Тріумфальна арка (Новгород-Сіверський)

Тріумфальна брама в Новгороді-Сіверському Пам'ятка архітектури національного значення[1][2][3][4], охоронний номер 853. Побудована у 1786 році на честь проїзду через місто імператриці Катерини II. Ймовірно автором проекту є архітектор Джакомо Кваренгі. Це єдиний на Чернігівщині зразок архітектури класицизму подібного типу.

Тріумфальна арка
Новгород-Сіверська тріумфальна брама
Тріумфальна арка у м.Новгороді-Сіверському
Тріумфальна арка у м.Новгороді-Сіверському
52°00′21″ пн. ш. 33°16′27″ сх. д.
Країна  Україна
Місто Новгород-Сіверський
Розташування вулиця Губернська
Стиль Класицизм
Автор проєкту Джакомо Кваренгі
Дата заснування 1786
Дата будівництва 1786
Статус  Пам'ятка архітектури національного значення

Тріумфальна арка
Тріумфальна арка (Україна)

Опис

Цегляна арка має один проїзд напівкруглої форми. Цю архітектурну споруду флангують пропорційні пілони з двоколонними портиками іонічного ордера, які несуть повний розкріпований антаблемент. Увінчує споруду горизонтальний розкріпований аттик. На пілонах між колонами на овальных щитах розміщені герби міст, що входили до складу тодішнього Новгород-Сіверського намісництва - Мглин, Конотоп, Глухів, Кролевець, Сураж, Погар, Нове Місто, Стародуб, Сосниця, Короп. Герб самого Новгорода-Сіверського знаходиться зверху арки у центрі в ліпному картуші. Завершують колони капітелі з двома завитками. У внутрішніх частинах проїзду симетрично розташовані великі ніші. Стіни споруди муровані з цегли на вапняному розчині, потиньковані й пофарбовані в традиційні класицистичні кольори: білий та жовтий.

Тріумфальна арка в Новгороді-Сіверському – унікальна меморіальна споруда стилю високого класицизму в Лівобережній Україні.

Історія

У 1782 році внаслідок адміністративно-територіальних змін місто Новгород-Сіверський отримує нове значення. Колишню Гетьманщину було розподілено на три намісництва: Київське, Чернігівське і Новгород-Сіверське. Новгород-Сіверський фактично стає центром Північної Гетьманщини – Новгород-Сіверського намісництва. У 1787 р. імператриця Катерина ІІ планувала здійснити подорож на південь України. Планувалась, що вона відвідає Новгород-Сіверський. Місцева громада почала активно готувалась до зустрічі імператриці. У підготовці зустрічі брали участь, як світські так і духовні діячі. Організацією зустрічі імператриці займались повітовий предводитель дворянства О. Лобисевич, губернатор О.Бібіков та інші. Передбачалось, що на честь Катерини ІІ при в’їзді до Новгород-Сіверського буде збудовано дерев’яну Тріумфальну браму. Але грошей, пожертвуваних знаттю намісництва, вистачило на спорудження кам’яної брами. 22 січня 1787 року Катерина ІІ прибула до Новгород-Сіверського, в’їхала вона у місто через кам’яну браму. Імператриця була вражена таким урочистим прийомом і на знак вдячності виділила кошти на відновлення Спасо-Преображенського собору. Споруда брами постраждала під час Другої світової війни. Були проведені реставраційні роботи, завдяки чому ця архітектурна пам’ятка і сьогодні прикрашає місто, нагадуючи про добу історичного розквіту Новгорода-Сіверського.

Примітки

  1. Пам’ятники архітектури УРСР, що перебувають під державною охороною: список. – К.: Держбудвидав, 1956 р., с. 107.
  2. Нариси історії архітектури України: дожовтневий період. – К.: Держбудвидав, 1957 р., список пам’яток
  3. Постанова Ради міністрів УРСР “Про впорядкування справи обліку та охорони пам’ятників архітектури на території Української РСР” № 970 від 24.08.1963 р.
  4. Державний реєстр національного культурного надбання: пам’ятки містобудування і архітектури України (проект). – Пам’ятки України, 1999 р., № 2-3

Джерела та посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.