П'ятизіркове звання
П'ятизіркове звання найвище військове звання, вперше використане у США в 1944, з відзнакою з п'яти зірок,[1] і відповідає званням у інших країнах. Звання належить найвищим оперативним військовим командирам, і за тарифним разрядом НАТО має кодування OF-10.
Не у всіх арміях світу є таке звання, а у тих де є відзнака не обов'язково налічує п'ять зірок. Наприклад: відзнака французького maréchal de France має 7 зірок; відзнака португальського marechal має чотири золотих зірки; а багато відзнак Співдружності націй взагалі не мають зірок.
Зазвичай, п'ятизіркові офіцери мають звання генерал армії, адмірал флоту, фельдмаршал, маршал повітряних сил, генерал повітряних сил та інші схожі звання. П'ятизіркові звання є найвищими. Посада існує лише у деяких країнах і зазвичай її займають лише декілька офіцерів у воєнний час. У мирний час такі звання зазвичай є почесними.
Незважаючи на те, що п'ятизіркові офіцери є старшими офіцерами, існують і більш високі звання, наприклад, у США є звання адмірал флоту та генерал армій. Іншими високими званнями у двадцятому столітті були généralissime (Франція), generalisimo (Іспанія) та генералісимус (СРСР).
Австралійські звання
Лише один офіцер який народився в Австралії (сер Томас Бламлі) мав п'ятизіркове звання (фельдмаршал).[вн 2] Король Георг VI та принц Філіп мали всі три австралійські п'ятизіркові звання, і були єдиними власниками звань адмірала флоту та маршала ВПС.
- Погон фельдмаршала
- Погон адмірала флоту
- Погон/шеврон маршала повітряних сил
Бразильські звання
У Бразилії п'ятизіркові звання використовують лише під час воєнних дій.
- Маршал (Бразилія) (Marechal)
- Гранд адмірал (Almirante)
- Маршал повітряних сил (Marechal-do-Ar)
- Almirante
- Marechal
- Marechal-do-Ar
Хорватські звання
- Stožerni general (букв. «штаб генерал», зазвичай перекладається як генерал армії) отримали шість осіб, жоден не перебував на службі.
- Admiral flote (адмірал флоту). До 1999 звання мало назву stožerni admiral (букв. «штаб адмірал»); звання отримав лише Свєто Летіца — у березні 1996, за три місяці до відставки.
- Відзнака збройних сил (stožerni general) insignia
- Відзнака ВМС (admiral flote)
Індійські звання
- Адмірал флоту, ніколи не призначався
- Фельдмаршал, отримали К. М. Каріаппа та Сем Манелшоу
- Маршал ВПС, отримав Аржан Сінгх
- Еполет фельдмаршала
- Погон маршала ВПС
- Нарукавний шеврон маршала ВПС
Приблизно у 1998 в індійських ВПС почали використовувати петлиці. На петлиці маршала ВПС розташовано п'ять зірок.[2]
Індонезійські звання
П'ятизірковими званнями у Індонезії є:
- Jenderal besar (гранд генерал) — отримали лише троє: Jenderal Besar Судірман, Jenderal Besar Абдул Харіс Насутіон, Jenderal Besar Сухарто (другий президент Індонезії)
- Laksamana besar (гранд адмірал) — не було призначень
- Marsekal besar (гранд маршал) — не було призначень
- Відзнака Jenderal besar
- Відзнака Laksamana besar
- Відзнака Marsekal besar
Італійські звання
- Погон генерала італійської армії
- Шеврон адмірала італійських ВМС
- Шеврон генерала італійських ВПС
Пакистанські звання
- Фельдмаршал (Збройні сили Пакистану), Айюб Хан
Наступні звання ніколи не призначалися:
- Адмірал флоту
- Маршал повітряних сил
Польські звання
Маршал Польщі (Marszałek Polski) п'ятизіркове звання польської армії. Зараз у Польщі не має живих маршалів, оскільки це звання дають лише командирам які перемогли у війні.
