Релігія в Шрі-Ланці

Величезний вплив на розвиток релігії Шрі-Ланки зробила Індія. З цієї країни на острів прийшов буддизм, що став основною релігією держави. У Шрі –Ланці — буддизм сприймається як високорозвинена індійська культура, спроможна задовольнити всі верстви населення. Але при цьому на досить невеликій за площею території він уживається з індуїзмом, мусульманством та християнством — значними релігійними меншинами.

Будда на вершині туристичного храму в Бадуллі.

Конституція Шрі-Ланки гарантує свободу віросповідання, але віддає домінуючу позицію буддизму, який «займає первісну позицію».

Буддизм

Храм Гангарама (буддистський храм Гангарамая (Віхара))
Храм Сейма Малака в Коломбо, Шрі — Ланка

У Шрі-Ланці буддизм поширений у формі тхеравади. Найдавнішою вважають школу тхеравади –"вчення старійшини". За вченням тхеравадів, принц Гаутама народився як людина, але жив і помер як Будда. Він послідовно удосконалював свою карму благочестивими справами протягом 550 перероджень, унаслідок чого досяг найвищого просвітлення. Прихильники цього напряму живуть чернечим товариством сангхою, яка залежить від мирян матеріально, але є незалежною від них в вченні і духовній практиці[1].

У республіці діють три головні буддистські школи: сіам — нікайя, ампарапура — нікайя та раманна — нікайя. Буддистами у державі є більшість сингалів — найбільшого народу країни, який проживає по всій території острова. У м. Коломбо діють Всецейлонський Буддистський конгрес та регіональний центр Світової Федерації Буддистів. Приблизно 53 тис. бхікку (ченців) у своєму розпорядженні мають близько 6 тис. храмів та монастирів[2].

Значним релігійним буддистським центром є м. Канді, саме там знаходиться відомий храм Далада — Малігава, або Священого Зуба Будди (18 — початок 19 ст.), що приваблює багато паломників. Саме у ньому зберігається найважливіша реліквія зуб Будди. Згідно з легендою, його привезли на Цейлон в 4 столітті, де спеціально для зберігання святині побудували храм. Реліквії приписують цілющі властивості і чарівну силу, а факт її існування є гарантією того, що буддизм збережеться на острові у якості головної релігії[3]. Зазвичай буддисти країни відвідують храми чотири рази на місяць, згідно з фазами Місяця. Оскільки Будда не заперечував поклоніння Богам, таміли та сингали Шрі — Ланки вшановують богів індуїстського пантеону і махаяни (Сканду, Катарагаму, Натху тощо) разом. Тому центр паломництва — м. Канді притягує як буддистів, так і індуїстів своїми численними храмами: Маха Вішну Девала, Натха Девала, Паттні Девала (присвячений богині цнотливості Паттні), Хіндагала, Гендарака Віхара, Амбекке Девала (зведений на честь бога війни Скапнді). Для Шрі –Ланки характерний стиль буддистських культових споруд — дагоби (ступи). Стародавня столиця держави Анурадхапура є одним з важливіших місць паломництва буддистів. В ній велика кількість храмів, ступ, дагоб, серед яких виділяється Джетаванарама Дагоба — найвеличніша споруда на землі такого типу. Її висота -122 м, діаметр — 1133 м; за розміром вона поступається лише двом єгипетським пірамідам. В Анарадхапурі зберігаються великі за розміром дагоби — Тупарама (3 ст. до н. е.), Руванвелісея (2 ст. до н.е), Абхаягіритхупа (1 ст. до н.е.) а також дерево Бодгі. Найвизначнішою святинею хіяністів (хінаяна — перший напрям буддизму, який тісно повязанний з раннім буддизмом; він визнає Будду людиною, яка знайшла шлях до особистого спасіння, тобто прийняття чернецтва[4].) вважається печерний храм Алувіхара, неподалік від селища Матале. Саме в ньому 2000 років тому на пальмовому листку був уперше записаний священний текст Трипітаки.

Християнство

Собор Святої Марії в Галле (Шрі-Ланка)
Церква св. Себастьяна в Негомбо, Шрі-Ланка

Християнства дотримуються нащадки від змішаних шлюбів між португальськими й голландськими переселенцями та місцевими жінками, а також невелика частка тамілів і сингалів. Статистичні дані на 2010 рік[5]:

Сумарна кількість населення Шрі — Ланки 20,860,000;

Християнське населення 1,570,000;

Католицьке населення 1,380,000;

Протестантське населення 180,000;

Православне населення <1,000;

Інше християнське населення < 10,000.

Парафії Римської Католицької Церкви об'єднані в архідіоцезію з центром у Коломбо і 9 діоцезій. Англікани утворюють найбільшу групу серед протестантів. Парафії англікан об'єднані в єпархію Джаффна Церкви Південної Індії. На решті території острова діє автономна Церква Цейлону. Громади якої об'єднанні у дві єпархії на чолі з єпископом Коломбо. Серед інших протестантських організацій є Методистська Церква (найвпливовіша), Голландська Реформатська Церква, Баптиська Сангамайя Шрі –Ланки та ще протестантські секти.

Співвідношення вірян в Шрі — Ланці

Індуський храм в Східній Шрі — Ланке
Мечеть Джамі-Уль-Альфар
Нагорі молитовна кімната мечетей Джамі-Уль-Альфар, яка датується 1909 р. (Але з тих пір зазнала доповнень і оновлень). Близько 10 % населення — мусульмани (переважно суніти).

Релігійна композиція Шрі — Ланки за даними Світової демографічної статистики ООН в 2010 році[6]:

Мусульманське населення — 2,040,000;

Населення індусів — 2830000;

Буддійське населення 14450000;

Народні релігії <10000;

Інші релігії <10000;

Єврейське населення <10000.

Індуїзм

У Шрі — Ланці індуїзм у формі шиваїзму сповідують 15,2 % населення. Ця релігія поширена серед більшої частини національної меншини країни тамілів.

Іслам

Іслам сповідують маври ларакалла (нащадки арабів та індійсько — мусульманських торговців), афнанці, малайці, які живуть на узбережжях Шрі — Ланки.

Бахаїзм

Ведди — найдавніше населення Шрі — Ланки дотримуються традиційних вірувань. У країні діє Духовна Асамблея з центром у м. Коломбо.

Примітки

  1. Шугаєва Л.М. Релігії свту: навч. Посіб. — Київ : Академвидав, 2011. — С. 215. — ISBN 978-617-572-024-0.
  2. Павлов С.В., Мезенцев К.В., Любіцева О.О. Географія релігій:Навч. посіб.для студ.географічних і філософських факультетів вищ. навч. заклад. — Київ : «АртЕк», 1999. — С. 226. — ISBN 966-505-006-0.
  3. Культура Шри-Ланки. https://www.votpusk.ru. Процитовано 13 листопада 2018 року.(рос.)
  4. Релігієзнавство: Підручник / за ред. М.М. Заковича. — Київ : Вища школа, 2000. — С. 145. — ISBN 966-642-012-0.
  5. Table: Christian Population in Numbers by Country. pewforum.org.(англ.)
  6. Table: Religious Composition by Country, in Numbers. pewforum.org.(англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.