Рогінджа (мова)

Рогінджа ([ˈrɪnə], [ˈrhɪnə], [ˈrɪŋjə], або [ˈrhɪŋjə]) — мова народу рогінджа, що проживає в Аракані на заході М'янми[2][3] та в зілі Коксс-Базар у Бангладеші. Найбільш близькою є Чіттаґонґська мова Бенгальсько-ассамської мовної групи, поширена в регіоні Читтаґонґ на південному сході Бангладеш. У мові рогінджа багато запозичень з санскриту, арабської, перської та навіть португальської мов.

Рогінджа
Ruáingga, رُاَࣺينڠَ
Поширена в Бангладеш, М'янма
Носії 1,8 млн. (2012)[1]
Писемність арабська абетка
Класифікація

Індоєвропейська сім'я

Індоіранські
Індоарійські
Бенгальсько-ассамські
Рогінджа
Офіційний статус
Коди мови
ISO 639-3 rhg

Писемність

У різні часи писемності для мови рогіджа у ролі письма використовувалися арабська абетка[4], Ханіфа та бірманське письмо. У даний час використовується головним чином письмо, засноване на латиниці.

Рогінджа арабською абеткою

Перші тексти на мові рогінджа були написані понад 200 років тому з використанням арабського письма. Під час британського панування в Аракані (1826-1948 роки), народ рогінджа використовував як письмові мови англійську та урду. Після здобуття незалежності у 1948 році основним стає бірманське письмо.

Починаючи з 1960-х років вчені рогінджа стали розробляти писемність для запису мови рогінджа. У 1975 році була запропонована писемність на основі арабської абетки, інші вчені пропонували також арабську писемність у вигляді модифікованої абетки, яку використовують для запису урду.

Мола Ханіф та його колеги розробили для запису мови нове письмо, відомий як Ханіфа. Ханіфа використовує головним чином арабські літери з запозиченнями деяких символів з латиниці та бірманського письма, пишется справа наліво. Дана абетка була піддана критиці через те, що деякі символи були сильно схожі один на одного, що могло спричинити плутанину. Незважаючи на це, письмо Ханіфа використовується до сьогодні, для нього розробляється стандартний Юнікод[5].

Латиниця, яка використовується для запису рогінджа, включає в себе стандартні 26 літер латинської абетки, а також 2 додаткових символу: ç та ñ.

Алфавіт на основі латинки:

A aB bC cÇ çD dE eF f
G gH hI iJ jK kL lM m
N nÑ ñO oP pQ qR rS s
T tU uV vW wX xY yZ z

Фонологія

Приголосні

Для мови рогінджа є характерні 25 приголосних фонем. Ще кілька приголосних використовуються тільки в запозичених словах.

Приголосні
Губно-губніГубно-зубніЗубні / ЯсенніРетрофлексніСередньопіднебіннийЗадньоязиковийГортанний
Проривніp b ʈ ɖɟk ɡʔ
Носовіmnɲŋ
Фрикативніfs zʃxh
Одноударні ɾɽ
Апроксимантwj
Боковийl

Голосні

У мові рогінджа є 6 голосних фонем та кілька дифтонгів[4].

Голосні
Переднього рядуЗаднього ряду
Високого підняттяiu
Високо-середнього підняттяeo
Низько-середнього підняттяeɔ
Низького підняттяaa

Примітки

  1. Ethnologue: Languages of the World, Seventeenth edition.
  2. What is Rohingyalish or Rohingya Language?. RohingyaLanguage.com. Архів оригіналу за 31 липня 2012. Процитовано 11 червня 2012.
  3. Rohingya Language. WorldLanguage.com. Архів оригіналу за 25 березня 2012. Процитовано 11 червня 2012.
  4. Mohammed Siddique Basu. Starting with Rohingyalish.(англ.)
  5. Pandey, Anshuman (20 червня 2012). Preliminary Proposal to Encode the Rohingya Script.(англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.