Совка бавовникова

Совка бавовникова (Helicoverpa armigera) — вид метеликів родини совок (Noctuidae). Небезпечний шкідник сільськогосподарських культур.

?
Совка бавовникова


Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Лускокрилі (Lepidoptera)
Надродина: Совкоподібні (Noctuoidea)
Родина: Совки (Noctuidae)
Підродина: Heliothinae
Рід: Helicoverpa
Вид: Совка бавовникова
Helicoverpa armigera
(Hübner, [1808])
Синоніми
*Chloridea armigera Hübner,
  • Chloridea obsoleta Duncan & Westwood, 1841
  • Helicoverpa commoni Hardwick, 1965
  • Helicoverpa obsoleta Auctorum,
  • Heliothis armigera Hübner, 1805
  • Heliothis conferta Walker, 1857
  • Heliothis fusca Cockerell, 1889
  • Heliothis pulverosa Walker, 1857
  • Heliothis rama Bhattacherjee & Gupta, 1972
  • Heliothis uniformis Wallengren, 1860
  • Noctua armigera Hübner, [1805]
  • Noctua barbara Fabricius, 1794[1]
Посилання
Вікісховище: Helicoverpa armigera
Віківиди: Helicoverpa armigera
EOL: 2869488
NCBI: 29058

Поширення

Вид поширений в тропічних, субтропічних і частково помірних районах Європи, Африки, Азії, Австралії та Океанії. На початку 2010-х років випадково завезений до Бразилії[2], де прижився і поширився по більшій частині Південної Америки та досяг Карибського басейну. В Україні поширений, в основному, в степовій і лісостеповій зоні, але трапляться і в інших регіонах.

Опис

Гусениця

Розмах крил 30-40 мм. Передні крила сірувато-жовті з червонуватими, рожевими або зеленуватими відтінками з темною поперечною перетяжкою біля зовнішнього краю. Задні крила світліші з коричневою смугою біля зовнішнього краю та темною серпоподібною плямою посередині.

Гусениці виростають до 35-40 мм завдовжки. Забарвлення гусениць мінливе — від світло-зеленого та жовтого до червоно-бурого та фіолетово-чорного. Голова жовта з плямами. Уздовж тіла проходять 3 широкі темні повздовжні смуги. Вентральна сторона світла.

Спосіб життя

Самиця може відкласти кілька сотень яєць, порціями на різних частинах рослини. За сприятливих умов личинки з'являються протягом трьох днів, і весь життєвий цикл може бути завершений через місяць. За рік буває два-три покоління. Гусениці пошкоджують понад 120 видів рослин — з бур'янів уражує паслін, дурман, блекоту, лободу, канатник і щирицю. Серед культурних рослин найбільший збиток завдає бавовнику, помідорам, кукурудзі, нуту, люцерні, тютюну. Може пошкоджувати сою, горох, гарбуз, кабачок, рицину, кенаф, джут, бамію, кунжут, коноплі, перець, капусту, квасолю, цибулю, арахіс, соняшник, льон, яблуню, грушу, сливу, персик, манго, цитрусові, пеларгонію, гвоздику, евкаліпт лимонний, вербену тощо. Гусениці скелетують листя або виїдають дірки, харчуються генеративними органами — бутонами, квітками, зав'яззю і плодами. На помідорах гусениці виїдають округлі отвори в плодах, частково споживаючи їх вміст. На бавовнику вони ушкоджують коробочки, в кукурудзи виїдають зерно в качанах, у нуту — насіння в бобах.

Лялечки розвиваються всередині шовкового кокона протягом 10-15 днів в ґрунті на глибині 4-10 см, або в бавовняних коробочках або пазухах кукурудзи.

Примітки

  1. Pest Risk Analysis. Архів оригіналу за 17 листопада 2010. Процитовано 27 листопада 2010.
  2. Downes, Sharon; Anderson, Craig; Behere, Gajanan T.; Silvie, Pierre; Thomazoni, Danielle; Walsh, Thomas; Soria, Miguel F.; Tay, Wee Tek (18 листопада 2013). A Brave New World for an Old World Pest: Helicoverpa armigera (Lepidoptera: Noctuidae) in Brazil. PLOS ONE 8 (11): e80134. PMC 3832445. PMID 24260345. doi:10.1371/journal.pone.0080134.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.