Прокурава

Прокура́ва село Косівського району Івано-Франківської області. Село Прокурава розташована на висоті 420 м над рівнем моря і віддалене на 23 км на захід від м. Косова, розкидане серед гір, у долині річки Пістиньки. Межує із селами Шешори, Брустурів (по-місцевому Брустури), Космач. Орган місцевого самоврядування — Космацька об'єднана теритроіальна громада.

село Прокурава
Країна  Україна
Область Івано-Франківська область
Район/міськрада Косівський район
Рада Прокуравська сільська рада
Основні дані
Засноване 1633
Населення 1196
Площа 3 км²
Густота населення 398,67 осіб/км²
Поштовий індекс 78625
Телефонний код +380 03478
Географічні дані
Географічні координати 48°20′11″ пн. ш. 24°53′28″ сх. д.
Водойми р. Пістинька
Місцева влада
Адреса ради 78625 Івано-Франківська область, Косівський район, с. Прокурава
Карта
Прокурава
Прокурава
Мапа

З історії села

В старовину село Прокурава належало до України-Руси. Від 15 століття воно належало до Польщі, від половини XVII до Австро-Угорщини, в 1918 році до ЗУНР, від 1920 року до Польщі, від 1939 року до УРСР. Перша письмова згадка про село Прокурава (Пекурава, Прокурєва, Пекурєва) в 1633 році.

Село складається з центру та п'яти присілків, кожен з яких ділиться на кутки. За переказами, назва села походить від того, що до навколишніх сіл наїздив економ, або так званий «панський прокуратор», який пізніше тут поселився.

Прокурава зазнала тяжких втрат за часів окупації нацистським та комуністичним режимами. Понад 40 чоловік були вивезені або засуджені радянськими репресивними органами. Про національну свідомість прокуравців свідчить той факт, що 32 з них воювали в лавах УСС, з них 9 загинули в боях.

Населення займалося випасом худоби, особливо розводили овець, кіз. Виробляли різні дерев'яні предмети хатнього вжитку: ложки, макогони, тачівки, маґлівниці, лопати, коновки, бербениці. В лісі збирали ягоди, гриби, які сушили. З цими виробами та сушеними грибами йшли в Косів і Коломию, або аж за Дністер і там міняли на зерно — хліб. Повертались із заробком додому. Багатьом біднякам доводилось наймитувати у заможних селян, які мали по 15-18 га землі, у селі діяли опришки. В опришках з села був Мосорук (ім'я невідоме), 1817 року народження.

Пам'ятки природи, історії та культури

У селі є сірководневе джерело(урочище Петричила), родовище нафти (Застаіше). Цікаво оглянути камінь Довбуша, хрест, встановлений на честь ліквідації панщини 1848 року, відбудовано каплицю на Заріччі з ініціативи Петріва Михайла Петровича. У центрі села відбудована каплиця, яка була зруйнована москалями, а також могила січовим стрільцям, освячена 30 червня 1991 р. (ініціатор Б. Матійчук). Цікаво оглянути хрест на честь соборності України, встановлений в 1920; куток Довбушівка; Довбушева Криниця; Дворище, де був колись панський двір; Мосурівка — за іменем опришка з Прокурави Мосорука.

Церква

Вперше дерев'яна церква згадується у 1707 році. Церква побудована, ймовірно, в 1889 р. Греко-католицька церква Непорочної Діви Марії була філіальною церкви Святої Параскеви села Шешори і належала до Пістинського деканату. У 1934 році відносилась до церкви Вознесення Христа у Брустурові. Тепер це — церква Собору Пресвятої Богородиці. Храмові свята 8 січня (Собор Пресвятої Богородиці) та 2 серпня (пророка Іллі). Належить до ПЦУ. Настоятель митр. прот. Юрій Павличко.[1]

Докладніше: Церква Собору Пресвятої Богородиці (Прокурава)

Школа

До 1894 року школа була філією Космацької школи. 24.07.1894 р. стає однокласовою народною школою. З 1 серпня 1930 року однорічна початкова школа стає дворічною. У 1925 році створили для дітей «Рідну школу» в приміщенні сільського дяка Строчка Василя. Ця хата є ще й зараз. Вчителем запросили Кравчука Михайла з села Мишин Коломийського повіту.

Сучасність

Прокурава є визнаним центром ложкарства.[2] Дерев'яні вироби місцевих народних майстрів розходяться далеко за межі України.

Гірські ландшафти і автентика села приваблюють туристів, тож тут розвивається зелений туризм. Орендувати у Прокураві можна відпочинковий будинок Дача у Карпатах або кімнати у приватних господарів.

28 жовтня 2021 року відкрита амбулаторія загальної практики сімейної медицини.[3]

Відомі люди

Народились

Померли

  • Геник Костянтин (псевдо «Крук») — загинув 1 грудня 1950, в урочищі «Петричила» між селами Шешорами і Прокуравою — військовий діяч, командир сотні УПА, заступник окружного референта СБ Коломийщини.

Примітки

Посилання

Література

  • Степан Кухта. Село Прокурава (1633—1939). — Львів: СПОЛОМ, 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.