Піраміда (селище)

Піраміда (рос. Пирами́да; норв. Pyramiden [pʏrɑˈmìːdən]) — колишнє радянське шахтарське селище на острові Західний Шпіцберген архіпелагу Шпіцберген. Розташоване на березі бухт Петунія і Мімер. З 2000 року — законсервоване. Використовується Росією як замаскована військова вертолітна база.[джерело?]

Піраміда
Pyramiden

бюст Леніна в селищі Піраміда
Основні дані
78°39′22″ пн. ш. 16°19′30″ сх. д.
Країна Норвегія
Регіон Шпіцберген
Засновано 1910
Статус міста селище
Площа 2 км²
Населення 5
Висота НРМ 37 м
Географічна зона Західний Шпіцберген
Клімат арктичний
Офіційна мова норвезька (Шпіцберген)
Назва мешканців кат. piramidenc
Часовий пояс +1
GeoNames 2729216
OSM 1337397 ·R (Шпіцберген)
Міська влада
Мапа
Піраміда
Піраміда (Норвегія)
Піраміда
Піраміда (Шпіцберген)


 Піраміда у Вікісховищі

Відстань до столиці архіпелагу, Лонг'їру, становить близько 50 км водою на південь і 120 км до Баренцбургу. Навпроти селища розташований великий льодовик Норденшельда, що утворює айсберги.

Історія

Селище було засновано шведами 1910 року, з 1927 року — селище стало радянським. Свою назву отримало через пірамідальну форму гори, біля підніжжя якої воно засноване.

Населення в 19601980-х роках становило більше 1000 людей, але в 1990-ті роки було залишене. За радянських часів значну частину населення складали українці: шахтарі з Донбасу і персонал з Волині.[1]

До 1998 року копальня була найпівнічнішим вуглевидобувним підприємством у світі. Штольня, що забезпечує доступ до вугільного родовища, розташована на висоті більше 400 м над рівнем моря і вугілля транспортувалося поверхневим бремсбергом на міжнавігаційний склад, звідки здійснювалось його навантаження на судна.

2000 року селище було закрите. Інфраструктура була збережена, що дозволяє проводити наукові дослідження, приймати туристів. З 2006 року в Піраміді постійно перебуває лише один німець. Проводяться туристичні поїздки.

У селищі й дотепер (липень 2017) стоїть радянський комуністичний пам'ятник — бюст Леніна. Також є вертолітний майданчик Піраміди.

Галерея

Примітки

Джерела і посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.