- Кокарда маршала Польщі
- Наплічна відзнака маршала Польщі
Іспанські звання
- Капітан-генерал (Армія)
- Капітан-генерал флоту
- Капітан-генерал ВПС
Ці звання належать монархам.
- Погон Capitán general
- Погон та шеврон Capitán general de la Armada
- Погон т шеврон Capitán general del Aire
Тайські звання
- Chom Phon (тай. จอมพล), Королівські збройні сили
- Chom Phon Ruea (тай. จอมพลเรือ), Королівські ВМС
- Chom Phon Akat (тай. จอมพลอากาศ), Королівські ВПС
- Chom Phon (Фельдмаршал)
- Chom Phon Ruea (Адмірал флоту)
- Chom Phon Akat (Маршал повітряних сил)
Усі три звання отримує монарх Таїланду після сходження на трон, оскільки він є головою Королівських збройних збройних сил Таїланду. З 1973 всі три звання зарезервовані за королівською родиною.
Звання Великої Британії
Відзнака британських п'ятизіркових командирів не має зірок; на номерному знаку штабної машини зображено п'ять зірок.[3]
- Адмірал флоту (призначено 121 особу)
- Фельдмаршал (призначено 140 осіб)
- Маршал ВПС (призначено 27 осіб)
- Капітан-генерал Королівської морської піхоти (отримав принц Генрі )
- Погон адмірала флоту
- Шеврон адмірала флоту
- Еполет фельдмаршала та капітан-генерала морської піхоти
- Погон маршала повітряних сил
- Шеврон маршала повітряних сил
Призначення на посаду адміралу флоту та маршала ВПС відбувається у мирний час лише за особливих обставин. Призначення на посаду фельдмаршала було зупинено у 1995 для зменшення витрат, але все одно інколи це відбувається.[4][5] Останнім п'ятизірковим призначенням стало призначення у 2012 принце Уельського почесним п'ятизірковим офіцером усіх трьох видів збройних сил, а також призначення колишнього начальника штаба оборони лорда Гатрі з Крейгейбанку на посаду почесного фельдмаршала.[6] У 2014 колишній начальник штаба оборони лорд Стірруп отримав звання почесного маршала авіації.[7]
Під час Другої світової війни та пізніше у НАТО, деякі п'ятизіркові британські командири мали звання верховний головнокомандувач об'єднаними силами НАТО, отримуючи оперативний контроль над усіма повітряними, наземними та морськими підрозділами, якими командували чотиризіркові командири багатонаціональних сил.
Звання США
- Фельдмаршал (мали чотири офіцери)
- Генерал армії (мали п'ять офіцерів)
- Генерал ВПС (мав один офіцер)
До введення п'ятизіркового звання у 1944, два офіцери були отримали високі та унікальні звання адмірал флоту та генерал армій: адмірал Джордж Дьюї (призначений 4 березня 1903 зі старшинством с 2 березня 1899, помер у 1917) та генерал Джон Першинг (призначений у 1919, помер у 1948). У 1944 ВМС та армія визначили, що ці офіцери будуть старшими за тих офіцерів які отримають п'ятизіркове звання (але було незрозуміло, чи вони були старшими за званням або за старшинством через більш ранню дату звання).
П'ятизіркові звання з'явилися у військових США під час Другої світової війни це виникло через те, що деякі офіцери командували союзними офіцерами більш вищого рівня.[8] П'ятизіркових офіцерів не відправляли у відставку; вони залишалися на посаді до смерті.[9] П'ятизіркове звання було скасовано у 1981 зі смертю генерала армії Омара Бредлі.
Дев'ять американців отримали п'ятизіркове звання, одним з них був, Генрі Г. Арнольд, на двох службах (армія США, а пізніше у ВПС). З нагоди двохсотріччя США, Джордж Вашингтон, через 177 років після смерті, отримав найвище звання генерал армій. Це відбулося 4 липня 1976. У призначенні вказано, що його «звання і старшинство повинно перевершувати всі армійські звання у минулому або теперішньому».[вн 3]
Під час Другої світової війни та пізніше у НАТО, деякі п'ятизіркові американські командири мали звання верховний головнокомандувач об'єднаними силами НАТО, отримуючи оперативний контроль над усіма повітряними, наземними та морськими підрозділами, якими командували чотиризіркові командири багатонаціональних сил.
