Трьохізбенка

Трьохі́збенка селище міського типу в Україні, в Щастинському районі Луганської області. Населення становить 1055 осіб. Орган місцевого самоврядування — Щастинська міська Військово-Цивільна Адміністрація.

смт Трьохізбенка
Церква Покрова і Святої Богородиці
Церква Покрова і Святої Богородиці
Країна  Україна
Область Луганська область
Район/міськрада Щастинський район
Рада Щастинська міська ВЦА
Код КАТОТТГ:
Основні дані
Засноване
Площа 7,52 км²
Населення 1055 (01.01.2022)
Густота 130 осіб/км²
Поштовий індекс 93710
Телефонний код +380 6473
Географічні координати 48°45′34″ пн. ш. 38°57′48″ сх. д.
Висота над рівнем моря 50 м
Водойма Сіверський Донець
Відстань
Найближча залізнична станція: станція-Красноозерівка 15-км
Селищна влада
Адреса 93710, Луганська обл., Щастинський р-н, м.Щастя, площа. Миру, 9
Карта
Трьохізбенка
Трьохізбенка

Трьохізбенка у Вікісховищі

Географія

Селище розташоване в середній течії річки Сіверський Донець на її лівому березі. Витягнуто вздовж річки із заходу на південний схід.

Північно-східна і північна частини селища лежать на схилі долини Сіверського Дінця. Решта території селища — заплава і надзаплавна тераса, яка в межах населеного пункту виражена погано через господарську освоєність. По північній околиці селища проходить піщана борова тераса Сіверського Дінця, яка тягнеться від пониззя річки Красної в Сєвєродонецьку до пониззя річки Глибокої.

Відстань до районного центру — 30 км. Через селище проходить автошлях Т 13-15 Райгородка Михайлівка.

Мікрорайони селища міського типу та їх вулиці

вулиця-Донецька, вулиця-Гончарова, вулиця-Молодижна, пров-Сосновий, пров-Лісний.

вулиця-Лікарняна

Вулиці Трьохізбенки (без мікрорайонів)

  • вулиця Булавіна
  • вулиця Ватулянська
  • вулиця Довга-Балка
  • вулиця Лісна
  • вулиця Мамаєва
  • вулиця Миру
  • вулиця Низовська
  • вулиця Сотникова
  • вулиця Смолянська
  • вулиця Тюленіна
  • вулиця Разіна
  • вулиця Центральна
  • провулок Ватулянський
  • провулок Городній
  • провулок Донецький
  • провулок Кам'яний
  • провулок Підгорній
  • провулок Садовий
  • провулок Центральний
  • провулок Червоний
  • провулок Шкільний

Історія

Населений пункт засновано донськими козаками у першій половині XVII століття. Тут народився ватажок козацько-селянського повстання Кіндрат Булавін. Жителі Трьохізбенки взяли участь у цьому повстанні, за що їх поселення було знищене царськими військами у 1708 році. Повторне заселення території відбулося в 1730-х роках селянами з Курської та Воронізької губерній[1][2].

Наприкінці 1960-х років у селі діяли центральна садиба радгоспу «Донецький», середня школа, середня школа сільської молоді, бібліотека, клуб, 9 магазинів, їдальня і кравецька майстерня.[1]

Війна на сході України

11 липня 2014 року вранці українські збройні сили в ході російсько-української війни ввійшли до села та звільнили його від засилля терористів, котрі на початку травня в Трьохізбенці поблизу мосту через Сіверський Донець облаштували блокпост[3].

3 вересня терористи втретє підірвали міст і повністю його зруйнували.[4]

7 жовтня 2014 року село було виключене зі складу Слов'яносербського району і приєднане до Новоайдарського району Луганської області[5].

13 жовтня 2014-го військові 24-ї бригади біля села Трьохізбенки наразилися на встановлені диверсійно-розвідувальними групами терористів розтяжки з гранатами; двоє військових загинули Сергій Побережник та Валерій Чухрай, ще один поранений[6].

