Спряжені точки

В рімановій геометрії поняття спря́жених точок відіграє важливу роль у вивченні мінімізуючих властивостей геодезичних ліній.

Визначення

Спряжений дотичний вектор

Нехай Mріманів многовид, і дотичний вектор у заданій точці. Вектор X називається спряженим, якщо експоненційне відображення є виродженим (тобто його матриця Якобі в довільних локальних координатах є необоротною).

Спряжені точки на геодезичній лінії

Нехай точки належать деякій спільній геодезичній лінії Тоді точка q називається спряженою до точки p, якщо існує такий спряжений вектор що і при тому крива є репараметризацією кривої

Еквівалентно точки називаються спряженими відносно геодезичної лінії якщо існує ненульове поле Якобі вздовж що приймає нульові значення в точках

Звідси очевидно, що якщо точка q є спряженою до точки p то і точка p є спряженою до точки q.

Зв'язок з однопараметричною сім'єю геодезичних

Нехай де — однопараметрична сім'я геодезичних ліній і до того ж і для всіх Якщо поле Якобі для цієї сім'ї є ненульовим, то p і q є спряженими щодо

Проте не всі поля Якобі з нульовими значеннями в точках p і q можна отримати в такий спосіб. Власне для будь-якого такого поля можна вибрати таку однопараметричну сім'ю геодезичних ліній, що але рівність не обов'язково виконуватиметься попри те, що значення поля Якобі в точці q рівне нулю. В цьому випадку кажуть, що рівність справджується з точністю до величин першого порядку.

Таким чином спряжену точку до точки p можна умовно охарактеризувати, як точку в якій майже перетинаються елементи однопараметричної сім'ї геодезичних ліній, що починаються в точці p.

Мінімізуючі властивості геодезичних ліній

Нехай геодезична лінія без перетинів. Якщо для всіх значень точки і не є спряженими, то геодезична лінія є локальним мінімумом оператора довжини, тобто її довжина є меншою від усіх близьких кривих. Якщо натомість для деякого точки і є спряженими то властивість локального мінімуму не є справедливою для всіх Оскільки множина точок спряжених до даної щодо геодезичної лінії є ізольованою, кажуть, що геодезична крива є локальним мінімумом довжини до першої спряженої точки.

Див. Також

Література

  • Hicks, Noel (1965). Notes on Differential Geometry. Van Nostrand, Princeton, N. J. ISBN 0442034105. (англ.)
  • Kobayashi, S.; Nomizu, K. (1963). Foundations of differential geometry. John Wiley & Sons. ISBN 0-470-49647-9. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.