29,81973Тетіївський район
«Чагари»Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва33,92009Тетіївський район
Урочище «Кончаки»Заказникгідрологічний721994Фастівський район
«Кожанська балка»Заказникландшафтний501994Фастівський район
«Урочище Унава»Заказниклісовий9741996Фастівський район
«Вікова сосна»Пам'ятка природиботанічна0,021972Фастівський район
«Дуб черешчатий»Пам'ятка природиботанічна0,021968Фастівський район
«Молодіжний»Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва14,022000Фастівський район
«Фастівський»Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва331972Фастівський район

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.