1 листопада 2014 року поблизу Трьохізбенки українські військові сили знищили 5 «градів» і 3 артилерійські установки бойовиків, а 6 листопада після чергового обстрілу села з боку Красного Лиману місцевий мешканець виявив на городі касетну бомбу, що не вибухнула та вирішив самотужки винести її. Бомба вибухнула, на місці загинула дружина господаря, сам він із важкими травмами був ушпиталений.[7]

14 листопада внаслідок мінометного обстрілу Трьохізбенки загинула дівчинка та важко поранена її мати. Згодом дані були уточнені — загинуло троє людей[8]. 17 листопада після обстрілу терористами снаряд розірвався на приватному подвір'ї, 43-річній жінці відірвало ногу[9].

23 листопада за посередництва Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні було домовлено про припинення вогню з боку бойовиків так званої «ЛНР» для відновлення постачання газу, електрики та води до Трьохізбенки[10].

2 грудня через обстріл Трьохізбенки терористами «Всевеликого Війська Донського» загинули двоє людей — подружжя пенсіонерів — 66-річний чоловік та 63-річна жінка[11]. Уночі з 17 на 18 січня 2015 року терористи здійснили потужний обстріл з артилерії Трьохізбенки, зруйнована школа, загинув один вояк батальйону «Айдар» Сергій Никоненко[12]. 26 січня під артилерійським обстрілом терористів загинув сержант 92-ї бригади Анатолій Білоус.

29 березня 2015-го увечері група терористів підійшла з боку контрольованої так званою «ЛНР» території до зруйнованого мосту через Сіверський Донець — на околиці Трьохізбенки — і обстріляла опорний пункт силовиків. Відкрито вогонь у відповідь, терористи відійшли, двоє українських військових в часі бою були поранені[13]. 30 березня близько 22 години терористи рушили до зруйнованого мосту через Сіверський Донець на околиці Трьохізбенки й обстріляли позиції українських військовиків. У бою використовувалися міномети, гранатомети і автоматична зброя. Через півгодини протистояння бойовики відступили, один з українських військових поранений[14]. 18 квітня 2015-го під час бою з терористами в Трьохізбенці поранені троє українських військовиків та двоє мирних мешканців[15]. 29 квітня відбувся бій між українськими військовиками й терористами, троє вояків поранені — диверсійно-розвідувальна група наблизилася до зруйнованого мосту через Сіверський Донець. По річищі Дінця проходить лінія розмежування вогню, після перестрілки диверсанти залишили контрольовану українськими силами територію[16].

14 червня 2015-го приблизно о 9 годині ранку повторний обстріл бойовиками. Мінометний вогонь вівся з боку окупованих Сокольників та Пришиба. Декілька мін потрапили до 5-поверхового будинку та протитуберкульозного диспансеру. Адміністративна будівля тубдиспансера загорілася[17].

7 серпня 2015-го під час виконання бойового завдання поблизу Трьохізбенки група військових у бойовому зіткненні потрапила до полону. При проведенні їх зі зв'язаними руками через мінне поле Олег Чепеленко звалив терориста, підірвав себе та його на «розтяжці» разом з иншими російськими бойовиками. Унаслідок вибуху загинули Олег Чепеленко та прапорщик Микола Стоцький і два терористи.

3 листопада 2015-го терористи обстріляли з гранатометів українські позиції, поранені троє військовиків з 92-ї механізованої бригади, серед них і комбриг Віктор Ніколюк-«Вітер».[18]

20 травня 2020 року, приблизно о 21.30, під час патрулювання в районі селища Трьохізбенка на невідомому вибуховому пристрої підірвався та помер у лікарні під час надання медичної допомоги командир батальйону поліції «Луганськ-1» полковник поліції Губанов Сергій Леонідович. Ще троє бійців отримали тяжкі поранення[19].

