Теорема Персеваля
У математиці під теоремою Парсеваля[1] зазвичай розуміють унітарність перетворення Фур'є; тобто, що сума (або інтеграл) квадрата функції дорівнює сумі (або інтегралу) квадрата його перетворення. Вона бере початок із теореми про ряди Марка-Антуана Парсеваля (1799 р.), яка згодом була застосована до рядів Фур'є. Також дана теорема відома як теорема Релая про енергію, або тотожність Релея, після Джона Вільяма Стретта, Лорда Релея.[2]
Хоча термін теорема Парсеваля часто використовується для опису унітарності будь-якого перетворення Фур'є, особливо у фізиці, найбільш загальну форму цієї властивості коректніше називати Теорема Планшереля.[3]
Формулювання теореми Парсеваля
Нехай і — дві комплекснозначні функції на з періодом , що є квадратично-інтегрованими (відносно міри Лебега) на інтервалах довжини періоду, з рядами Фур'є
та
відповідно. Тоді
де — уявна одиниця, а горизонтальні риски позначають комплесну спряженість.
У загальному випадку, для абелевої локально компактної групи з дуальною групою Понтрягіна теорема Парсеваля стверджує, що перетворення Понтрягіна-Фур'є є унітарним оператором між просторами Гільберта та (з інтегруванням по відношенню до належним чином відмасштабовуваної міри Хаарa для двох груп). Якщо — одиничне коло , — цілі числа, то це відповідає випадку про який говорилося вище. Якщо — дійсна пряма , — також , тоді унітарне перетворення — це перетворення Фур'є на дійсній прямій. Якщо — циклічна група , то вона знову самодуальна, а перетворення Понтрягіна-Фур'є — це те, що називають дискретним перетворенням Фур'є у прикладних застосуваннях.
Теорема Парсеваля також може бути сформульована наступним чином: нехай функція є квадратично-інтегрованою на відрізку (тобто функції та інтегровні на цьому відрізку) та має наступний розклад у ряд Фур'є:
Позначення, що використовуються у фізиці
У фізиці та техніці теорема Парсеваля часто записується як
де — неперервне перетворення Фур'є (в нормалізованій, унітарній формі) функції , — частота в радіанах за секунду.
Інтерпретація цієї форми теореми полягає в тому, що повна енергія сигналу може бути обчислена шляхом підсумовування енергії за часовою вибіркою або енергії його спектру за частотою.
Для сигналів дискретних у часі теорема набуває вигляду:
де — перетворення Фур'є з дискретним часом для сигналу , — кутова частота (наприклад, в радіанах) сигналу .
Навпаки, для дискретного перетворення Фур'є співвідношення набуває вигляду:
де — дискретне перетворення Фур'є для сигналу , обидва довжини .
Див. також
Теорема Парсеваля тісно пов'язана з іншими математичними результатами, що використовують унітарні перетворення:
- Рівність Парсеваля
- Теорема Планшереля
- Теорема Вінера — Хінчіна — Колмогорова
- Нерівність Бесселя
- Ряд Фур'є
Примітки
- Parseval des Chênes, Marc-Antoine Mémoire sur les séries et sur l'intégration complète d'une équation aux différences partielles linéaire du second ordre, à coefficients constants" presented before the Académie des Sciences (Paris) on 5 April 1799. This article was published in Mémoires présentés à l’Institut des Sciences, Lettres et Arts, par divers savants, et lus dans ses assemblées. Sciences, mathématiques et physiques. (Savants étrangers.), vol. 1, pages 638–648 (1806).
- Rayleigh, J.W.S. (1889) "On the character of the complete radiation at a given temperature," Philosophical Magazine, vol. 27, pages 460–469. Available on-line here.
- Plancherel, Michel (1910) "Contribution à l'etude de la representation d'une fonction arbitraire par les integrales définies," Rendiconti del Circolo Matematico di Palermo, vol. 30, pages 298–335.
- Arthur E. Danese (1965). Advanced Calculus 1. Boston, MA: Allyn and Bacon, Inc. с. 439.
- Advanced Calculus (вид. 4th). Reading, MA: Addison Wesley. 1991. ISBN 0-201-57888-3.
- Georgi P. Tolstov (1962). Fourier Series. Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall, Inc. с. 119.