Розточчя (заповідник)

«Розто́ччя» природний заповідник в Україні. Розташований у Яворівському районі Львівської області.

Природний заповідник «Розточчя»
49°57′30″ пн. ш. 23°39′00″ сх. д.
Розташування: Львівська область
Яворівський район
Найближче місто: Львів, Новояворівськ
Площа: 2084,5 га
Водні об'єкти: р. Верещиця, Янівський став
Заснований: 1984 р.
Керівна
організація:
Міністерство освіти України
Країна  Україна
Об'єкт №: 1133ter-071
Статус (до анулювання): частина об'єкта Світової спадщини ЮНЕСКОd

 Розточчя у Вікісховищі
Заповідний ліс
Заповідні озера

Площа 2 084,5 га. Створений у 1984 році з метою збереження та наукового вивчення унікальних ландшафтів Українського Розточчя. Протяжність території з півночі на південь — 8 км, із заходу на схід — 12 км.

З 13 липня 2017 року ділянка заповідника «Розточчя» площею 384,81 га входить у світову спадщину ЮНЕСКО як один з масивів Букові праліси Карпат та інших регіонів Європи.[1]

Історія

Природний заповідник «Розточчя» було створено постановою Ради Міністрів УРСР від 5 жовтня 1984 року № 403 на базі державного заказника місцевого значення «Страдчанський ліс», створеного 1974 року, та заповідного урочища «Королева гора» (1978).

Територія заповідника складається з двох ділянок Верещицького і Ставчанського лісництв.

Контора заповідника розташована біля смт Івано-Франкове, у кварталі 42 Ставчанського лісництва, на відстані 35 км від районного центру м. Яворова та 25 км від обласного центру — м. Львова.

На півночі (Ставчанська ділянка) та сході (Верещицька ділянка) заповідник межує з Яворівським національним природним парком.

Природні умови

Сучасний рельєф Розточчя складається з горбистих пасом і горбів. Абсолютна висота окремих горбів становить 380–390 м, найбільша — 395 м (Середній Горб), відносна висота над дном долини — 60 м. Обриси пасом і горбів заокруглені. Найвищою відміткою заповідника є гора Гострий Горб (350 м).

Територія заповідника представлена трьома підвищеннями. По її межах протікають річки Верещиця та її притока Ставчанка, на яких розташований каскад штучних водоймищ (ставів), найбільшим з яких є Янівський став площею 207 га (біля смт Івано-Франкове).

Безпосередньо на території заповідника протікає нижній відтинок каналізованого річища р. Ставчанки, завдовжки 650–700 м, та обвідне річище Верещиці, завдовжки 3,4 км навколо північно-східного берега Янівського ставу.

По крайньому південно-східному відрізку вододільної лінії гряди Розточчя проходить Головний європейський вододіл, який на цій ділянці розмежовує басейни Балтійського (Вісла) та Чорного (Дністер) морів.

Рельєф Розточчя зумовлює шляхи перенесення повітряних мас: тут переважають вітри західного і південно-західного напрямків. Це спричинює часте надходження вологих мас з Балтики, що своєю чергою, призводить до високої вологості повітря і значної кількості опадів (673 мм за рік), максимум яких припадає на літній період. Середньорічна температура повітря становить +7,6 °C, січня — −3 °C і липня — +17,5 °C. Тривалість вегетаційного періоду в районі заповідника становить 212 днів, зима — м'яка, з частими відлигами.

Флора та фауна

Флора

Особливістю рослинності заповідника є те, що тут перекриваються ареали більшості основних євразійських видів дерев і чагарників.

На долю лісових масивів припадає 92 %, а на лучну, болотну і прибережно-водну рослинність лише 8 %.

Серед лісів переважають широколистяні (букові, дубові, грабово-дубові) та хвойно-широколистяні. Меншу площу займають хвойні ліси. Тут зростають високопродуктивні сосново-букові ліси, що поширюються на територію України з Центральної Європи тільки на Розточчі й східніше на її рівнинній частині не зустрічаються.

Великий інтерес становлять унікальні природні угруповання з участю льодовикових реліктів берези низької, верби лапландської тощо.

Розташування Розточчя на стику 3 флористичних областей Карпат, Полісся та Поділля — зумовило високу насиченість території різними за походженням та віком видами рослин: ялиці білої, ялівцю звичайного (північно-східна межа поширення); вільхи сірої, фіалки білої (північна); бука лісового, рясту порожнистого (південно-східна) та багна болотного, верби мирзинолистої, журавлини болотної (південна).

У заповіднику налічується 885 видів судинних рослин, 212 мохоподібних, 65 лишайників, 20 синьо-зелених водоростей.

До Червоної книги України занесено 28 видів судинних рослин.

Фауна

У заповіднику зареєстровано 43 види ссавців, 169 — птахів, 17 земноводних і плазунів, 16 риб. До Червоної книги України занесено 17 видів тварин.

Серед ссавців поширені сарна європейська, заєць сірий, кабан дикий, лисиця звичайна, куниця лісова, тхір лісовий, ласиця мала, горностай, іноді трапляються олені благородний і японський, лось звичайний, вовк.

Зрідка трапляється найменша пташка України золотомушка жовточуба, одним з найцікавіших птахів у період міграції є баклан великий.

Спроба ліквідації заповідника

1 листопада 2010 року міністр освіти України Д. Табачник видав наказ № 1032, яким заповідник позбавлявся юридичного статусу, що було порушенням закону[2][3]. По суті, йшлося про ліквідацію заповідника. Дві громадські екологічні організації — Київський еколого-культурний центр і Екоправо-Київ подали в суд на Міністерство освіти України й виграли суд. Незаконний наказ був скасований[2].

Рекреаційно-освітня робота

Озеро Янівський став відоме як місце відпочинку під час перельотів та зимівлі багатьох видів птахів.

У заповіднику також функціонує Музей природи Розточчя, проводиться активна еколого-освітня робота з молоддю, влаштовуються тематичні екскурсії екологічними стежками для відвідувачів.

Галерея

Див. також

Виноски

  1. Букові ліси на Львівщині стали світовим надбанням ЮНЕСКО tvoemisto.tv, 14.07.2017
  2. Борейко В. Е., Паламарчук А. О. Заповедники Украины без гламура. Мониторинг нарушений заповедного режима 2003–2013. / Мат. независимого расследования. — К.: КЭКЦ, 2014. — 128 с.
  3. Закон України «Про природно-заповідний фонд України»

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.