Населення

За даними перепису 2001 року населення села становило 2920 осіб, з них 1,44 % зазначили рідною українську мову, 98,49 % російську, а 0,07 % — іншу.[20]

Пам'ятки

пам'ятник К.Булавіну

У селищі розміщений пам'ятник козакові Трьохізбянської станиці Кіндрату Булавіну роботи М. Можаєва.

Соціальна сфера

  • Трьохізбенська загальноосвітння школа I—III–ступенів Щастинської районної ради в Луганській області
  • Поліцейська станція Національної поліції України селища міського типу Трьохізбенка та сіл Кряківка, Оріхове-Донецьке, Лопаскине і Лобачеве
  • Трьохізбенська амбулаторія загальної практики сімейної медицини Щастинського районного територіального об'єднання

Світлини

Примітки

  1. Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область, 1968, с. 814.
  2. Высоцкий В. И. (2003). Исторические аспекты топононимов Луганщины. Луганск. с. 196.
  3. Українська армія звільнила від бойовиків село Трьохізбенку на Луганщині. Еспресо.tv. 10.07.2014.
  4. В Трьохізбенці на Луганщині втретє підірвали міст. Еспресо.tv. 03.09.2014.
  5. Постанова Верховної Ради України від 7 жовтня 2014 року № 1692-VII «Про зміни в адміністративно-територіальному устрої Луганської області, зміну і встановлення меж Новоайдарського і Слов'яносербського районів Луганської області»
  6. На Луганщині за останню добу загинули двоє українських військових. Еспресо.tv. 14.10.2014.
  7. Під Трьохізбенкою сили АТО знищили 5 «Градів» — журналіст[недоступне посилання з липня 2019]
  8. В результаті бойових дій в Трьохізбенці загинула ще одна жінка, - ЛОД…. archive.li. 2 грудня 2014. Процитовано 23 квітня 2017.
  9. На Луганщині подружжя підірвалося на міні: жінка загинула (укр.). Процитовано 23 квітня 2017.
  10. Луганщина: СММ ОБСЄ організувала «день тиші», щоб відновити подачу газу і води. Радіо Свобода. 23.11.2014.
  11. У Трьохізбенці внаслідок обстрілу бойовиків загинуло подружжя пенсіонерів. espreso.tv. Процитовано 23 квітня 2017.
  12. Терористи 30 разів обстріляли Луганщину, загинуло 3 військових і 2 мирних жителів, — Москаль
  13. Бойовики обстріляли Трьохізбенку, поранено двох бійців АТО. espreso.tv. Процитовано 23 квітня 2017.
  14. Терористи гатили по Трьохізбенці з мінометів та гранатометів, поранено бійця АТО. espreso.tv. Процитовано 23 квітня 2017.
  15. Під час бою в Трьохізбенці крім військових поранені двоє мирних мешканців. espreso.tv. Процитовано 23 квітня 2017.
  16. Під час перестрілки з бойовиками в Трьохізбенці постраждали троє українських військових. espreso.tv. Процитовано 23 квітня 2017.
  17. Бойовики обстріляли житловий сектор Трьохізбенки: горить протитуберкульозний диспансер (укр.). Процитовано 23 квітня 2017.
  18. Під Трьохізбенкою поранено комбрига
  19. На Луганщині загинув полковник поліції Сергій Губанов // gazeta.ua, 21 травня 2020
    На Луганщині загинув комбат Сергій Губанов // Офіційний сайт Національної поліції, 21 травня 2020
  20. Розподіл населення за рідною мовою на ukrcensus.gov.ua

Джерела

  • Тронько П. Т. (голова головної редколегії) та ін. Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область. — Київ : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968. — 939 с.
  • Михайличенко В.В., Борзенко М.О., Жигальцева В.Л. Національна книга пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. Луганська область. — Луганськ : Янтар, 2008. — 918 с. — 3500 прим.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.