- Петлиця, шеврон та погон адмірала флоту
- Погон генерала армії
- Еполет генерала ВПС
Див. також
Виноски
- Відзнака адмірал флоту, фельдмаршал та маршал Королівських австралійських ВПС, залежить від періоду, і може бути ідентичною або дуже схожою на британську відзнаку. На даний час принц Філіп є єдиним утримувачем цих австралійських звань. Крім того у Новій Зеландії найвищім звання є тризіркове, (у Новій Зеландії не має чотиризіркових звань), принц Філіп є також утримувачем п'ятизіркових звань Нової Зеландії.
- Окрім Томаса Бламлі та англійця Вільяма Бердвуда, які мали звання фельдмаршала, усі інші утримувачі австралійських п'ятизіркових звань є протокольними.
-
Наступні американці отримали п'ятизіркові звання:
• Адмірал флоту Вільям Д. Легі 15 грудня 1944 • Генерал армії Джордж Маршалл 16 грудня 1944 • Адмірал флоту Ернест Кінг 17 грудня 1944 • Генерал арміїy Дуглас Макартур 18 грудня 1944 • Адмірал флоту Честер Німіц 19 грудня 1944 • Генерал армії Дуайт Ейзенхауер 20 грудня 1944 • Генерал армії та ВПС Генрі Г. Арнолд 21 грудня 1944 & 7 травня 1949 • Адмірал флоту Вільям Голсі 11 грудня 1945 • Генерал армії Омар Бредлі 20 вересня 1950 • Генерал армій Джордж Вашингтон 4 липня 1976, з датою призначення 4 липня 1776a - ↑ Під час святкування двохсотріччя США, Джорджу Вашингтону посмертно призначили звання генерала армій Сполучених Штатів спільною резолюцією Конгресу Public Law 94-479 підписану 19 січня 1976, з набуттям чинності 4 липня 1976. Це дозволило стати Вашингтону самим старшим офіцером. Через те, що на момент прийняття резолюції відносно Вашингтона, Омар Бредлі був живий, а отже залишався на службі, звання генерала армії США виявилося старшим за звання генерала армії.
Примітки
- Oxford English Dictionary (OED), 2nd Edition, 1989. «five» … «five-star adj., … (b) U.S., applied to a general or admiral whose badge of rank includes five stars;»
- Indian Air Force :: Collar Tabs Архівовано 2009-12-30 у Wayback Machine.
- Dictionary of Vexillology, Rank Plate Архівовано 2014-12-16 у Wayback Machine.
- Heathcote, Tony (1999). The British Field Marshals, 1736–1997: A Biographical Dictionary. Barnsley: Pen and Sword Books. ISBN 978-0-85052-696-7.
- Prince Charles awarded highest military ranks by Queen. BBC News. 15 червня 2012. Архів оригіналу за 17 червня 2012. Процитовано 17 червня 2012.
- Honorary Five Star Rank appointment. The British Monarchy. 16 червня 2012. Архів оригіналу за 18 жовтня 2012. Процитовано 22 червня 2012.
- 2014 Birthday Honours for service personnel and defence civilians. Ministry of Defence. 13 червня 2014. Архів оригіналу за 6 July 2014. Процитовано 22 червня 2014.
- E. Kelly Taylor (2009). America's Army and the Language of Grunts: Understanding the Army Lingo Legacy. AuthorHouse. с. 283. ISBN 978-1-4389-6249-8. Архів оригіналу за 7 січня 2014.
- Spencer C. Tucker (2011). The Encyclopedia of the Vietnam War: A Political, Social, and Military History. ABC-CLIO. с. 1685. ISBN 978-1-85109-961-0. Архів оригіналу за 7 квітня 2015.